Skip to content Skip to navigation

Robotik Kuş Yemleme Sistemi

31/05/2015 - 04:13

BİRD-BOT kuşumuza istediğimiz periyodik zamanlarda yem verecek . 3 ayrı şeçenek sunuyor robotumuz bize. İstersek 12 saatte bir, istersek 8 saatte bir, istersek 4 saatte bir kuşumuzu besleyecek bird-bot. 

Giriş

Bu Projemizde robotumuzu bir bakıcı olarak kullandık. Tatile çıkarken gözümüz arkada kalmayacak  ya da kuşumuzu komşumuza bırakmak zorunda kalmayacağız çünkü artık BİRDBOT var. Böylece  biz tatildeyken kuşmuzu istediğimiz zaman aralıklarıyla besleyebileğiz.

Amacı

Bu projede BİRD-BOT sayesinde kuşumuz biz evde yokken tatildeyken de aç kalmayacak istediğimiz periyotlarda beslenebilecek.

 

Yöntem

Robotumuzla kuşumuza istediğimiz zaman yem verebilmek için robot üzerindeki 2 dokunma algılayıcıyısını kullandık. Böylece biz tatildeyken kuşumuzu bird-bot sayesinde istediğimiz zaman aralıklarında beslenmesini sağladık. Kuş kafesine poli karbondan kapağı açılıp kapanabilen bir yem haznesi yapıldı. bu yem haznesinin kapağını Bird-bot istediğimiz periyotlarda açarak kuşumuzun beslenmesini sağlayacak. 

Kuşumuzu periyodik olarak beslemek istedik. Bunun için iki tane dokunma algılayıcı kullandık. Robotumuzu açınca hiç dokunma olmadığı zaman mavi ve kırmızı led yanacak, kuşumuza 12 saatlik peryotlarda kapak açılarak kuşumuz beslenecek.  Bir dokunma olursa  mavi ışık yanacak kuşumuz  8 saatte bir, iki dokunma algılayıcısına birden  basılınca ise kırmızı led yanacak ve kuşumuz 4 saatlik peryotlarda beslenecek.

Sonuç ve Tartışma

Bu proje geliştirilerek sadece kuş için  değil, diğer evcil hayvanlar için de kullanılabilir. Biz evde yokken yada tatildeyken hatta evde olsak bile periyodik olarak kuşumuzu yada evcil hayvanlarımızı rahatlıkla besleyebileceğimiz bir sistem geliştrilmiştir.

Kaynaklar

web siteleri

Ekip Tanıtımı

Buğrahan KARATAŞ

Taylan KAYPAK

Abidin KAYAR

Münire SİNİM

1

İlgili İçerikler

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.