Skip to content Skip to navigation

Zıplayan Robot Salto

Ayşenur Okatan
19/06/2019 - 17:02

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.

Salto, gececil yani geceleri aktif olarak dolaşan bir memeli olan galagonun zıplama özelliğinden yararlanılarak tasarlanmış. Dikey zıplamada en çevik hayvan olarak bilinen galago zıplamadan önce çömelir. Bu hareketiyle kaslarında depolanan enerjiyle aynı miktarda enerji tendonlarında (kasları kemiklere bağlayan doku) da depolanır. Yani galago kas enerjisinin yanı sıra tendonlarında biriken enerjiyi de zıplamak için kullanır. Zıplama sırasındaysa kas ve tendonlarda depolanan potansiyel enerji kinetik enerjiye çevrilir ve sadece kas enerjisinin sağlayacağı enerjiden çok daha yüksek bir enerjiyle yukarıya zıplar.

Galago 4 saniyeden daha kısa bir sürede 8,5 metre yukarıya zıplayabilir.

Salto da aynı galagonunki gibi enerjiyi depolamasını ve enerjiyi dönüştürerek daha yükseğe zıplamasını sağlayan bir sisteme sahip. Galagolar gibi çömelip yukarı zıplamasını sağlayan bu sistemde tek bir bacak, motor, yay, dişli, kuyruk ve iki itici bulunur.

Salto’nun ana mekanizmasında motor, yay ve dişli bulunur. Kuyruğu ise havada manevra yapabilmesini sağlar.

Salto’nun ilk versiyonunda, robotun hareketleri gelişmiş kameralarla takip ediliyor ve elde edilen veriler bilgisayara aktarılıyordu. Veriler robotun bir sonraki zıplamasının hangi açıyla olması gerektiğini hesaplayıp robota komut veriyordu. Yani Salto’nun sürekli hareket edebilmesi için bilgisayar hesaplamasına ihtiyacı vardı. Fakat sisteme eklenen yeni teknolojiyle birlikte robot zıplamak için hangi tarafa yöneleceğini ve bacağını hangi açıyla bükeceğini kendisi tespit edilebiliyor. Bu sayede robotun uzaktan kumanda ile kontrol edilip daha geniş çevreden veri toplayabilmesi sağlanıyor.

Görsel Stephen McNally - 26 cm’lik boyuyla Salto 1 metre kadar yukarıya zıplayabiliyor.

Küçük boyu ve duvarların üzerinden atlayabilme özellikleriyle Salto’nun gelecekte deprem ve yangın gibi olaylar sonucu oluşan enkazlarda arama ve kurtarma görevlerinde yer alması bekleniyor.

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı ve bu yıllarda çekilen filmlerin başarılı olmasında ve sinemanın eski canlılığını kazanmasında önemli rol oynadı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.