Skip to content Skip to navigation

Akıllı Bileklik

20/06/2015 - 17:18

Zihinsel engelli bireylerin kolunu takılacak bilekliğe yerleştirilecek ses kartına bireyin ev adresi ve telefonu kaydedilecektir. Böylece kayıp vakası yaşandığında bileklikteki bilgiler dinlenerek kişinin yakınlarına ulaşılması kolaylaşmış olacaktır.

Giriş

Çevremizde pek çok engelli birey bulunmaktadır. Bu engellilerden bir bölümünü zihinsel engelliler oluşturmaktadır. Zihinsel engelli bireyler kendilerini ifade edemedikleri için toplumda pek çok sıkıntı yaşanmaktadır. Bu sıkıntılardan biri ise kayıp vakalarıdır. Zihinsel engelli bireyler yaşadıkları yeri tarif edemezler ve durumlarını anlatamazlar.

Amacı

Zihinsel engelli bireyler kendilerini ifade edemedikleri için toplumda pek çok kayıp vakaları yaşanmaktadır. Zihinsel engelli bireyler yaşadıkları yeri tarif edemezler ve durumlarını anlatamazlar. Biz de bu düşünceden yola çıkarak  AKILLI BİLEKLİK projesini geliştirdik.

Yöntem

Zihinsel engelli bireylerin kolunu takılacak bilekliğe yerleştirilecek ses kartına bireyin ev adresi ve telefonu kaydedilmiştir. 

Sonuç ve Tartışma

Zihinsel engelli vatandaşımız kaybolma durumu yaşadığında bileklikteki bilgiler dinlenilerek kişinin yakınlarına ulaşılması kolaylaşmış olacaktır.

Kaynaklar

Kullanım Kılavuzu

Literatür Taraması

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmenler :

Mustafa ATIGAN ( Matematik Öğretmeni ) , Şenay TURAN ( Müdür Yardımcısı ), İlker BAŞTUĞ ( Görsel Sanatlar Öğretmeni )

Projeyi Hazırlayanlar :

Baran Oğuz SÜZER

Barbaros YILDIRIM

İlgili İçerikler

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.