Skip to content Skip to navigation

Antarktika’nın Altındaki Karanlıkta Yaşayan Balık

Dr. Tuba Sarıgül
13/02/2015 - 09:38

Whillans Ice Stream Subglacial Access Research Drilling Project

Araştırmacılar Antarktika’da 740 metre kalınlığındaki buz tabakasının altında balıkların ve farklı su altı canlılarının yaşadığını belirledi.

Küresel iklim değişikliklerinin buzullar üzerindeki etkilerini ve buzulların hareketini inceleyen bir araştırma grubu Antarktika’daki Ross Buz Sahanlığı’nın zeminini, sondaj yöntemi ile açılan boşluktan buz tabakasının altına gönderilen Deep-SCINI su altı aracı ile inceledi. Yaklaşık olarak Fransa büyüklüğünde olan Ross Buz Sahanlığı dünyanın en büyük yüzen buz kütlesi.

Araştırmacılar su altı aracının kameralarından elde edilen görüntülerde yaklaşık 20 santimetre uzunluğunda yarı saydam bir balık fark etti. Bu hayli şaşırtıcı bir sonuç. Çünkü bu bölgeye ulaşan güneş ışınlarının yoğunluğunun ve besin miktarının ancak planktonların yaşamasına imkân verebileceği düşünülüyordu. Ayrıca görüntülerde yaklaşık 20-30 balık ile bazı deniz kabuklusu ve yumuşakça türleri tespit edildi.

Araştırmacılar buz tabakasının altındaki ekosistemin enerji kaynağının güneş ışınlarından ziyade deniz suyunda bulunan minerallerden elde edilen kimyasal enerji olduğunu düşünüyor.

1

İlgili İçerikler

Biyoloji

Hızla gelişen teknoloji sağlık alanında hastalıkların teşhis sürecini kolaylaştıracak yeni yöntemlerin ortaya çıkmasını sağlıyor.

Biyoloji

Hidrojen gazı (H2) günümüzde alternatif bir enerji kaynağı olarak görülüyor. Hâlihazırda hidrojen gazıyla çalışan taşıtlar var. 

Biyoloji

Bir grup araştırmacı, virüslerin üzerine tutunamadığı bir tür kumaş geliştirdi. Üstelik kumaş tekrar tekrar yıkanıp kullanılabiliyor. Dr. Anthony J. Galante ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale ACS Applied Materials & Interfaces’te yayımlandı.

Biyoloji

Kaşalot olarak da bilinen ispermeçet balinası (Physeter macrocephalus) Türkiye’de görülen dört balina türünden biri.

Biyoloji

Doğadaki her canlının kendine özgü yetenekleri vardır. Canlılar bu yeteneklerini kullanarak bulundukları ortamdaki yaşam koşullarına uyum sağlar.

Biyoloji

Hint Okyanusu’nun derinlerinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı tarafından keşfedilen yaklaşık 45 metre uzunluğundaki bir sifonofor bugüne kadar gözlemlenmiş en uzun hayvan olarak kayıtlara geçti.

Biyoloji

Carneige Melon Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı PATRICK adını verdikleri bir yumuşak robot geliştirdi.

Biyoloji

Bakteriler de virüsler de çıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Peki sadece mikroskop yardımıyla görüntülenebilen bakterilerle virüsleri birbirinden ayıran özellikler nelerdir?

Biyoloji

Köpekgiller ailesinde yer alan altın çakallar (Canis aureus) dünya genelinde Yunanistan, İtalya, Bulgaristan, Ukrayna, Sırbistan, Azerbaycan, Hindistan, Suudi Arabistan, Afganistan, Pakistan, Suriye, Irak ve daha birçok ülkede bulunur.

Biyoloji

Memeliler sınıfında yer alan kemiriciler genellikle sürekli uzayan dişleri, kısa sürede çok sayıda yavrulamaları, hızlı hareket etmeleri ve ağaç, çöl, toprak altı, kayalık yerler ve sucul alanlar gibi farklı ortamlarda yaşayabilmeleriyle bilinir.