Skip to content Skip to navigation

360 Derece Kamera ile Selfie’lerinizi Yeniden Şekillendirin

Dr. Tuba Sarıgül
21/03/2020 - 12:02

Vecnos

Çevrenizi 360 derece görüntüleyebilen kameralarla neler yapabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Vecnos isimli şirket gençler için tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Vecnos

Şu an 360 derece görüntü kaydedebilen kameralar var. Hareket hâlindeyken kaliteli görüntü çekmek isteyen maceraseverler 360 derece görüş alanına sahip kameraları yaygın olarak kullanıyor. Vecnos 360 kameranın bileşenleri ise küçültülerek kişisel kullanım için uygun hâle getirildi. Kamerada biri uçta, üçü yanlarda olmak üzere dört lens bulunuyor. Bu sayede kamerayı çekmek istediğiniz noktaya çevirmenize gerek duymadan 360 derece görüntü kaydedebiliyorsunuz. Şekli bir çubuğa benzeyen kameranın kullanımı hayli basit. Ayrıca çektiğiniz görüntüleri kablosuz olarak akıllı telefonunuza aktarabiliyorsunuz.

360 derece görüş alanına sahip kameraların kaydettiği görüntüleri sosyal medyada paylaşmak, cep telefonlarıyla çekilen görüntüleri paylaşmak kadar kolay değil. Ancak Facebook gibi bazı sosyal medya platformlarında 360 derece videolar ve fotoğraflar paylaşılabiliyor. Bu sayede takipçileriniz paylaştığınız içerikte ilgilerini çeken kısımlara bakmak için görüş alanını yönlendirebiliyor.

Kaynaklar:

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.