Skip to content Skip to navigation

360 Derece Kamera ile Selfie’lerinizi Yeniden Şekillendirin

Dr. Tuba Sarıgül
21/03/2020 - 12:02

Vecnos

Çevrenizi 360 derece görüntüleyebilen kameralarla neler yapabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Vecnos isimli şirket gençler için tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Vecnos

Şu an 360 derece görüntü kaydedebilen kameralar var. Hareket hâlindeyken kaliteli görüntü çekmek isteyen maceraseverler 360 derece görüş alanına sahip kameraları yaygın olarak kullanıyor. Vecnos 360 kameranın bileşenleri ise küçültülerek kişisel kullanım için uygun hâle getirildi. Kamerada biri uçta, üçü yanlarda olmak üzere dört lens bulunuyor. Bu sayede kamerayı çekmek istediğiniz noktaya çevirmenize gerek duymadan 360 derece görüntü kaydedebiliyorsunuz. Şekli bir çubuğa benzeyen kameranın kullanımı hayli basit. Ayrıca çektiğiniz görüntüleri kablosuz olarak akıllı telefonunuza aktarabiliyorsunuz.

360 derece görüş alanına sahip kameraların kaydettiği görüntüleri sosyal medyada paylaşmak, cep telefonlarıyla çekilen görüntüleri paylaşmak kadar kolay değil. Ancak Facebook gibi bazı sosyal medya platformlarında 360 derece videolar ve fotoğraflar paylaşılabiliyor. Bu sayede takipçileriniz paylaştığınız içerikte ilgilerini çeken kısımlara bakmak için görüş alanını yönlendirebiliyor.

Kaynaklar:

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Bu sıcak yaz günlerinde serinlemenin en kolay yolu klimalı ortamlarda bulunmak. Giyilebilir teknolojiler sayesinde ise artık kendi klimanız gittiniz her yerde sizinle birlikte olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar günümüzde farklı alanlarda parça üretiminde kullanılıyor. Fakat bu süreçte bazı zorluklarla karşılaşılabiliyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı esnek, renk değiştirebilen fotonik kristaller üretti. Isı, ışık, gerilme ya da diğer fiziksel ve kimyasal etkenlere maruz kaldıklarında renk değiştiren bu kristallerden çeşitli alanlarda sensör olarak faydalanılabilir.

Teknoloji

Kayıtlara geçmiş en eski mızrak MÖ. 40.000’lerde kullanılmış. Dolayısıyla savunma araçlarının da en az o kadar uzun bir tarihi olduğu söylenebilir.

Teknoloji

Uluslararası bir araştırma grubu, elektronik cihazları soğuturken atık ısıyı elektriğe dönüştürebilen bir hidrojel film geliştirdi.

Teknoloji

1930’lu yıllarda yaşadığınızı düşünün. Ailenize ya da bir arkadaşınıza mektup yazacaksınız. Dolma kalemi aldınız elinize ve başladınız yazmaya. Derken...

Teknoloji

ABD’den bir grup araştırmacı robotlar ve benzeri elektronik cihazların enerji ihtiyacına çare olabilecek bir tür “metal hava yiyici” (MAS) geliştirmişler.

Teknoloji

Son yıllarda ülkemizde sağlık, çevre, ulaşım gibi pek çok alanda kullanılmak üzere yerli ve millî teknolojiler geliştiriliyor.

Teknoloji

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Türkiye Vagon Sanayii Anonim Şirketi ve ASELSAN iş birliği ile yürütülen çalışmalar sonucunda geliştirilen Millî Elektrikli Tren Seti’nde yakın zamanda test aşamasına gelindi.

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.