Skip to content Skip to navigation

Katlanabilir Mayın Dedektörü: OZAN

Ayşenur Okatan
07/07/2020 - 17:05

Son yıllarda ülkemizde sağlık, çevre, ulaşım gibi pek çok alanda kullanılmak üzere yerli ve millî teknolojiler geliştiriliyor. Bu teknolojilerden biri de Türk Silahlı Kuvvetleri için tasarlanan katlanabilir mayın dedektörü OZAN. T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından projelendirilen katlanabilir mayın dedektörü, TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezinde (BİLGEM) geliştirildi.

Hızlı kurulumu, hafif ve ergonomik (katlanabilir olması) tasarımı ve kullanımının hayli kolay olması sayesinde OZAN, güvenlik güçlerinin mayın/EYP (el yapımı patlayıcı) aramasını hızlı, kolay ve yüksek doğrulukla yapabilmesini sağlıyor.

%100 yerli tasarımla geliştirilen OZAN’ın kütlesi sadece 1480 gram. Bu hâliyle dünyanın en hafif mayın dedektörü olan OZAN, güvenlik güçlerine uzun süreli görevlerde taşıma kolaylığı sağlıyor.

Yanlış alarm seviyesi hayli düşük olan OZAN hedef tespiti sırasında sesli, görsel ve titreşimli olmak üzere üç farklı uyarı veriyor. Üzerindeki LCD ekranı sayesinde tespit edilen hedefin metal yoğunluğu görülebiliyor. Çalışma süresi 8 saat ve üzeri olan katlanabilir mayın dedektörü OZAN, 15 saniyeden daha kısa bir sürede kurulabiliyor.

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar günümüzde farklı alanlarda parça üretiminde kullanılıyor. Fakat bu süreçte bazı zorluklarla karşılaşılabiliyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı esnek, renk değiştirebilen fotonik kristaller üretti. Isı, ışık, gerilme ya da diğer fiziksel ve kimyasal etkenlere maruz kaldıklarında renk değiştiren bu kristallerden çeşitli alanlarda sensör olarak faydalanılabilir.

Teknoloji

Kayıtlara geçmiş en eski mızrak MÖ. 40.000’lerde kullanılmış. Dolayısıyla savunma araçlarının da en az o kadar uzun bir tarihi olduğu söylenebilir.

Teknoloji

Uluslararası bir araştırma grubu, elektronik cihazları soğuturken atık ısıyı elektriğe dönüştürebilen bir hidrojel film geliştirdi.

Teknoloji

1930’lu yıllarda yaşadığınızı düşünün. Ailenize ya da bir arkadaşınıza mektup yazacaksınız. Dolma kalemi aldınız elinize ve başladınız yazmaya. Derken...

Teknoloji

ABD’den bir grup araştırmacı robotlar ve benzeri elektronik cihazların enerji ihtiyacına çare olabilecek bir tür “metal hava yiyici” (MAS) geliştirmişler.

Teknoloji

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Türkiye Vagon Sanayii Anonim Şirketi ve ASELSAN iş birliği ile yürütülen çalışmalar sonucunda geliştirilen Millî Elektrikli Tren Seti’nde yakın zamanda test aşamasına gelindi.

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.

Teknoloji

Dışarıya çıktınız ve bir süre sonra yağmur yağmaya başladı. O da ne? Yağmur bulutları… Sağanak şeklinde yağmaya başlayan yağmura yakalandınız. Hay aksi, şemsiyeniz yanınızda yok! Peki, “Şemsiyeyi kim, ne zaman icat etti acaba?” diye düşündünüz mü?

Teknoloji

Hong Kong Politeknik Üniversitesinden Guijun Li ve arkadaşları da grafen kullanarak hidrofobik cerrahi maskeler üretmişler.