Skip to content Skip to navigation

SpaceX, Astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na Taşıdı

Dr. Tuba Sarıgül
10/06/2020 - 12:45

NASA CC BY-NC-ND 2.0

Astronotlar ilk defa özel bir şirket tarafından geliştirilen uzay aracı ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşındı. NASA astronotlarını uzaya taşıyan Dragon uzay aracı Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketi tarafından geliştirildi. NASA, 2011 yılında uzay mekikleri emekliye ayrıldığından beri astronotlarını uzaya göndermek için Rusya’nın Soyuz uzay araçlarını kullanıyordu.

SpaceX CC BY-NC 2.0

NASA astronotları Robert Behnken ve Douglas Hurley’i taşıyan Dragon uzay aracı, 30 Mayıs Cuma günü Türkiye saati ile 22.22’de ABD’deki Kennedy Uzay Üssü’nden fırlatıldı. Dragon, yörüngeye ulaştıktan 19 saat sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’na otonom olarak kenetlendi.

Yukarıdaki fotoğraf Dragon, Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmek üzere yaklaştığı sırada, Antalya’nın Demre ilçesinin üzerinden geçerken çekildi.
 

SpaceX Demo-2 olarak isimlendirilen görev, Dragon uzay aracının insanlı ilk görevi. Demo-2 sırasında fırlatma, yörüngeye girme, kenetlenme ve iniş süreçlerinin test edilmesi amaçlanıyor. Geçen yıl mart ayında astronotlar olmadan gerçekleştirilen testte, Dragon uzay aracı güvenli bir şekilde fırlatıldıktan sonra otonom olarak ISS’ye kenetlenmiş, ardından tekrar ayrılarak güvenli bir şekilde yeryüzüne ulaşmıştı.

SpaceX-NASA

NASA astronotları Robert Behnken ve Douglas Hurley’in 1-4 ay süreyle Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kalması planlanıyor. Astronotlar istasyonda bilimsel çalışmalar gerçekleştirmeye başladı. Görev tamamlandıktan sonra Behnken ve Hurley’in Dragon uzay aracıyla Dünya’ya dönmesi planlanıyor.

 

Dragon Mürettabat Uzay Aracı

Dragon, 2012’de özel bir şirket tarafından geliştirilen ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) kargo taşıyan ilk uzay aracı olmuştu. Ancak Dragon uzay aracı baştan beri insanları yörüngeye taşımak amacıyla tasarlandı.

Dragon uzay aracı 7 kişi taşıyabiliyor. Uzay aracının iç basıncının kontrol edildiği bölüm, insanları ve hassas kargoları taşımak için kullanılıyor. Uzay aracının koni şeklindeki uç kısmında bulunan itki sistemleri, uzay aracının yörüngede yön değiştirerek manevra yapmasına imkân sağlıyor.

Uzay aracındaki üç pencere astronotların oturdukları konumdan dışarıyı görmelerine imkân sağlıyor.

Dragon tümüyle otonom hareket edebilen bir uzay aracı. ISS’ye otonom olarak kenetlenebiliyor ve ayrılabiliyor. Atmosfere girdikten sonra ise paraşütleri yardımıyla Atlantik Okyanusu’na iniş yapıyor. Astronotlar gerektiğinde uzay aracını manuel olarak kontrol edebiliyor.

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

İngiltere’deki Manchester Üniversitesinden bir grup araştırmacı, matematiksel hesaplamalar yaparak uzaydan gelen kayaç parçalarının Dünya üzerinde nerelere düştüğünü tespit etmeye çalıştı.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup gökbilimci Dünya’ya 1000 ışık yılı uzaklıkta bir karadelik keşfetti. 

Gökbilim ve Uzay

Temmuz ayında Güneş’in batısına geçen Merkür ayın ortalarına doğru gökyüzünde görülebilecek. 

Gökbilim ve Uzay

Avrupa Güney Gözlemevi’ndeki (ESO) Çok Büyük Teleskop (VLT), Dünya’dan 520 ışık yılı uzaklıktaki AB Aurigae yıldızının etrafında yeni doğmakta olan bir gezegen görüntüledi.

Gökbilim ve Uzay

Hubble Uzay Teleskobu ile yapılan gözlemler ilk yıldızların tahmin edilenden daha erken bir dönemde oluşmaya başladığını gösteriyor.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup Japon araştırmacı, Mars’tan Dünya’ya gelmiş bir meteoritin içinde azotlu organik bileşikler keşfetti. Dr. Mizuho Koike ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Nature Communications’ta yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Haziran ayında çıplak gözle görülebilen tüm gezegenleri gözlemleme fırsatı bulabilirsiniz.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası bir araştırma grubu, nötrinoların ve antinötrinoların birbirlerine dönüşme süreçleri arasında belirgin farklar tespit etti.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılan çalışmalar sonucunda mezosfer deliklerini aydınlatan yeni bir tür “kutup ışığı” keşfedildi.

Gökbilim ve Uzay

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı da 2012 yılında tamamlanan Rossi X-Işını Zamanlama Kâşifi (RXTE) görevi sırasında toplanan verilerde karadelikler tarafından hareket yönü tersine çevrilen ışık ışınlarının izlerine rastlamışlar.