Skip to content Skip to navigation

Türkiye’nin Millî Güneş Enerjisi Santrali: MİLGES

Ayşenur Okatan
15/06/2020 - 12:17

2014 yılında Türkiye’nin kendi teknolojisini kullanarak fotovoltaik (FV) temelli güneş enerjisi santral ekipmanlarını üretmesi ve ihraç etmesi amacıyla MİLGES (Millî Güneş Enerjisi Santrali Geliştirilmesi) projesi başlatılmıştı. Aralarında TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Enerji ve Malzeme enstitülerinin de yer aldığı farklı kurumların iş birliği çerçevesinde yürütülen projede son aşamaya gelindi.

Fotovoltaik hücreler güneş enerjisini doğrudan elektrik enerjisine dönüştürür.

Proje dört ana aşamadan oluşuyor: fotovoltaik hücrelerin geliştirilmesi ve üretimi, güneş panellerinin üretimi, fotovoltaik merkezi eviricilerin geliştirilmesi ve üretimi, güneş enerjisi santrali kurulumu.

Projenin ilk aşaması olan fotovoltaik hücrelerin geliştirilmesi ve denetlenmesi çalışmaları, ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Fotovoltaik Hattı Tesisleri’nde gerçekleştiriliyor.

ODTÜ GÜNAM Fotovoltaik Hattı (GÜNAM Photovoltaic Line-GPVL)

Projenin ikinci aşamasında, ODTÜ GÜNAM’da geliştirilen fotovoltaik hücreler ise özel bir şirket tarafından üretiliyor. 2018 yılında proje kapsamında Denizli’de kurulan tesislerde üretilen fotovoltaik hücrelerle hedeflenen %18,5 ve üzerinde enerji verimi sağlandı.

Fotovoltaik hücre üretim tesisi

Güneş panellerinin üretimi aşamasında TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü tarafından panel üretim süreçlerinin iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yapıldı. Yürütülen çalışmalar sonucunda hücreden panele enerji geçişinde oluşan enerji kayıpları %1 oranında azaltıldı. Projenin bu aşamasında 40.000 güneş panelinin üretilmesi planlanıyor.

Fotovoltaik panel üretim hattı

Projenin üçüncü aşamasında ise fotovoltaik merkezi eviriciler TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü tarafından geliştiriliyor ve üretiliyor. Merkezi eviriciler çok sayıdaki güneş panelinin birbirine paralel bağlanmasıyla oluşan güneş tarlalarının ürettiği enerjinin tek bir bölgeye aktarılmasını sağlar. Proje kapsamında şu ana kadar 10 adet 1 MW’lık merkezi evirici üretildi.

TÜBİTAK Enerji Enstitüsü tarafından geliştirilen 1 MW’lık fotovoltaik merkezi evirici

Projenin son aşamasında ise öncelikle Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün Şanlıurfa, Ceylanpınar’daki tesislerinde 10 MW kapasiteye sahip güneş santrali kurulması planlanıyor. Proje doğrultusunda kurulacak güneş santralinin kapasitesinin ilerleyen zamanlarda 100 MW’a çıkarılması amaçlanıyor.

Bu proje sayesinde ülkemiz sahip olduğu güneş enerjisi potansiyelinden daha fazla yararlanarak enerji kaynakları açısından dışa bağımlılığını azaltabilecek. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynakları için gereken teknolojilerin yerli olarak üretilmesi ile bu teknolojilerin sürdürülebilirliği de sağlanmış olacak.

Kaynaklar:

 

İlgili İçerikler

Fizik

İsveç’teki Lund Üniversitesinden Mikkel Brydegaard ve arkadaşları, sıtmaya karşı savaşta lidarlar kullanarak sivrisinek popülasyonlarının davranışlarını anlamaya çalışıyorlar.

Fizik

Okulda Dünya'nın şeklinin geoit olduğunu öğrendik. Peki, bunun sebebi nedir? Bu etkinliğimizde bir gezegenin kendi ekseni etrafındaki dönme hareketinin şeklini nasıl etkilediğini inceliyoruz.

Fizik

Elektrikli su ısıtıcısı, saç kurutma makinesi ya da elektrikli fırınların nasıl çalıştığını hiç merak ettiniz mi?

Fizik

Ses günlük hayatımızın önemli bir parçası olmasına rağmen sesin ardındaki fiziksel süreçler dikkatimizi çekmemiş olabilir. Bu fiziksel süreçleri daha iyi anlayabilmek için sesi “görmeye” ne dersiniz?

Fizik

Bu etkinliğimizde maliyeti uygun malzemeler ile iletken ve yalıtkan dedektör düzeneği tasarlıyoruz.

Fizik

Deneyler köşesinin yeni etkinliğinde Faraday kafesinin çalışma prensibini ve günlük hayatımızda nerelerde kullanıldığını öğreniyoruz.

Fizik

Bu etkinliğimizde maliyeti uygun malzemeler kullanarak sabit makaralar, kaldıraç ve tekerleklerden oluşan ve bir bileşik makine olan “lastik tekerlekli vinç” düzeneği tasarlayacağız.

Fizik

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde basit bir kondansatör tasarlayıp birçok elektrik devresinde kullanılan bu elektronik devre elemanının çalışma prensibini öğreniyoruz.

Fizik

Yenilenebilir enerji kaynaklarının başında güneş enerjisi geliyor. Ancak güneş ışığından aldığı enerjiyi elektriğe dönüştüren geleneksel fotovoltaik gözeler sadece gündüzleri çalışıyor. Gündüzleri elde edilen enerjiyi geceleri kullanabilmek içinse başka enerji biçimlerine dönüştürüp depolamak gerekiyor.

Fizik

Fren pedalına hafif bir dokunmayla, yüklü bir kamyonun nasıl durduğunu öğrenmek ister misiniz? Sürücü tarafından fren pedalına uygulanan kuvvet, fren hidroliği tarafından balatalara iletilir. Balatalar da tekerleklerle bağlantılı fren disklerini sıkıştırarak aracın yavaşlamasını ve durmasını sağlar.