Skip to content Skip to navigation

Yeni Nesil Akıllı Sensörler

Dr. Mahir E. Ocak
30/07/2020 - 10:19

Bir grup araştırmacı esnek, renk değiştirebilen fotonik kristaller üretti. Isı, ışık, gerilme ya da diğer fiziksel ve kimyasal etkenlere maruz kaldıklarında renk değiştiren bu kristallerden çeşitli alanlarda sensör olarak faydalanılabilir.

Fotonik kristaller, boyutları nanometre (metrenin milyarda biri) ölçeğinde olan ve ışığın hareketlerini etkileyebilen kristallerdir. Araştırmacılar, fotonik kristalleri kelebekler ve tavuş kuşları gibi güzel renkleriyle insanları kendilerine hayran bırakan hayvanlardan esinlenerek geliştirmişler.

Kelebeklerin ve tavus kuşlarının kanatlarındaki muhteşem renklerin kaynağı boyalar ya da pigmentler değildir. Yapısal renkler olarak adlandırılan bu renkler, kanatların üzerine düşen ışığın kanatlardaki düzenli yapılarla etkileşerek girişim yapmasıyla ortaya çıkar. Kanatlardaki yapıların büyüklüğü, biçimi ve ışığın geliş açısı değiştikçe ortaya çıkan renkler de değişir.

Yapısal renkleri üreten kristallerin görüntüleri ve mikro ölçekteki yapıları

Araştırmacıların geliştirdiği fotonik kristaller de tıpkı kelebeklerin ve tavus kuşlarının kanatlarındaki gibi düzenli yapılara sahip. Kristallerin üzerine düşen ışık nanoyapılarla etkileşerek girişim yapıyor ve böylece ortaya yapısal renkler çıkıyor. Kristallerin en önemli özelliği ise esnek olmaları. Çeşitli fiziksel ve kimyasal etkenlere maruz kaldıklarında esniyorlar. Böylece nanometre ölçeğindeki yapıların büyüklüğü ve dolayısıyla ürettikleri yapısal renkler de değişiyor.

Dr. Izabela Jurewicz ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili detaylı bilgiye Advanced Functional Materials’ta yayımlanan makaleden ulaşabilirsiniz. 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar günümüzde farklı alanlarda parça üretiminde kullanılıyor. Fakat bu süreçte bazı zorluklarla karşılaşılabiliyor.

Teknoloji

Kayıtlara geçmiş en eski mızrak MÖ. 40.000’lerde kullanılmış. Dolayısıyla savunma araçlarının da en az o kadar uzun bir tarihi olduğu söylenebilir.

Teknoloji

Uluslararası bir araştırma grubu, elektronik cihazları soğuturken atık ısıyı elektriğe dönüştürebilen bir hidrojel film geliştirdi.

Teknoloji

1930’lu yıllarda yaşadığınızı düşünün. Ailenize ya da bir arkadaşınıza mektup yazacaksınız. Dolma kalemi aldınız elinize ve başladınız yazmaya. Derken...

Teknoloji

ABD’den bir grup araştırmacı robotlar ve benzeri elektronik cihazların enerji ihtiyacına çare olabilecek bir tür “metal hava yiyici” (MAS) geliştirmişler.

Teknoloji

Son yıllarda ülkemizde sağlık, çevre, ulaşım gibi pek çok alanda kullanılmak üzere yerli ve millî teknolojiler geliştiriliyor.

Teknoloji

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Türkiye Vagon Sanayii Anonim Şirketi ve ASELSAN iş birliği ile yürütülen çalışmalar sonucunda geliştirilen Millî Elektrikli Tren Seti’nde yakın zamanda test aşamasına gelindi.

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.

Teknoloji

Dışarıya çıktınız ve bir süre sonra yağmur yağmaya başladı. O da ne? Yağmur bulutları… Sağanak şeklinde yağmaya başlayan yağmura yakalandınız. Hay aksi, şemsiyeniz yanınızda yok! Peki, “Şemsiyeyi kim, ne zaman icat etti acaba?” diye düşündünüz mü?

Teknoloji

Hong Kong Politeknik Üniversitesinden Guijun Li ve arkadaşları da grafen kullanarak hidrofobik cerrahi maskeler üretmişler.