Skip to content Skip to navigation

21. Beyin Farkındalığı Haftası

18/03/2016 - 16:58

“The Dana Alliance for Brain Initiatives, DABI” ve “The European Dana Alliance for the Brain, EDAB” tarafından organize edilen Beyin Farkındalığı Haftası’nın (BFH) 21.’si 14-20 Mart 2016 tarihleri arasında düzenlenecek. Beynin işlevi, beyin araştırmaları, Alzheimer ve Parkinson gibi beyin hastalıkları ile beyin sağlığı hakkında toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla yapılan bu yılki etkinliğe 28 Avrupa ülkesinden 36 proje seçildi. Türkiye’den Prof. Dr. Gülgün Şengül ve Prof. Dr. Işıl Kurnaz’ın projeleri de bu 36 projenin arasında yer alıyor.

Beyin Farkındalığı Haftası kapsamında farklı yaş gruplarına hitap eden birçok etkinlik düzenleniyor. Örneğin DABI ortağı olarak ilk kez 2015 yılında 20. BFH etkinliğini İstanbul’da organize eden Prof. Dr. Işıl Kurnaz, 21. BFH kapsamında Gebze Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi’nden oluşan bir ekiple Sancaktepe Bilim Deney Merkezi, Gebze Teknik Üniversitesi Yuvası ve TED İstanbul Koleji İlk ve Ortaokulu’nda farklı etkinlikler gerçekleştirmeyi planlıyor.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Biyofizik Anabilim Dalı öğretim üyesi olan ve Beyin Bilgi Yarışması (Brain Bee) Türkiye Koordinatörlüğü’nü yürüten Prof. Dr. Ferhan Esen ise, ESOGÜ Çocuk Yuvası’nda 19. kez Beyin Farkındalığı Haftası etkinliği düzenliyor.

İlgili İçerikler

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler, önce, geçen ay sorduğumuz problemin çözümüyle başlayalım: Viktor Holst - Skakbladet, 1905.

Beyin ve Sinir Bilim

Sizce bir üçgen sarı mıdır yoksa mavi mi? Ya da 5 rakamının tadı ekşi midir yoksa tatlı mı? Bazı insanlar bir rengin tadını alabildikleri veya bir şekli renk olarak da algılayabildikleri deneyimler yaşayabiliyor.

Beyin ve Sinir Bilim

New York Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı, optogenetik yöntemler kullanarak koku algısının oluşumuyla ilgili çok önemli sonuçlara ulaştı.

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler,

Önce geçen ay sorduğumuz problemin çözümünü verelim:

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler, her zamanki gibi önce geçen ay sorduğumuz problemin çözümüyle başlayalım:

Beyin ve Sinir Bilim

İkinci bir dili öğrenmek bizi iki dilli bireyler arasına sokuyor. İkiden fazla dil bilmek ise çok dillilik olarak adlandırılıyor. Peki çok dilli olmanın ne gibi avantajları var? 

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler, Önce geçen ay sorduğumuz problemin çözümüne bakalım...

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler, Önce geçen ay sorduğumuz problemin çözümüne bakalım: A. Jaquot, 1934

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler, geçen ay sorduğumuz problemin çözümüyle başlayalım: Franz Palatz, 1930.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Ocak 2020 probleminin çözümüne ve Şubat 2020 problemine yer veriyoruz.