Skip to content Skip to navigation

2015’te Sıcaklık Rekoru Kırıldı

Dr. Zeynep Bilgici
05/02/2016 - 11:38

Küresel sıcaklık incelemeleri yapan ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) 2015 yılının, sıcaklık kayıtlarının tutulmaya başlandığı 1880’den bu yana yaşanan en sıcak yıl olduğunu açıkladı.

Elde edilen veriler 2015’in daha önceki “en sıcak yıl” olan 2014’ten 0,13°C daha sıcak olduğunu gösteriyor. Bu artışla birlikte 2015’teki hava sıcaklığının ilk kez 19. yüzyıl ortalamasının 1°C  üzerine çıktığı da görülüyor. Aslında gerçekleşmesi beklenen bu sonucun en önemli nedenleri arasında insan faaliyetlerinden kaynaklanan küresel ısınma ve okyanus sularından atmosfere ısı geçişinin yaşandığı El Niñolar var. Uzmanlar, El Niño'nun 2016'da etkisini artıracağını ve gelecek yılın daha da sıcak olacağını tahmin ediyor. 

Aşağıdaki video, 1880’den 2015’e kadar Dünya’nın sıcaklık ortalamasını beş yıllık periyotlarla gösteriyor. 1951-1980 arasının referans olarak alındığı bu çalışmada mavi renkler referans değerin altında kalan sıcaklıkları, turuncu renkler ise üstündeki sıcaklıkları gösteriyor.

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Yıl boyunca çalıştık. Karantina nedeniyle de uzunca bir süre evde kaldık. Tüm bu süreçlerin ardından hepimiz biraz olsun tatil yapmayı hak ettik.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan karantina süreci küresel karbon salımını büyük oranda azalttı. Uluslararası bir araştırma grubunun yakın zamanlarda yaptığı çalışmaya göreyse bu durum fazla uzun sürmeyecek.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde haziran ayında objektiflerinizi çevrenizdeki ağaçlara odaklamanızı istemiştik.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç olarak temmuz ayında objektiflerinizi çevrenizdeki taşlara odaklamanızı istiyoruz.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç olarak haziran ayında objektiflerinizi çevrenizdeki ağaçlara odaklamanızı istiyoruz.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yalıçapkınıgiller ailesinde yer alan bayağı yalıçapkını (Alcedo atthis) Avrupa, Güneydoğu Asya ve Afrika’da görülür.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilimsel çalışmalar, günümüzden 90 milyon yıl önce Güney Kutbu civarındaki karaların yağmur ormanlarıyla kaplı olduğunu gösteriyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

NASA tarafından alınan uydu görüntüleri Çin’deki hava kirliliğinde çok büyük düşüş yaşandığını gösteriyor. Yaşanan değişim kısmen de olsa koronavirüsün yayılmasını önlemek için alınan önlemlere bağlanıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Her canlı kendine en uygun yaşam koşullarında varlığını sürdürür. Örneğin bir kutup ayısı çölde yaşayamazken çölde büyüyüp gelişen bir kaktüs kutuplarda hayatta kalamaz. Okyanusta yaşayan canlıların da büyüyüp gelişebilmesi için deniz suyunun asitlik derecesinin belirli bir seviyede olması gerekiyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Uluslararası bir araştırma grubunun Nature Reviews’ta yayımladıkları bir makaleye göre, küresel ısınmanın ana nedeni olan atmosferdeki karbondioksit artışı, aynı zamanda yeryüzündeki bitki örtüsünün çoğalmasına sebep oluyor.