Skip to content Skip to navigation

3D Tarama Yapan İHA

Gürkan Caner Birer
16/03/2016 - 14:29

Küçük insansız hava araçları (İHA) hızla yaygınlık kazanıyor ve farklı endüstriler tarafından değişik amaçlarla kullanılıyor. İHA’lar artık üzerinde dolaştıkları binaların ve yeryüzü şekillerinin üç boyutlu modellerini çıkarıp anında “bulut” sunuculara aktarabiliyor. 3D Robotics ve Autodesk firmalarının birlikte geliştirdiği sistemde Sony tarafından üretilen özel kameralar kullanıyor. Geliştirilen İHA’lar üzerinde uçtukları köprünün üç boyutlu modelini çıkarıp internet üzerinden ilgili kişilere gönderebiliyor.

Özel bir eğitim almadan, bir tablet uygulaması yardımıyla sistemi kullanmak mümkün. Bunun için 3D taramasını yapacağınız bölgeyi işaretliyorsunuz ve İHA bölgeyi tarayarak modelleri çıkarıp tabletinize gönderiyor. Özellikle İHA’ların sahadaki makine ve operatörlerle anında haberleşebilmesi sayesinde, inşaat ve tadilat sürecinde ciddi maliyet ve zaman tasarrufu sağlanması hedefleniyor.

İHA’lara takılan farklı kameralar ve sensörler yardımıyla tarım arazilerinin, petrol alanlarının ve kimyasal tesislerin üç boyutlu haritalarını çıkarmak mümkün olabiliyor. Haziran ayında satışa sunulması planlanan sistem tablet, çanta ve İHA dâhil 3000 dolar civarında bir fiyat etiketine sahip.

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı herhangi bir motor ya da güç kaynağı olmadan yol alabilen bir mini denizaltı geliştirdi. Robotik cihaz, sudaki sıcaklık değişimlerinden yararlanarak kürek çekiyor.

Teknoloji

Massachussetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan bir grup mühendis, bir tür robot planör tasarladı.

Teknoloji

ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim insanları düşük maliyetli bir biyoyazıcı sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlar konusunda önemli gelişmeler kaydedildi. Ancak bu araçların yolculuk etme konusundaki yetilerinin, insanlarla karşılaştırıldığında, hâlâ çok zayıf olduğu söylenebilir. Bilmedikleri bir yere yolculuk ederken araç kullanan insanlar yolculuğun büyük kısmında sadece yola bakar, yanlış yollara sapmamak için ara sıra haritalardan yardım alırlar.

Teknoloji

Yıldırım bir uçağa çarptığında hiç zarar vermeyebileceği gibi ciddi hasarlara da yol açabilir. Yıldırımların sebep olduğu son kaza 1988 yılında meydana geldi. Sonraki yıllarda ise yıldırımların uçaklar üzerinde etkilerinin belirlenmesi sayesinde etkin koruma teknikleri geliştirildi.

Teknoloji

Birleşik Krallık’taki Lancaster Üniversitesi’nden mühendisler yolların yüzeyine gömülecek ve geçen taşıtlardan kaynaklanan titreşimleri elektrik enerjisine dönüştürecek akıllı malzemeler, piezoelektrik özellikli seramikler üzerinde çalışıyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 13. İletişim ve Bilişim Teknolojileri (İLTEK) Günleri 20-22 Mart tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından beri üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) katılımcıları için 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE) iki günlük bir eğitim programı düzenlendi.

Teknoloji

Kaldırma kuvveti uçakların havada kalmasını sağlayan kuvvettir. Uçak kanatlarının üst kısmı alt kısmına göre daha bombelidir. Bu nedenle kanadın üst kısmından geçen hava, alt kısmından geçen havadan daha hızlı hareket eder.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması 2018’in başvuruları başladı. Başvurular 11 Mart’a kadar devam ediyor.