Skip to content Skip to navigation

3D Tarama Yapan İHA

Gürkan Caner Birer
16/03/2016 - 14:29

Küçük insansız hava araçları (İHA) hızla yaygınlık kazanıyor ve farklı endüstriler tarafından değişik amaçlarla kullanılıyor. İHA’lar artık üzerinde dolaştıkları binaların ve yeryüzü şekillerinin üç boyutlu modellerini çıkarıp anında “bulut” sunuculara aktarabiliyor. 3D Robotics ve Autodesk firmalarının birlikte geliştirdiği sistemde Sony tarafından üretilen özel kameralar kullanıyor. Geliştirilen İHA’lar üzerinde uçtukları köprünün üç boyutlu modelini çıkarıp internet üzerinden ilgili kişilere gönderebiliyor.

Özel bir eğitim almadan, bir tablet uygulaması yardımıyla sistemi kullanmak mümkün. Bunun için 3D taramasını yapacağınız bölgeyi işaretliyorsunuz ve İHA bölgeyi tarayarak modelleri çıkarıp tabletinize gönderiyor. Özellikle İHA’ların sahadaki makine ve operatörlerle anında haberleşebilmesi sayesinde, inşaat ve tadilat sürecinde ciddi maliyet ve zaman tasarrufu sağlanması hedefleniyor.

İHA’lara takılan farklı kameralar ve sensörler yardımıyla tarım arazilerinin, petrol alanlarının ve kimyasal tesislerin üç boyutlu haritalarını çıkarmak mümkün olabiliyor. Haziran ayında satışa sunulması planlanan sistem tablet, çanta ve İHA dâhil 3000 dolar civarında bir fiyat etiketine sahip.

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Kanser ve damar tıkanıklığı gibi çeşitli hastalıkların tespit edilmesinde kullanılabileceği düşünülen en güncel yöntemlerden biri manyetik parçacık görüntüleme tekniğidir.

Teknoloji

5G teknolojisinin kişisel kullanım alışkanlıklarımızı değiştirmenin ötesinde sürücüsüz otomobil teknolojilerinde, ulaşımda, üretimde ve başka birçok alanda yeni bir çağın başlamasına öncülük edebileceğini biliyor muydunuz?

Teknoloji

19. yüzyılda fotoğrafın icat edilmesinden sonra insanların gerçek hayatı kaydetme ve gösterme merakı, çok geçmeden hareketli görüntü denilen sinema sanatının ortaya çıkmasını sağladı.

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak bu olumsuzlukları önleyecek ve bardakları temizlemede bize yardımcı olacak bir düzenek tasarlayacağız.

Teknoloji

Problem çözmek ve tasarlamak yaşamın her alanında farklı biçimlerde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız bir eylem.

Teknoloji

TÜBİTAK, pasif terahertz yöntemle görüntüleme yapan bir görüntüleme sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Gerçek hayatta karşılaşmadığımız pek çok olay filmlere konu oluyor. Ayrıca olaylar günlük hayatta karşılaşılabilecek şeyler olsa bile, bazı sahnelerin oyuncular tarafından gerçekten oynanırken çekilmesi imkânsız olabiliyor. Örneğin bir aksiyon filmi düşünün. Filmin kahramanı bir trenin içinde kendisini kovalayanlardan kaçıyor, bir vagondan diğerine geçiyor.

Teknoloji

2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nı Bilim Genç’ten canlı olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji

Minnesota Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcı kullanarak yarıküre biçimli bir yüzeyin üzerine ışığı algılayan reseptörler yerleştirdi.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından bu yıl 14.’sü düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) 6-12 Ağustos 2018’de Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi.