Skip to content Skip to navigation

Yüzen Dinozor Spinosaurus

Pınar Dündar
21/11/2014 - 16:00

Jurassic Park III’ün bir sahnesinde dev bir etçil dinozor türü olan Tyrannosaurus rex, Spinosaurus adı verilen, kendinden daha büyük bir dinozorla karşı karşıya gelir. Kısa bir çekişmenin ardından Spinosaurus güçlü çenesiyle Tyrannosaurus rex’i boynundan yakalar ve bir yana savurur. Sonunda Tyrannosaurus rex yere düşer ve Spinosaurus galip gelir. Filmde her ne kadar bu çekişme karada gerçekleşse de, yeni bulgular, Spinosaurus’un yüzebildiğini de ortaya çıkardı. Nedeni ise Fas’ta, 97 milyon yıl yaşındaki tortullar arasında bulunan Spinosaurus kemikleri.

ABD’nin Illinois eyaletinde bulunan Şikago Üniversitesi’nden fosilbilimciler, kemikler üzerinde yaptıkları araştırma sonucunda, Spinosaurus’un yalnızca karaya değil su ortamına da uyum sağladığını gösteren pek çok bulgu elde etti. Bu bulgulara göre Spinosaurus, kafasının arkasındaki burun deliği sayesinde su girişini kontrol edebiliyor, bacak kemiklerinin hayli yoğun olması nedeniyle suyun derinliklerine dalabiliyor, palet görevi gören geniş ve düz ayaklarıyla suda kolaylıkla ilerleyebiliyordu.

Bazı dinozor türlerinin milyonlarca yıl önce göl ve nehir kıyılarında bolca vakit geçirdiği bilinse de yüzen bir dinozorun fosili henüz bulunamamıştı. Boyu 15 metreye, ağırlığıysa 2 tona kadar ulaşabilen Spinosaurus, yeni bulgular sayesinde, bugüne kadar bilinen tek yüzen dinozor ünvanına sahip oldu.

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Prof. Dr. Levent Kurnaz Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde küresel ısınmanın iklim olayları üzerindeki etkisini açıklıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Kışın yapılacak doğa etkinliklerinde yazın kullandığımız ekipmanlara bazı ilaveler yapmamız gerekir. Bunlardan en önemlileri termos, tozluk, güneş gözlüğü, eldiven ve başımızı korumak için bere veya kar maskesidir (balaklava).

Ekoloji / Çevre Bilim

Eskiden beri insanlar tarafından değerli bir mücevher olarak kullanılan doğal incilerin çoğunun kaynağı denizde yaşayan istiridyelerdir. İstiridyeler yumuşakçalar şubesinde yer alan, denizde yaşayan kabuklu canlılardır.

Ekoloji / Çevre Bilim

Havaların soğumasıyla birlikte doğa kabuğuna çekilir ve yeryüzü -özellikle de yüksek kesimler- karla kaplanır. Bu durum kışın doğayı keşfedemeyeceğimiz anlamına gelmemeli. Kış mevsiminde de doğada yapabileceğimiz farklı etkinlikler var.

Ekoloji / Çevre Bilim

İlki 2017 yılında gerçekleştirilen Antarktika yolculuğumuzun üçüncüsü 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında 17 kişilik Türk araştırma ekibi Antarktika’ya doğru yola çıktı.

Ekoloji / Çevre Bilim

Uluslararası bir araştırma grubunun Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımladığı sonuçlar, Antarktika’daki yıllık buz kütlesi kaybının 40 yıl öncesine göre altı kat arttığını gösteriyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Finlandiya’da bir şirket ahşap işlenirken ortaya çıkan talaş ve yenilenebilir doğal bir yapıştırıcının birleşiminden oluşan ve biyolojik olarak çözünebilen bir malzemeden pipet üretti.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde doğanın ve canlıların kışa hazırlandığı kasım ayında objektiflerinizi sonbaharın çevrenizdeki etkilerine odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #MevsimSonbahar etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Dünya nasıl nefes alıyor hiç merak ettiniz mi? Bu soruya “Ormanlar sayesinde” şeklinde cevap vermek yanlış olmaz. Ormanlar dünyanın en önemli oksijen kaynaklarındandır.

Ekoloji / Çevre Bilim

Sonbaharın son ayındayız. Daha eğik açıyla gelen güneş ışınları etkisini kaybetmeye başladı, ağaçlar tüm yapraklarını neredeyse döktü, ekinlerin çoğu hasat edildi, evlerimizdeki kış hazırlıkları ise tamamlanmak üzere.