Skip to content Skip to navigation

Deprem Habercisi

27/06/2015 - 18:44

Depremin etkisiyle sallanan bir yay sistemi kişiyi sesli ve ışıklı olarak uyarmaktadır.

Giriş

Yer hareketleri, sallanma, titreşim, uyarı sistemleri gibi geniş kapsamlı durumların ve çevrenin algılanıp değerlendirilmesi

Amacı

Uyku esnasında depremin hissedilmemesi ihtimaline karşı, kişiyi sesli ve ışıklı olarak uyarmak

Yöntem

Sallantıyı algılamak için iki mesafe algılayıcı kullanılmıştır. Ayrıca sallantıyı kolayca görebilmek için ise kalem içlerindeki yaylar çıkarılmıştır ve evin altına montelenmiştir. Mesafe algılayıcıların karşılarına birer engel duvar yerleştirilir. Ev sallandığı zaman mesafe algılayıcılar ve duvar arasındaki değer sürekli değişeceği için uyarı sesinin ve ışığının süresi ve şiddeti bundan etkilenir. Çok sallandığında ses sürekli bir hale gelir. Bu da yüksek bir şiddette sallanma olduğunu bize gösterir. Deprem durduğunda sesli uyarı da kesilecektir.

Sonuç ve Tartışma

Sonuç olarak uyuyan kişi depremi hissetmediğinde onu sesli bir şekilde uyarmaktadır. Proje geliştirilerek şiddeti yaklaşık olarak da tahmin edebilir hale getirilebilir.

Ekip Tanıtımı

Öğrenciler:
Beyda Sılkim
Hayrunisa Polat
Mehmet Ardil
Bertan Erdenci

Danışman Öğretmen: Erhan DADAY

1

İlgili İçerikler

Teknoloji

Bu sıcak yaz günlerinde serinlemenin en kolay yolu klimalı ortamlarda bulunmak. Giyilebilir teknolojiler sayesinde ise artık kendi klimanız gittiğiniz her yerde sizinle birlikte olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar günümüzde farklı alanlarda parça üretiminde kullanılıyor. Fakat bu süreçte bazı zorluklarla karşılaşılabiliyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı esnek, renk değiştirebilen fotonik kristaller üretti. Isı, ışık, gerilme ya da diğer fiziksel ve kimyasal etkenlere maruz kaldıklarında renk değiştiren bu kristallerden çeşitli alanlarda sensör olarak faydalanılabilir.

Teknoloji

Kayıtlara geçmiş en eski mızrak MÖ. 40.000’lerde kullanılmış. Dolayısıyla savunma araçlarının da en az o kadar uzun bir tarihi olduğu söylenebilir.

Teknoloji

Uluslararası bir araştırma grubu, elektronik cihazları soğuturken atık ısıyı elektriğe dönüştürebilen bir hidrojel film geliştirdi.

Teknoloji

1930’lu yıllarda yaşadığınızı düşünün. Ailenize ya da bir arkadaşınıza mektup yazacaksınız. Dolma kalemi aldınız elinize ve başladınız yazmaya. Derken...

Teknoloji

ABD’den bir grup araştırmacı robotlar ve benzeri elektronik cihazların enerji ihtiyacına çare olabilecek bir tür “metal hava yiyici” (MAS) geliştirmişler.

Teknoloji

Son yıllarda ülkemizde sağlık, çevre, ulaşım gibi pek çok alanda kullanılmak üzere yerli ve millî teknolojiler geliştiriliyor.

Teknoloji

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Türkiye Vagon Sanayii Anonim Şirketi ve ASELSAN iş birliği ile yürütülen çalışmalar sonucunda geliştirilen Millî Elektrikli Tren Seti’nde yakın zamanda test aşamasına gelindi.

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.