Skip to content Skip to navigation

Şeker, Çocukları Hiperaktif Yapar mı?

Dr. Tuba Sarıgül
22/07/2020 - 14:05

Yiyecekler ile hiperaktivite arasında bir bağlantı olduğu görüşü 1970’li yıllarda ortaya atıldı. 1973’te Dr. Benjamin Feingold yapay katkı maddelerinin (örneğin yapay tatlandırıcıların, yapay renklendiricilerin ve koruyucuların) dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğuna neden olabileceğini, bu nedenle gıda katkı maddelerinin yer almadığı bir beslenme düzeninin bu hastalığın tedavisinde olumlu etkisi olduğu görüşünü ortaya attı. Ancak ilerleyen yıllarda şekerin doğrudan hiperaktiviteye neden olduğu görüşünü destekleyen önemli kanıtlara ulaşılamadı.

İngiltere’de yapılan ve altı hafta süren bir araştırmada bir grup sağlıklı çocuğa, bazı haftalar katkı maddesi içeren bazı haftalarsa katkı maddesi içermeyen ancak rengi ve tadı aynı olan meyve suları verildi. Sonuçta katkı maddesi içeren meyve sularının tüketildiği haftalarda çocukların hiperaktivite seviyelerinde hafif bir artış görüldü. Son yıllarda yapılan araştırmalar ise bazı çocukların şekere karşı diğer çocuklara göre daha hassas olabileceğini gösteriyor.

Araştırmalar şeker tüketiminin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda belirgin bir etkisi olduğunu göstermese de çocukların davranışsal ve bilişsel işlevlerini olumsuz etkilediğini gösteren çalışmalar var. Örneğin açken bir kutu şekerli gazlı içeceğin içerdiği miktarda basit şeker tüketen çocukların vücutlarında adrenalin seviyesinin yükseldiği belirlendi. Bu durum kaygı, heyecan ve dikkat problemlerine neden olabiliyor. Çünkü şeker tükettiğimizde kandaki glikoz seviyesi yükselir. Kandaki glikoz seviyesinin dengelenmesi için insülin hormonu salgılanır. Ancak açken sadece şeker tüketildiğinde çok miktarda insülin hormonu salgılanır ve kandaki glikoz seviyesi normalin altına düşer. Bu durumda ise adrenalin hormonu salgılanır. Araştırmada çocukların kanındaki glikoz seviyesinde yetişkinlere göre daha belirgin düşüş olduğu, adrenalin seviyesinin ise yetişkinlere göre iki kat yüksek olduğu belirlendi.

Aşırı şeker tüketilmesinin hiperaktiviteye neden olduğu konusunda bilim insanları arasında görüş birliği bulunmasa da obezite, diyabet yani şeker hastalığı, karaciğerde yağlanma, diş problemleri gibi sorunlara neden olduğu biliniyor.

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

İletişim ve bilgi teknolojilerinin hızla yaygınlaşmasıyla sosyal medya yaşamımızın ayrılmaz bir parçası  hâline geldi. 

Tıp ve Sağlık

Milyonlarca insanı etkileyen yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığının henüz etkisi kanıtlanmış bir tedavisi veya aşısı yok. İlaç ve aşı geliştirme çalışmaları ise sürüyor.

Tıp ve Sağlık

N95-N99/FFP2-FFP3 maskelerin, parçacıkların geçirgenliğini engelleyen nanofiber filtreleri TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Malzeme Enstitüsü tarafından üretildi.

Tıp ve Sağlık

Kimi zaman bazı yiyecekleri canımız diğerlerine göre daha çok çeker. Bunun sebebiyse vücudumuz için gerekli besin maddelerini günlük olarak belirli oranlarda almak zorunda olmamız.

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüsün ağız, burun, boğaz gibi solunum yollarından geçip akciğerlere ve havayı soluk borusundan akciğerlere taşıyan hava yolları olan bronşlara yerleştiği ve bunun sonucunda virüsün bulaştığı kişide solunum yetmezliğinin ortaya çıktığı artık biliniyor.

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüs, solunum yolu enfeksiyonuna neden oluyor. Bu nedenle COVID-19’a yakalanan hastalardan ciddi solunum yetmezliği yaşayanların tedavisinde mekanik ventilatörlere yani solunum cihazlarına ihtiyaç duyuluyor.

Tıp ve Sağlık

Kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığının henüz bir tedavisi ya da aşısı bulunmuyor.

Tıp ve Sağlık

Bir grup araştırmacı, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde hayvanların beyninde ağrı algısını kontrol eden bir bölge keşfetti. 

Tıp ve Sağlık

Virüslerin neden olduğu solunum yolu enfeksiyonları, virüs taşıyan kişinin nefes alıp verirken, konuşurken, öksürürken ve hapşırırken açığa çıkardığı damlacıkların başka bir insana bulaşması ile ortaya çıkıyor.

Tıp ve Sağlık

Yapılan araştırmalar, COVID-19’a yakalanan kişilerde yaygın olarak D vitamini eksikliği olduğunu gösteriyor. Peki vitamin, mineral veya gıda takviyeleri bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine nasıl katkı sağlıyor?