Skip to content Skip to navigation

Astronotlar İçin Patates Kızartması

Dr. Özlem Ak İkinci
21/01/2014 - 19:48

Patates kızartmasının tadının Jüpiter'de nasıl olacağını hiç merak ettiniz mi? Avrupa Uzay Araştırmaları Ajansı’nda görev yapan bilim insanları merak etti. Araştırmacılar yaptıkları çalışmalar sırasında önce patatesleri ince çubuklar şeklinde kesti, sonra bu patatesleri Dünya’nınkinden 9 kat daha büyük bir kütleçekim alanı oluşturan santrifüjde doğal sızma zeytinyağı kullanarak kızarttı. Kütleçekiminin yüksek olması sıcak yağ ve patatesler arasındaki ısı transferini hızlandırdığı için kızartma süresi kısaldı ve kalın gevrek patatesler hazırlanabildi.  Food Research International dergisinde yayımlanan çalışma sırasında bilim insanları gevrek patates kızartması elde etmek için ideal kütleçekimi koşullarını da keşfetti. Patatesler Dünya’nınkinden 3 kat daha büyük kütleçekimi koşullarında kızartıldığı zaman patates kabukları maksimum kalınlığa ulaşıyor. Kütleçekiminin daha fazla artması ise patateslerin gevrekliğinde bir iyileşme sağlamıyor. Ekip kızartılmış mükemmel uzay yiyecekleri için deneyler yapmaya devam edecek. Araştırmacılar gelecekte yapacakları çalışmalar ile astronotlar için uzay yemekleri geliştirmeyi umut ediyor.

İlgili İçerikler

Fizik

Deneyler köşesinin yeni etkinliğinde, nişasta ve su kullanarak hazırladığımız oobleck ile üzerine kuvvet uygulandığında akışkanlığı değişen yani bazen sıvı bazen de katı gibi davranan maddelerin özelliklerini inceliyoruz.

Fizik

Bir önceki yazımızda kuantum bilgisayarlardan bahsetmiştik. Bu yazımızda ise kuatum bilgisayarlarda bilginin kodlandığı ve işlendiği temel birimler olan kübitlere değineceğiz.

Fizik

Yüzeylerine gelen güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştüren düzeneklere güneş gözesi adı verilir. Işık enerjisini elektrik enerjisine, elektrik enerjisini de hareket enerjisine dönüştüreceğimiz bir etkinlik ile güneş gözelerinin verimliliğini ölçmeye çalışacağız.

Fizik

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde şubat ayında objektiflerinizi etrafınızda gerçekleşen değişime ve çevrenizdeki harekete odaklamanızı istemiştik. Oylamalar sonucunda şubat ayının en beğenilen fotoğrafı Ahmet Utkan Ünal’a ait "An"ı Durdurmak oldu.

Fizik

ODTÜ RÜZGEM’in Kurucu Başkanı ve Müdürü olan Prof. Dr. Oğuz Uzol ile RÜZGEM’de gerçekleştirilen araştırmalar ve RÜZGEM’de inşa edilen Büyük Rüzgâr Tüneli Projesi ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Fizik

Prof. Dr. Fuat Sezgin, İslam Uygarlığında Mimari, Geometri, Fizik, Kimya kitabında karanlık kutu için ayrı bölüm ayırmış. Sezgin, kitabında İbnü’l-Heysem’in karanlık kutu ile ilgili incelemelerine yer veriyor.

Fizik

2019 yılı TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 7 Mart’a kadar devam edecek. Yarışlar 16-22 Eylül 2019 tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek.

Fizik

Basit makineler, çok az parçadan oluşan ve genellikle tek bir kuvvetin kullanıldığı araçlardır.

Fizik

Kitap ödüllü Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde şubat ayının konusu “Hareket”. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Hareket etiketini eklemeyi unutmayın!

Fizik

Elektrik ve elektronik mühendisliğinde biyomalzeme tabanlı fotonik aygıtlar konusundaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmalarıyla 2018 yılı TÜBİTAK Teşvik Ödülü’ne layık görülen Dr. Sedat Nizamoğlu ile Bilim Genç ekibi olarak bir söyleşi gerçekleştirdik.