Skip to content Skip to navigation

Su Altında Sürünerek İlerleyen Robot

Dr. Mahir E. Ocak
05/05/2020 - 13:48

Carneige Melon Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı PATRICK adını verdikleri bir yumuşak robot geliştirdi. Yılanyıldızları olarak adlandırılan, denizyıldızlarına benzer bir tür canlıdan esinlenilerek tasarlanan robot, su altında sürünerek ilerleyebiliyor ve otonom bir biçimde belirli hedeflere doğru yol alabiliyor. Üstelik robotun çalışması için dış dünyaya kablolarla bağlanması da gerekmiyor.

Beş kolu olan robot, hareket etmek için şekil hafızalı alaşımlardan yararlanıyor. Şekil hafızalı alaşımlar, oda sıcaklığında hayli esnek olan malzemelerdir. Üzerlerinden elektrik geçtiğinde hızla ısınır ve geçmişte sahip olduğu bir şekle bürünürler. Geliştirilen robotta, şekil hafızalı alaşımlar bir tür kas görevi görüyor.

Dış kısmı silikonla kaplı olan robot, üzerindeki cihazlar aracılığıyla dış dünya ile kablosuz iletişim kurabiliyor. Çevresini algılayabilen robot, kendisine verilen hedeflere ulaşmak için su altında otonom bir biçimde yol alabiliyor. Bu özelliğin kablosuz yumuşak robotlar açısından bir ilk olduğu belirtiliyor.

Geliştirilen robot, su altında jeolojik keşifler yapmak ya da örnek toplamak gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilir.

 

 

 

 

İlgili İçerikler

Biyoloji

Virüsler genellikle hastalık yapıcı patojenlerdir. Fakat bazı virüsler hastalıkların tedavisinde de kullanılabiliyor.

Biyoloji

Amannisa kelebekleri, alaca kelebekler ailesine ait bir kelebek cinsidir. Ayakları fırçaya benzediği için fırça ayaklılar olarak da bilinirler. Türkiye’de farklı türlerde amannisa kelebeği görülür.

Biyoloji

Bir grup araştırmacı yeryüzünün en sıcak ortamlarında bile hayatta kalmayı başarabilen bir böcek türünden ilham alarak bir soğutucu yüzey kaplaması geliştirdi.

Biyoloji

Biyomühendislik alanındaki çalışmalarından dolayı 2019 TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’ne layık görülen Doç. Dr. Ahu Arslan Yıldız ile manyetik levitasyon teknolojisi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Biyoloji

Hidrojen gazı (H2) günümüzde alternatif bir enerji kaynağı olarak görülüyor. Hâlihazırda hidrojen gazıyla çalışan taşıtlar var. 

Biyoloji

Bir grup araştırmacı, virüslerin üzerine tutunamadığı bir tür kumaş geliştirdi. Üstelik kumaş tekrar tekrar yıkanıp kullanılabiliyor. Dr. Anthony J. Galante ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale ACS Applied Materials & Interfaces’te yayımlandı.

Biyoloji

Kaşalot olarak da bilinen ispermeçet balinası (Physeter macrocephalus) Türkiye’de görülen dört balina türünden biri.

Biyoloji

Doğadaki her canlının kendine özgü yetenekleri vardır. Canlılar bu yeteneklerini kullanarak bulundukları ortamdaki yaşam koşullarına uyum sağlar.

Biyoloji

Hint Okyanusu’nun derinlerinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı tarafından keşfedilen yaklaşık 45 metre uzunluğundaki bir sifonofor bugüne kadar gözlemlenmiş en uzun hayvan olarak kayıtlara geçti.

Biyoloji

Bakteriler de virüsler de çıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Peki sadece mikroskop yardımıyla görüntülenebilen bakterilerle virüsleri birbirinden ayıran özellikler nelerdir?