Skip to content Skip to navigation

Virüsleri Uzak Tutan Kumaş

16/06/2020 - 15:13

Bir grup araştırmacı, virüslerin üzerine tutunamadığı bir tür kumaş geliştirdi. Üstelik kumaş tekrar tekrar yıkanıp kullanılabiliyor. Dr. Anthony J. Galante ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale ACS Applied Materials & Interfaces’te yayımlandı.

Yeni tip koronavirüs salgınının tüm dünyayı etkisine aldığı bugünlerde, pek çok ülke sağlık çalışanlarını virüslerden korumakta zorlanıyor. Karşılaşılan en önemli sorunlardan biri sağlık çalışanlarının kullandığı kıyafetlerle ilgili. Virüsler bu kumaşların üzerine tutunarak yayılabiliyor. Her ne kadar kumaşların yüzeyini işlemlerden geçirerek kan ve tükürük gibi çeşitli sıvıların kumaşa bulaşmasını engellemek mümkün olsa da bu yöntemler uzun süreli koruma sağlamıyor, kumaş yıkandığında ya da ovalandığında etkinliğini yitiriyor.

Pittsburg Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı tüm bu sorunlara çare olabilecek bir kumaş geliştirmişler. Yeni kumaş sadece kan ve tükürük gibi sıvıları değil virüsleri de uzak tutuyor. Üstelik tekrar tekrar yıkandıktan, ovalandıktan ve hatta usturayla çizildikten sonra bile bu özelliklerini korumaya devam ediyor.

Yapılan testler kanın, proteinlerin ve bakterilerin kumaşa bulaşmadığını gösteriyor. Ayrıca kumaşın virüslere karşı da koruma sağlayıp sağlamadığını test etmek için adenovirüslerle testler yapılmış. Sonuçlar, akut solunum yetmezliği ve göz nezlesine sebep olduğu bilinen bu virüslerin de kumaşa tutunamadığını göstermiş. Şu an için aynı durumun betakoronavirüsler ve özellikle COVID-19 hastalığına sebep olan SARS-CoV-2 virüsü için de geçerli olup olmadığı bilinmiyor.

Geliştirilen kumaştan sağlık alanında çeşitli amaçlarla yararlanmak mümkün. Sağlık çalışanlarının kıyafetlerinde ya da sağlık kurumlarındaki koltukların ve sandalyelerin üretiminde bu kumaş kullanılabilir. Böylece hastalardan sağlıklı insanlara virüs bulaşmasına karşı önlem alınabilir.

 

 

İlgili İçerikler

Biyoloji

Virüsler genellikle hastalık yapıcı patojenlerdir. Fakat bazı virüsler hastalıkların tedavisinde de kullanılabiliyor.

Biyoloji

Amannisa kelebekleri, alaca kelebekler ailesine ait bir kelebek cinsidir. Ayakları fırçaya benzediği için fırça ayaklılar olarak da bilinirler. Türkiye’de farklı türlerde amannisa kelebeği görülür.

Biyoloji

Bir grup araştırmacı yeryüzünün en sıcak ortamlarında bile hayatta kalmayı başarabilen bir böcek türünden ilham alarak bir soğutucu yüzey kaplaması geliştirdi.

Biyoloji

Biyomühendislik alanındaki çalışmalarından dolayı 2019 TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’ne layık görülen Doç. Dr. Ahu Arslan Yıldız ile manyetik levitasyon teknolojisi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Biyoloji

Hidrojen gazı (H2) günümüzde alternatif bir enerji kaynağı olarak görülüyor. Hâlihazırda hidrojen gazıyla çalışan taşıtlar var. 

Biyoloji

Kaşalot olarak da bilinen ispermeçet balinası (Physeter macrocephalus) Türkiye’de görülen dört balina türünden biri.

Biyoloji

Doğadaki her canlının kendine özgü yetenekleri vardır. Canlılar bu yeteneklerini kullanarak bulundukları ortamdaki yaşam koşullarına uyum sağlar.

Biyoloji

Hint Okyanusu’nun derinlerinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı tarafından keşfedilen yaklaşık 45 metre uzunluğundaki bir sifonofor bugüne kadar gözlemlenmiş en uzun hayvan olarak kayıtlara geçti.

Biyoloji

Carneige Melon Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı PATRICK adını verdikleri bir yumuşak robot geliştirdi.

Biyoloji

Bakteriler de virüsler de çıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Peki sadece mikroskop yardımıyla görüntülenebilen bakterilerle virüsleri birbirinden ayıran özellikler nelerdir?