Skip to content Skip to navigation

8. Science Expo Mayıs Ayında Bursa’da

Bilim Genç
27/03/2019 - 13:59

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.

Science Expo’da proje yarışmasından havacılık yarışmalarına, üç boyutlu tasarım yarışmasından meslek yarışmalarına, bilimsel atölyelerden akıl ve zekâ oyunları turnuvasına kadar farklı yarışmalar ve etkinlikler düzenlenecek.

Science Expo’da “Başımıza icat çıkarın!” sloganıyla gerçekleştirilecek Science Expo Proje Yarışması gençlere fikirlerini duyurma imkânı sunuyor. Proje yarışması “Çocuk Mucitler”, “Genç Mucitler” ve “Usta Mucitler” kategorilerinde düzenleniyor. Proje yarışmasına katılmak isteyenler 12 Nisan 2019 tarihine kadar buradan başvuru yapabilir.

Science Expo’da üç havacılık yarışması düzenlenecek. Bunlardan biri olan İnsansız Hava Araçları Yarışması lise öğrencilerine yönelik düzenleniyor. Yarışmaya katılan takımlar kendi tasarladıkları ve ürettikleri hava araçlarıyla uçuş alanı içinde belirlenen görevleri yerine getirmeye çalışacak. Yarışmaya katılmak isteyenlerin 19 Nisan’a kadar başvuru yapmaları gerekiyor.

Model Planör Yarışması ise ortaokul öğrencilerine yönelik düzenleniyor. Bu yarışmada takımlar belirlenen iki görevi yerine getirmeye çalışacak. Birinci görevde model planörün atış noktası ile model planörün hareketsiz kaldığı nokta arası ölçülecek. Birinci görevi tamamlayan takımların katılabildiği ikinci görevde ise takımlar model planör ile limit mesafesi olarak belirlenen 15 metreyi geçmeyi çalışacak. Model Planör Yarışması’na katılmak isteyen takımların 5 Nisan’a kadar başvuru yapmaları gerekiyor.

Etkinlikte düzenlenecek üçüncü havacılık yarışması ise Drone Yarışması. Takımlar drone olarak da bilinen döner kanatlı insansız hava araçlarıyla belirli görevleri yerine getirmeye çalışacak. Yarışmaya katılmak isteyenlerin 19 Nisan’a kadar başvuru yapmaları gerekiyor.

Havacılık yarışmaları ile ilgili detaylı bilgiye ve başvuru sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

8. Science Expo etkinliğinde gönüllü olarak yer almak, atölye çalışması yapmak ya da yarışmalara katılmak istiyorsanız başvuru ve etkinlik programıyla ilgili ayrıntılı bilgiye bursabilimsenligi.org adresinden ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.