Skip to content Skip to navigation

Zıplayan Robot Salto

Ayşenur Okatan
19/06/2019 - 17:02

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.

Salto, gececil yani geceleri aktif olarak dolaşan bir memeli olan galagonun zıplama özelliğinden yararlanılarak tasarlanmış. Dikey zıplamada en çevik hayvan olarak bilinen galago zıplamadan önce çömelir. Bu hareketiyle kaslarında depolanan enerjiyle aynı miktarda enerji tendonlarında (kasları kemiklere bağlayan doku) da depolanır. Yani galago kas enerjisinin yanı sıra tendonlarında biriken enerjiyi de zıplamak için kullanır. Zıplama sırasındaysa kas ve tendonlarda depolanan potansiyel enerji kinetik enerjiye çevrilir ve sadece kas enerjisinin sağlayacağı enerjiden çok daha yüksek bir enerjiyle yukarıya zıplar.

Galago 4 saniyeden daha kısa bir sürede 8,5 metre yukarıya zıplayabilir.

Salto da aynı galagonunki gibi enerjiyi depolamasını ve enerjiyi dönüştürerek daha yükseğe zıplamasını sağlayan bir sisteme sahip. Galagolar gibi çömelip yukarı zıplamasını sağlayan bu sistemde tek bir bacak, motor, yay, dişli, kuyruk ve iki itici bulunur.

Salto’nun ana mekanizmasında motor, yay ve dişli bulunur. Kuyruğu ise havada manevra yapabilmesini sağlar.

Salto’nun ilk versiyonunda, robotun hareketleri gelişmiş kameralarla takip ediliyor ve elde edilen veriler bilgisayara aktarılıyordu. Veriler robotun bir sonraki zıplamasının hangi açıyla olması gerektiğini hesaplayıp robota komut veriyordu. Yani Salto’nun sürekli hareket edebilmesi için bilgisayar hesaplamasına ihtiyacı vardı. Fakat sisteme eklenen yeni teknolojiyle birlikte robot zıplamak için hangi tarafa yöneleceğini ve bacağını hangi açıyla bükeceğini kendisi tespit edilebiliyor. Bu sayede robotun uzaktan kumanda ile kontrol edilip daha geniş çevreden veri toplayabilmesi sağlanıyor.

Görsel Stephen McNally - 26 cm’lik boyuyla Salto 1 metre kadar yukarıya zıplayabiliyor.

Küçük boyu ve duvarların üzerinden atlayabilme özellikleriyle Salto’nun gelecekte deprem ve yangın gibi olaylar sonucu oluşan enkazlarda arama ve kurtarma görevlerinde yer alması bekleniyor.

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Teknoloji

Bu sıcak yaz günlerinde serinlemenin en kolay yolu klimalı ortamlarda bulunmak. Giyilebilir teknolojiler sayesinde ise artık kendi klimanız gittiniz her yerde sizinle birlikte olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar günümüzde farklı alanlarda parça üretiminde kullanılıyor. Fakat bu süreçte bazı zorluklarla karşılaşılabiliyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı esnek, renk değiştirebilen fotonik kristaller üretti. Isı, ışık, gerilme ya da diğer fiziksel ve kimyasal etkenlere maruz kaldıklarında renk değiştiren bu kristallerden çeşitli alanlarda sensör olarak faydalanılabilir.

Teknoloji

Kayıtlara geçmiş en eski mızrak MÖ. 40.000’lerde kullanılmış. Dolayısıyla savunma araçlarının da en az o kadar uzun bir tarihi olduğu söylenebilir.

Teknoloji

Uluslararası bir araştırma grubu, elektronik cihazları soğuturken atık ısıyı elektriğe dönüştürebilen bir hidrojel film geliştirdi.

Teknoloji

1930’lu yıllarda yaşadığınızı düşünün. Ailenize ya da bir arkadaşınıza mektup yazacaksınız. Dolma kalemi aldınız elinize ve başladınız yazmaya. Derken...

Teknoloji

ABD’den bir grup araştırmacı robotlar ve benzeri elektronik cihazların enerji ihtiyacına çare olabilecek bir tür “metal hava yiyici” (MAS) geliştirmişler.

Teknoloji

Son yıllarda ülkemizde sağlık, çevre, ulaşım gibi pek çok alanda kullanılmak üzere yerli ve millî teknolojiler geliştiriliyor.

Teknoloji

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Türkiye Vagon Sanayii Anonim Şirketi ve ASELSAN iş birliği ile yürütülen çalışmalar sonucunda geliştirilen Millî Elektrikli Tren Seti’nde yakın zamanda test aşamasına gelindi.

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.