Skip to content Skip to navigation

21. Beyin Farkındalığı Haftası

18/03/2016 - 16:58

“The Dana Alliance for Brain Initiatives, DABI” ve “The European Dana Alliance for the Brain, EDAB” tarafından organize edilen Beyin Farkındalığı Haftası’nın (BFH) 21.’si 14-20 Mart 2016 tarihleri arasında düzenlenecek. Beynin işlevi, beyin araştırmaları, Alzheimer ve Parkinson gibi beyin hastalıkları ile beyin sağlığı hakkında toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla yapılan bu yılki etkinliğe 28 Avrupa ülkesinden 36 proje seçildi. Türkiye’den Prof. Dr. Gülgün Şengül ve Prof. Dr. Işıl Kurnaz’ın projeleri de bu 36 projenin arasında yer alıyor.

Beyin Farkındalığı Haftası kapsamında farklı yaş gruplarına hitap eden birçok etkinlik düzenleniyor. Örneğin DABI ortağı olarak ilk kez 2015 yılında 20. BFH etkinliğini İstanbul’da organize eden Prof. Dr. Işıl Kurnaz, 21. BFH kapsamında Gebze Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi’nden oluşan bir ekiple Sancaktepe Bilim Deney Merkezi, Gebze Teknik Üniversitesi Yuvası ve TED İstanbul Koleji İlk ve Ortaokulu’nda farklı etkinlikler gerçekleştirmeyi planlıyor.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Biyofizik Anabilim Dalı öğretim üyesi olan ve Beyin Bilgi Yarışması (Brain Bee) Türkiye Koordinatörlüğü’nü yürüten Prof. Dr. Ferhan Esen ise, ESOGÜ Çocuk Yuvası’nda 19. kez Beyin Farkındalığı Haftası etkinliği düzenliyor.

İlgili İçerikler

Beyin ve Sinir Bilim

Çok acıktığınızı ve arkadaşlarınızla beraber en sevdiğiniz ev yapımı hamburgerciye gittiğinizi hayal edin. Büyük bir iştahla siparişinizi verdiniz. Ancak yan masada oturan kişi meyve suyunu höpürdeterek içiyor. Çok rahatsız oluyor ve hemen orayı terk ediyorsunuz.

Beyin ve Sinir Bilim

Bazen zamanın nasıl geçtiğini anlayamayız. Akşam olmak üzeredir ancak biz hâlâ gün ortasındaymışız gibi hissederiz. Bunun tam tersine trafiğin çok yoğun olduğu bir yerde zaman bir türlü geçmek bilmez. Peki nasıl oluyor da beynimiz zamanı farklı biçimlerde algılayabiliyor?

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Haziran 2019 probleminin çözümüne ve Temmuz 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Hiç elinizin ya da ayağınızın uyuşması nedeniyle art arda iğneler batıyormuş gibi hissettiğiniz oldu mu? Karıncalanma dediğimiz bu olay uzun süre alışılmadık pozisyonda durduğumuzda ortaya çıkar.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Mayıs 2019 probleminin çözümüne ve Haziran 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Uluslararası bir araştırma grubu, farelerin gözlerine nanoparçacıklar (boyutları metrenin milyarda biri ölçeğinde olan parçacıklar) enjekte ederek kızılötesi ışığı algılamalarını sağladı. Çalışma ile ilgili makale Dr. Yuqian Ma ve arkadaşları tarafından Cell’de yayımlandı.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Nisan 2019 probleminin çözümüne ve Mayıs 2019 problemine yer veriyoruz.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Mart 2019 probleminin çözümüne ve Nisan 2019 problemine yer veriyoruz.

Beyin ve Sinir Bilim

Columbia Üniversitesi’nde çalışan bir grup mühendis, insan düşüncesini sese çeviren bir teknoloji geliştirdi. Beyin sinyallerini takip eden sistem, algıladığı kelimeleri anlaşılır bir biçimde telaffuz edebiliyor. Gelecekte, konuşma sorunları yaşayan insanların bu teknoloji sayesinde iletişim kurması mümkün olabilir.

Beyin ve Sinir Bilim

Yeni bilgiler öğrenmek ya da yeni bir hobi edinmek konusunda uzman olan beynimizde bu süreçte birtakım değişiklikler meydana geldiğini biliyor muydunuz? Gelin, bu süreci daha yakından inceleyelim.