Skip to content Skip to navigation

7. BioForm Etkinliği 27-29 Kasım’da Yıldız Teknik Üniversitesinde Düzenleniyor

Ayşenur Okatan
20/11/2019 - 16:23

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 7. BioForm etkinliği, 27-29 Kasım tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Etkinlik biyomühendislik, biyomedikal, gıda, endüstri, kimya, biyoloji, moleküler biyoloji ve genetik, malzeme-metalürji mühendislikleri ve tıp alanından öğrencileri bir araya getirerek, öğrencileri çalışma alanları hakkında bilgilendirmeyi, teşvik etmeyi ve bu alanlarda araştırmalar yapan bilim insanlarıyla, uzmanlarla ve girişimcilerle buluşturmayı amaçlıyor.

Bu yıl 7.’si düzenlenecek etkinlikte sağlık endüstrisinde artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik uygulamaları (VR), yapay zekâ, üç boyutlu biyoyazıcılar, giyilebilir sağlık teknolojileri, büyük veri, biyokimlik, inovasyon ve otomasyon gibi dijital teknolojilerin kullanımı, sinirbilim, doku mühendisliği, biyomalzemeler, biyomedikal mühendisliği, biyoinformatik, gıda sektörünün geleceği, havacılık tıbbı, biyosavunma, astrobiyoloji, uzayda yaşam, tıp elektroniği, ilaç sektörünün küresel yapısı, ilaç ve kimya sanayisi gibi konular konuşulacak.

Ayrıca etkinlikte laboratuvar cihazları ve biyoteknolojik cihazların sergileneceği BioTech fuarı da yer alacak. Etkinliğe buradan kaydolabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Biyoloji

Hızla gelişen teknoloji sağlık alanında hastalıkların teşhis sürecini kolaylaştıracak yeni yöntemlerin ortaya çıkmasını sağlıyor.

Biyoloji

Hidrojen gazı (H2) günümüzde alternatif bir enerji kaynağı olarak görülüyor. Hâlihazırda hidrojen gazıyla çalışan taşıtlar var. 

Biyoloji

Bir grup araştırmacı, virüslerin üzerine tutunamadığı bir tür kumaş geliştirdi. Üstelik kumaş tekrar tekrar yıkanıp kullanılabiliyor. Dr. Anthony J. Galante ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale ACS Applied Materials & Interfaces’te yayımlandı.

Biyoloji

Kaşalot olarak da bilinen ispermeçet balinası (Physeter macrocephalus) Türkiye’de görülen dört balina türünden biri.

Biyoloji

Doğadaki her canlının kendine özgü yetenekleri vardır. Canlılar bu yeteneklerini kullanarak bulundukları ortamdaki yaşam koşullarına uyum sağlar.

Biyoloji

Hint Okyanusu’nun derinlerinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı tarafından keşfedilen yaklaşık 45 metre uzunluğundaki bir sifonofor bugüne kadar gözlemlenmiş en uzun hayvan olarak kayıtlara geçti.

Biyoloji

Carneige Melon Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı PATRICK adını verdikleri bir yumuşak robot geliştirdi.

Biyoloji

Bakteriler de virüsler de çıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Peki sadece mikroskop yardımıyla görüntülenebilen bakterilerle virüsleri birbirinden ayıran özellikler nelerdir?

Biyoloji

Köpekgiller ailesinde yer alan altın çakallar (Canis aureus) dünya genelinde Yunanistan, İtalya, Bulgaristan, Ukrayna, Sırbistan, Azerbaycan, Hindistan, Suudi Arabistan, Afganistan, Pakistan, Suriye, Irak ve daha birçok ülkede bulunur.

Biyoloji

Memeliler sınıfında yer alan kemiriciler genellikle sürekli uzayan dişleri, kısa sürede çok sayıda yavrulamaları, hızlı hareket etmeleri ve ağaç, çöl, toprak altı, kayalık yerler ve sucul alanlar gibi farklı ortamlarda yaşayabilmeleriyle bilinir.