Skip to content Skip to navigation

3D Tarama Yapan İHA

Gürkan Caner Birer
16/03/2016 - 14:29

Küçük insansız hava araçları (İHA) hızla yaygınlık kazanıyor ve farklı endüstriler tarafından değişik amaçlarla kullanılıyor. İHA’lar artık üzerinde dolaştıkları binaların ve yeryüzü şekillerinin üç boyutlu modellerini çıkarıp anında “bulut” sunuculara aktarabiliyor. 3D Robotics ve Autodesk firmalarının birlikte geliştirdiği sistemde Sony tarafından üretilen özel kameralar kullanıyor. Geliştirilen İHA’lar üzerinde uçtukları köprünün üç boyutlu modelini çıkarıp internet üzerinden ilgili kişilere gönderebiliyor.

Özel bir eğitim almadan, bir tablet uygulaması yardımıyla sistemi kullanmak mümkün. Bunun için 3D taramasını yapacağınız bölgeyi işaretliyorsunuz ve İHA bölgeyi tarayarak modelleri çıkarıp tabletinize gönderiyor. Özellikle İHA’ların sahadaki makine ve operatörlerle anında haberleşebilmesi sayesinde, inşaat ve tadilat sürecinde ciddi maliyet ve zaman tasarrufu sağlanması hedefleniyor.

İHA’lara takılan farklı kameralar ve sensörler yardımıyla tarım arazilerinin, petrol alanlarının ve kimyasal tesislerin üç boyutlu haritalarını çıkarmak mümkün olabiliyor. Haziran ayında satışa sunulması planlanan sistem tablet, çanta ve İHA dâhil 3000 dolar civarında bir fiyat etiketine sahip.

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nı Bilim Genç’ten canlı olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji

Minnesota Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcı kullanarak yarıküre biçimli bir yüzeyin üzerine ışığı algılayan reseptörler yerleştirdi.

Teknoloji

Bataryalar elektrikli araçların anahtar role sahip parçasıdır ve en pahalı bileşenidir (aracın toplam maliyetinin dörtte birinden fazlasını bataryalar oluşturur). Bataryaların depolayabildiği enerji miktarı elektrikli araçların menzilini belirler.

Teknoloji

Günümüzde ulaşım teknolojileri alanındaki ilerlemelerin büyük kısmı, fosil yakıtların kullanıldığı içten yanmalı motorlu araçlardan elektrik motoruyla çalışan araçlara geçişe yönelik. Peki, yollardaki bu enerji dönüşümünün gerçekleşebilmesi için aşmamız gereken engeller neler?

Teknoloji

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları elektromobil ve hidromobil kategorilerindeki final yarışları ile sona erdi.

Teknoloji

Etkinliğin ikinci gününde otonom araç kategorisi yarışları gerçekleştirildi. Yıldız Teknik Üniversitesi'nden AESK takımı "Electra" isimli aracıyla birinci oldu. 

Teknoloji

Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nda ilk gün elektromobil ve hidromobil kategorisinde birinci final yarışları gerçekleştirildi.

Teknoloji

Alternatif Enerjili Araç Yarışları 6-12 Ağustos 2018 tarihleri arasında İzmit Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı herhangi bir motor ya da güç kaynağı olmadan yol alabilen bir mini denizaltı geliştirdi. Robotik cihaz, sudaki sıcaklık değişimlerinden yararlanarak kürek çekiyor.

Teknoloji

Massachussetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan bir grup mühendis, bir tür robot planör tasarladı.