Skip to content Skip to navigation

Antarktika Günlükleri IV

Dr. Bülent Gözcelioğlu
08/04/2016 - 17:02

Vernadsky Araştırma İstasyonu’nda araştırmalarımıza devam ediyoruz. Ekip liderimiz Prof. Dr. Bayram Öztürk ile genel bir değerlendirme yaptık. Prof. Öztürk aynı zamanda Neden Antarktika? kitabının da yazarı. Bu kitaptan Türkiye’nin Antarktika ile ilgili şimdiye kadar yaptığı her şeyi öğrenebilirsiniz. Geçen yıl dört ay boyunca Japonya’nın Antarktika’daki üssünde kalarak araştırma yapan tecrübeli hocamız Prof. Öztürk’ün değerlendirmeleri şöyle: Her şeyden önce bilimsel çalışma yapmak için kıtaya gelecek araştırmacının bölgenin coğrafyasını çok iyi bilmesi gerekiyor. Ayrıca Antarktika’ya gelmeden önce kıtayla ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olunması çok önemli. Bu bilim seferinden sonra Türk araştırmacıların kıtaya daha fazla ilgi göstermesini bekliyoruz. Buradan elde edilecek bilimsel yayınlar da bu ilgiyi devamlı hale getirebilir. Prof. Öztürk iklim değişikliğinin Antarktika’daki deniz canlıları üzerindeki etkisini de araştırıyor. Bunun için kıtadaki yabancı türlerle ilgili örnekleme yapıyor. Özellikle denizanaları, omurgasız deniz yıldızları ve yumuşakça türlerinden örnek alıyor. Prof. Öztürk örnekleri Türkiye götürecek, laboratuvarda teşhislerini yapacak ve türlerin mide içeriğine bakacak. Mide içeriğine bakılarak canlının besin zincirinde nerede bulunduğu belirlenebiliyor.

Ekibin iki kadın araştırmacısından biri Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden öğretim görevlisi Melike İdil Öz. Öz, Antarktika balık stoklarının değerlendirilmesi ve balık etinde ağır metal birikimi konularında araştırma yapmak üzere kıtaya geldi. Galindez Adası’na çıktıktan sonra, Ukraynalı ekibin bölgeyi çok iyi bilen iki araştırmacısı ile birlikte balık örneği yakalamak için koyda 20 metre derinliğe pinter tipi yemli kapan yerleştirdi. Ardından bot üzerindeyken çapari ile balık örneği aldı. Öz, örnekleri Türkiye’ye götürecek ve çalışmalarına orada devam edecek. Antarktika’dan örnekleri ve diğer bilimsel materyalleri Türkiye’ye götürmek için izin alınması gerekiyor. Ekibimiz bu izinleri Antarktika’ya ulaşmadan önce almıştı.

Antarktika ile ilgili konularda söz sahibi olmak için çok sayıda bilimsel araştırma yapmak ve bunları yayınlamak gerekiyor. Kıtayla ilgili yapılacak her türlü araştırma ve yayın bu açıdan çok önemli. Ancak araştırmalar çok kısa sürede sonuçlanmıyor. Sonuçların anlamlı olabilmesi için bilimsel çalışmaların süreklilik arz etmesi gerekiyor. Bunun için 2016 Türk Antarktika Bilim Seferi ile iyi bir başlangıç yaptık diyebiliriz.

Fotoğraflar: Dr. Bülent Gözcelioğlu

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Yalıçapkınıgiller ailesinde yer alan bayağı yalıçapkını (Alcedo atthis) Avrupa, Güneydoğu Asya ve Afrika’da görülür.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilimsel çalışmalar, günümüzden 90 milyon yıl önce Güney Kutbu civarındaki karaların yağmur ormanlarıyla kaplı olduğunu gösteriyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

NASA tarafından alınan uydu görüntüleri Çin’deki hava kirliliğinde çok büyük düşüş yaşandığını gösteriyor. Yaşanan değişim kısmen de olsa koronavirüsün yayılmasını önlemek için alınan önlemlere bağlanıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Her canlı kendine en uygun yaşam koşullarında varlığını sürdürür. Örneğin bir kutup ayısı çölde yaşayamazken çölde büyüyüp gelişen bir kaktüs kutuplarda hayatta kalamaz. Okyanusta yaşayan canlıların da büyüyüp gelişebilmesi için deniz suyunun asitlik derecesinin belirli bir seviyede olması gerekiyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Uluslararası bir araştırma grubunun Nature Reviews’ta yayımladıkları bir makaleye göre, küresel ısınmanın ana nedeni olan atmosferdeki karbondioksit artışı, aynı zamanda yeryüzündeki bitki örtüsünün çoğalmasına sebep oluyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

İlki 2017 yılında gerçekleştirilen Antarktika bilim seferi yolculuğumuzun dördüncüsüne (TAE-IV) katılacak 24 kişilik ekip 9 Şubat’ta yolculuklarına başlıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Günümüzde küresel ısınmanın da etkisiyle orman yangınları günlerce hatta aylarca sürebiliyor. Yangınları kontrol altına almak ise gitgide zorlaşıyor. Orman yangınları sonucunda yangının büyüklüğüne bağlı olarak birçok hayvan yaşamını kaybediyor ve çok sayıda bitki yok oluyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bitkiler atmosferdeki karbondioksiti kullanarak fotosentez yapar. Fotosentez sonucu hem besin üretilir hem de oksijen açığa çıkar. Canlıların solunum yapması için gerekli oksijenin büyük kısmı bitkilerden sağlanır. Bu bakımdan ormanlar en önemli oksijen kaynağıdır.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde aralık ayında objektiflerinizi çevrenizdeki hayvan desenlerine odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #HayvanDesenleri etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Orta Çağ’da Müslümanlar yeni yerler fethetmek ve ticaret ağlarını genişletmek amacıyla ilk olarak Akdeniz’de, daha sonra ise özellikle Hint Okyanusu’nda kapsamlı deniz yolculukları yaptı. Bu dönemde denizcilik alanının en önemli isimlerinden biri ise Pîrî Reis’ti.