Skip to content Skip to navigation

21. Beyin Farkındalığı Haftası

18/03/2016 - 16:58

“The Dana Alliance for Brain Initiatives, DABI” ve “The European Dana Alliance for the Brain, EDAB” tarafından organize edilen Beyin Farkındalığı Haftası’nın (BFH) 21.’si 14-20 Mart 2016 tarihleri arasında düzenlenecek. Beynin işlevi, beyin araştırmaları, Alzheimer ve Parkinson gibi beyin hastalıkları ile beyin sağlığı hakkında toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla yapılan bu yılki etkinliğe 28 Avrupa ülkesinden 36 proje seçildi. Türkiye’den Prof. Dr. Gülgün Şengül ve Prof. Dr. Işıl Kurnaz’ın projeleri de bu 36 projenin arasında yer alıyor.

Beyin Farkındalığı Haftası kapsamında farklı yaş gruplarına hitap eden birçok etkinlik düzenleniyor. Örneğin DABI ortağı olarak ilk kez 2015 yılında 20. BFH etkinliğini İstanbul’da organize eden Prof. Dr. Işıl Kurnaz, 21. BFH kapsamında Gebze Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi’nden oluşan bir ekiple Sancaktepe Bilim Deney Merkezi, Gebze Teknik Üniversitesi Yuvası ve TED İstanbul Koleji İlk ve Ortaokulu’nda farklı etkinlikler gerçekleştirmeyi planlıyor.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Biyofizik Anabilim Dalı öğretim üyesi olan ve Beyin Bilgi Yarışması (Brain Bee) Türkiye Koordinatörlüğü’nü yürüten Prof. Dr. Ferhan Esen ise, ESOGÜ Çocuk Yuvası’nda 19. kez Beyin Farkındalığı Haftası etkinliği düzenliyor.

İlgili İçerikler

Beyin ve Sinir Bilim

San Francisco’daki Kaliforniya Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı, insanların hiçbir sağlık sorunu yaşamadan az uykuyla yetinebilmesini sağlayan bir genetik mutasyon keşfetti.

Beyin ve Sinir Bilim

Heyecanlandığımızda ya da kaygılandığımızda beynimizdeki amigdala bölgesi, tıpkı bir tehlike ile karşılaştığımızdakine benzer şekilde, stres-heyecan sistemi olarak da bilinen sempatik sinir sistemini etkinleştirir ve adrenalin salgılamaya başlar.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Ekim 2019 probleminin çözümüne ve Kasım 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Beynimiz hiç mola vermez, sürekli çalışır. Hayati fonksiyonları düzenler, çevreden algılanan uyarıları değerlendirir ve bilişsel becerilerden sorumludur. Beynimizde farklı işlevler için farklı sinir hücreleri vardır. Hafıza da özel bir grup sinir hücresinin yeniden etkinleşmesiyle oluşur. Peki, bu özel sinir hücrelerini diğerlerinden ayıran nedir?

Beyin ve Sinir Bilim

Anılar ve yaşam tecrübeleri sanki ayrılmaz ikililermiş gibi görünür. Ancak bir grup araştırmacı, yakın zamanlarda Nature Neuroscience’ta yayımladıkları bir makalede, beyinlerindeki sinir hücrelerini uyararak laboratuvar hayvanlarının zihninde yapay anılar oluşturmayı başardıklarını açıkladı.

Beyin ve Sinir Bilim

Bazı resim ya da fotoğraflara baktığımızda onları aslında olduklarından farklı şekilde algılarız. Görsel yanılsama ya da optik illüzyon adı verilen bu olay ışık, objenin rengi ve deseni gibi faktörlerin etkisiyle ortaya çıkar. Yani bir anlamda beynimiz kandırılır.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Eylül 2019 probleminin çözümüne ve Ekim 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Ağustos 2019 probleminin çözümüne ve Eylül 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

1999’da vizyona giren Matrix filminde ana karakter Neo, Headjack olarak isimlendirilen bir beyin-bilgisayar arayüzü sayesinde Matrix dünyasına girebiliyordu. Neo’nun kafatasının arkasında yer alan bağlantı girişi sayesinde bu cihaz binlerce küçük bağlantı boyunca beynin derinliklerine ulaşabiliyordu. Headjack bilgisayarlara bağlanıyor ve bu şekilde insanlar bir sanal gerçeklik dünyası olan Matrix'e giriş yapabiliyordu.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Temmuz 2019 probleminin çözümüne ve Ağustos 2019 problemine yer veriyoruz.