Skip to content Skip to navigation

Yüzen Dinozor Spinosaurus

Pınar Dündar
21/11/2014 - 16:00

Jurassic Park III’ün bir sahnesinde dev bir etçil dinozor türü olan Tyrannosaurus rex, Spinosaurus adı verilen, kendinden daha büyük bir dinozorla karşı karşıya gelir. Kısa bir çekişmenin ardından Spinosaurus güçlü çenesiyle Tyrannosaurus rex’i boynundan yakalar ve bir yana savurur. Sonunda Tyrannosaurus rex yere düşer ve Spinosaurus galip gelir. Filmde her ne kadar bu çekişme karada gerçekleşse de, yeni bulgular, Spinosaurus’un yüzebildiğini de ortaya çıkardı. Nedeni ise Fas’ta, 97 milyon yıl yaşındaki tortullar arasında bulunan Spinosaurus kemikleri.

ABD’nin Illinois eyaletinde bulunan Şikago Üniversitesi’nden fosilbilimciler, kemikler üzerinde yaptıkları araştırma sonucunda, Spinosaurus’un yalnızca karaya değil su ortamına da uyum sağladığını gösteren pek çok bulgu elde etti. Bu bulgulara göre Spinosaurus, kafasının arkasındaki burun deliği sayesinde su girişini kontrol edebiliyor, bacak kemiklerinin hayli yoğun olması nedeniyle suyun derinliklerine dalabiliyor, palet görevi gören geniş ve düz ayaklarıyla suda kolaylıkla ilerleyebiliyordu.

Bazı dinozor türlerinin milyonlarca yıl önce göl ve nehir kıyılarında bolca vakit geçirdiği bilinse de yüzen bir dinozorun fosili henüz bulunamamıştı. Boyu 15 metreye, ağırlığıysa 2 tona kadar ulaşabilen Spinosaurus, yeni bulgular sayesinde, bugüne kadar bilinen tek yüzen dinozor ünvanına sahip oldu.

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Uluslararası bir araştırma grubu, 2018 yazında kuraklık ve sel şeklinde görülen olağan dışı hava olaylarının jet akımları olarak isimlendirilen, k

Ekoloji / Çevre Bilim

Plastik kirliliği, hızla artan çevre sorunlardan biri. Dünya genelinde yılda üretilen plastiğin %10’u denizlerde birikiyor. Araştırmacılar tatlı su ve tuzlu su ortamlarındaki plastik atıkların insan sağlığına etkisi üzerine araştırmalar yapıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Araştırma gemileri deniz ve okyanus bilimleriyle ilgili araştırmalar yapmak için ihtiyaç duyulan önemli araştırma platformlarıdır. TÜBİTAK Marmara Araştırma Gemisi ülkemizdeki deniz ve okyanus bilimleri araştırmalarına yönelik ihtiyaçları karşılamak amacıyla inşa edildi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Sulama ihtiyacı olmayan ve tatlı su kaynaklarının boşa harcanmasını engelleyen yağmur bahçeleri, şehirleri güzelleştirirken yağmur sularının sebep olduğu sorunların çözülmesine yardımcı oluyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki dairesel şekillere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #ÇevremizdekiPi etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi. Seçilen fotoğraflar aynı zamanda Facebook’ta ve Twitter’da Bilim Genç okurları tarafından oylandı.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yeryüzünün %29’unu karalar, %71’ini de sulak alanlar oluşturur. Sulak alanların %97’si ise okyanuslardır. Bu kadar geniş bir alanı kaplayan okyanusların kirlenmesi özellikle son otuz yılı aşkın bir süredir deniz canlıları için büyük bir tehdit oluşturuyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

Doğada karşılaştığımız olağanüstü güzellikteki bir manzarayı ölümsüzleştirmek için fotoğrafını çekmek isteriz. Bu nedenle doğa fotoğrafçılığı en sevilen fotoğraf konularından biridir. Biz de havaların ısınmaya başladığı ve doğa etkinliklerine daha fazla zaman ayırabileceğiniz nisan ayında objektiflerinizi çevrenizdeki etkileyici doğa manzaralarına odaklamanızı istiyoruz.

Ekoloji / Çevre Bilim

Hava kirliliğine sebep olan birçok gaz vardır. Bu gazlar çoğunlukla kömür, petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtların yakılması, tarım ilaçları, şehirleşme sonucu artan katı atıklar ve volkanik aktiviteler sonucu doğaya salınır.

Ekoloji / Çevre Bilim

Doğa yürüyüşüne çıkarken yanımıza alacağımız bir fotoğraf makinesi etkinliğimizin sadece o gün ile sınırlı kalmamasını, tanık olduğumuz güzel manzaraların hafızalarımızda uzun süre canlılığını korumasını sağlayabilir.

Ekoloji / Çevre Bilim

Prof. Dr. Levent Kurnaz Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde küresel ısınmanın iklim olayları üzerindeki etkisini açıklıyor.