Skip to content Skip to navigation

Yerli Nanofiber Maske Filtresi Üretildi

Ayşenur Okatan
06/07/2020 - 16:47

Çin’de ortaya çıktıktan sonra dünya geneline yayılarak büyük bir salgına dönüşen yeni tip koronavirüs etkisini hâlâ sürdürüyor. Yeni tip koronavirüsün yol açtığı COVID-19 hastalığına karşı henüz bir aşı bulunamadığı için bazı koruyucu önlemlerin alınması konusunda insanlar uyarılmaya devam ediliyor.

Koronavirüse karşı alınabilecek en önemli tedbirlerden biri de maske kullanımı. Özellikle sağlık çalışanları için son derece önemli olan maskelerin farklı koruyuculuk niteliklerine sahip birden fazla çeşidi var. Bu maskelerden en önemlileri ise COVID-19 hastalarının tedavi süreçleriyle yakından ilgilenen sağlık çalışanlarının kullandığı, yüksek koruyucu filtrelere sahip N95-N99/FFP2-FFP3 maskeler. ABD Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezine göre, bakteri ve virüs gibi gözle görülemeyecek kadar küçük hastalık yapıcı patojenlere karşı FFP2 maskeler en az %94, N95 maskeler en az %95, N99 ve FFP3 maskeler ise en az %99 koruyuculuk sağlayabiliyor.

N95-N99/FFP2-FFP3 maskelerin, parçacıkların geçirgenliğini engelleyen nanofiber (saç telinin binde biri kalınlığında çok ince lif benzeri yapılar) filtreleri TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Malzeme Enstitüsü tarafından üretildi.

Hâlihazırda kullanılan filtrelere göre daha ince ve hafif bir malzemeyle üretilen yerli maske filtreleri, yüksek sızdırmazlığa sahip olmasının yanı sıra kullanıcıya rahat solunum alıp verme imkânı da sağlıyor. Üretilen yerli filtrelerle maske üretiminde dışa bağımlılığın azaltılması ve maskeye olan talebin hızlı bir şekilde karşılanması planlanıyor.

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Aşırı şeker tüketilmesinin hiperaktiviteye neden olduğu konusunda bilim insanları arasında görüş birliği bulunmasa da obezite, diyabet yani şeker hastalığı, karaciğerde yağlanma, diş problemleri gibi sorunlara neden olduğu biliniyor.

Tıp ve Sağlık

İletişim ve bilgi teknolojilerinin hızla yaygınlaşmasıyla sosyal medya yaşamımızın ayrılmaz bir parçası  hâline geldi. 

Tıp ve Sağlık

Milyonlarca insanı etkileyen yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığının henüz etkisi kanıtlanmış bir tedavisi veya aşısı yok. İlaç ve aşı geliştirme çalışmaları ise sürüyor.

Tıp ve Sağlık

Kimi zaman bazı yiyecekleri canımız diğerlerine göre daha çok çeker. Bunun sebebiyse vücudumuz için gerekli besin maddelerini günlük olarak belirli oranlarda almak zorunda olmamız.

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüsün ağız, burun, boğaz gibi solunum yollarından geçip akciğerlere ve havayı soluk borusundan akciğerlere taşıyan hava yolları olan bronşlara yerleştiği ve bunun sonucunda virüsün bulaştığı kişide solunum yetmezliğinin ortaya çıktığı artık biliniyor.

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüs, solunum yolu enfeksiyonuna neden oluyor. Bu nedenle COVID-19’a yakalanan hastalardan ciddi solunum yetmezliği yaşayanların tedavisinde mekanik ventilatörlere yani solunum cihazlarına ihtiyaç duyuluyor.

Tıp ve Sağlık

Kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığının henüz bir tedavisi ya da aşısı bulunmuyor.

Tıp ve Sağlık

Bir grup araştırmacı, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde hayvanların beyninde ağrı algısını kontrol eden bir bölge keşfetti. 

Tıp ve Sağlık

Virüslerin neden olduğu solunum yolu enfeksiyonları, virüs taşıyan kişinin nefes alıp verirken, konuşurken, öksürürken ve hapşırırken açığa çıkardığı damlacıkların başka bir insana bulaşması ile ortaya çıkıyor.

Tıp ve Sağlık

Yapılan araştırmalar, COVID-19’a yakalanan kişilerde yaygın olarak D vitamini eksikliği olduğunu gösteriyor. Peki vitamin, mineral veya gıda takviyeleri bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine nasıl katkı sağlıyor?