Skip to content Skip to navigation

Titreyen Yatak

20/06/2015 - 20:36

Bizler işitme engelli bireylerin yaşamını kolaylaştırmak için TİTREYEN YATAK projesi geliştirdik. Sabah uyanması gereken işitme engelli birey alarm sesini duyamayacağı için, kurduğumuz sistem ile ışık algılayıcı belirlenen miktara ulaştığında titreşim modülü devreye girerek yatağı titreştiriyor ve bireyin uyanması sağlanıyor.

Giriş

Çevremizde farklı engellere sahip çok sayıda insan var. Bunlardan bir bölümü işitme engelli bireylerdir. Görme engelli bireyler çevrelerindeki sesleri duyamazlar. Bizler işitme engelli bireylerin yaşamını kolaylaştırmak için TİTREYEN YATAK projesi geliştirdik.

Amacı

Çevremizde farklı engellere sahip çok sayıda insan var. Bunlardan bir bölümü işitme engelli bireylerdir. Görme engelli bireyler çevrelerindeki sesleri duyamazlar. İşitme engelli bireylerin sabah uyanmaları gerektiğinde alarmı duyamayacakları için güneş ışığı belirlenen seviyeye yükseldiğinde, yatağa takacağımız titreşim modülü ile yatak titreyecek ve işitme engelli birey uyanacak.

Yöntem

İşlemci kartına ışık algılayıcı ve titreşim motoru yerleştirdik. Yazılım ile analog olarak ışık miktarı belirledik. Işık belirlediğimiz düzeye geldiğinde titreşim motoru devereye girmektedir. Titreşim motorunu yatak modelimize bağladık ve projemizi gerçekleştirdik.

Sonuç ve Tartışma

Bu projemiz ile işitme engellilerin hayatını kolaylaştırmaya çalıştık.

Kaynaklar

Kullanım Kılavuzu

Literatür Taraması

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmenler :

Mustafa ATIGAN ( Matematik Öğretmeni ) , Şenay TURAN ( Müdür Yardımcısı )

Projeyi Hazırlayanlar :

Baran ŞARLATAN

Sıla Berfin KİŞİOĞLU

İlgili İçerikler

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.