Skip to content Skip to navigation

Missbot

20/06/2015 - 19:40

Bayanların temizlik işine ayırdıkları zamanı azaltmak amacıyla "MİSSBOT" projesini geliştirdik. Robotumuzun temizlik malzemeleri yerleştirerek ev temizliğimizi robotun yapmasını sağlıyoruz. Ayrıca hareketli kollar ile istediğimiz malzemeyi kullanıp, istemediğimizi kullanmayabiliyoruz.

Giriş

Günümüzde bayanların veya erkeklerin en çok sıkıntı yaşadığı konulardan biri ev temizliğidir. Yaşadığımız evler sürekli kirlenir ve temizlik yapılması zorunlu olur. Ev hanımları kendilerine ve ailelerine ayırabilecekleri zamanların çoğunu temizlik yaparak geçirirler. Bu nedenle bayanların temizlik işine ayırdıkları zamanı azaltmak ve hızlandırmak amacıyla MİSSBOT projesini geliştirdik.

Amacı

Temizlik işlerini kolaylaştırmak ve zaman kazanmak amacıyla robotumuzun üzerine yerleştirdiğimiz aparatlarla, evimiz siliniyor, süpürülüyor, fırçalanıyor. Böylece hiç yorulmadan evimiz temizleniyor.

Yöntem

Robotumuzun üzerine geçirdiğimiz aparata temizlik malzemeleri yerleştirerek ev temizliğimizi robotun yapmasını sağlıyoruz. İşlemci kartına engel algılayıcıları bağladık ve robotumuza monte ettik. Yazılım ile robotumuz hiçbir engele çarpmadan ileri-geri-dairesel hareketlerle ucundaki aparatlarla yerleri temizlemektedir. Ayrıca hareketli kollar ile istediğimiz malzemeyi kullanıp, istemediğimizi kullanmayabiliyoruz.

Sonuç ve Tartışma

Artık evlerde temizlik daha kolay.

Kaynaklar

Kullanım Kılavuzu

Literatür Taraması

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmenler :

Mustafa ATIGAN ( Matematik Öğretmeni ) , Şenay TURAN ( Müdür Yardımcısı ), İlker BAŞTUĞ ( Görsel Sanatlar Öğretmeni )

Projeyi Hazırlayanlar :

Sıla ARICI

Öykü AKBAY

İlgili İçerikler

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.