Skip to content Skip to navigation

Astronotlar İçin Patates Kızartması

Dr. Özlem Ak İkinci
21/01/2014 - 19:48

Patates kızartmasının tadının Jüpiter'de nasıl olacağını hiç merak ettiniz mi? Avrupa Uzay Araştırmaları Ajansı’nda görev yapan bilim insanları merak etti. Araştırmacılar yaptıkları çalışmalar sırasında önce patatesleri ince çubuklar şeklinde kesti, sonra bu patatesleri Dünya’nınkinden 9 kat daha büyük bir kütleçekim alanı oluşturan santrifüjde doğal sızma zeytinyağı kullanarak kızarttı. Kütleçekiminin yüksek olması sıcak yağ ve patatesler arasındaki ısı transferini hızlandırdığı için kızartma süresi kısaldı ve kalın gevrek patatesler hazırlanabildi.  Food Research International dergisinde yayımlanan çalışma sırasında bilim insanları gevrek patates kızartması elde etmek için ideal kütleçekimi koşullarını da keşfetti. Patatesler Dünya’nınkinden 3 kat daha büyük kütleçekimi koşullarında kızartıldığı zaman patates kabukları maksimum kalınlığa ulaşıyor. Kütleçekiminin daha fazla artması ise patateslerin gevrekliğinde bir iyileşme sağlamıyor. Ekip kızartılmış mükemmel uzay yiyecekleri için deneyler yapmaya devam edecek. Araştırmacılar gelecekte yapacakları çalışmalar ile astronotlar için uzay yemekleri geliştirmeyi umut ediyor.

İlgili İçerikler

Fizik

Deneyler köşesinin yeni etkinliğinde Faraday kafesinin çalışma prensibini ve günlük hayatımızda nerelerde kullanıldığını öğreniyoruz.

Fizik

Bu etkinliğimizde maliyeti uygun malzemeler kullanarak sabit makaralar, kaldıraç ve tekerleklerden oluşan ve bir bileşik makine olan “lastik tekerlekli vinç” düzeneği tasarlayacağız.

Fizik

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde basit bir kondansatör tasarlayıp birçok elektrik devresinde kullanılan bu elektronik devre elemanının çalışma prensibini öğreniyoruz.

Fizik

Yenilenebilir enerji kaynaklarının başında güneş enerjisi geliyor. Ancak güneş ışığından aldığı enerjiyi elektriğe dönüştüren geleneksel fotovoltaik gözeler sadece gündüzleri çalışıyor. Gündüzleri elde edilen enerjiyi geceleri kullanabilmek içinse başka enerji biçimlerine dönüştürüp depolamak gerekiyor.

Fizik

Fren pedalına hafif bir dokunmayla, yüklü bir kamyonun nasıl durduğunu öğrenmek ister misiniz? Sürücü tarafından fren pedalına uygulanan kuvvet, fren hidroliği tarafından balatalara iletilir. Balatalar da tekerleklerle bağlantılı fren disklerini sıkıştırarak aracın yavaşlamasını ve durmasını sağlar.

Fizik

Yarasalar ilgi çekici bir özelliğe sahip: Ses dalgalarını kullanarak tamamen karanlık bir ortamda çevrelerindeki nesnelerin yerini belirleyebiliyorlar. Görme engelli bazı insanların da bu özelliğe sahip olduğu biliniyor.

Fizik

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun malzemeler kullanarak elektrik enerjisi elde edip enerjiyi ışık, hareket ve ses enerjisine dönüştüren bir düzenek tasarlayacağız.

Fizik

Su, elektrik enerjisi kullanılmadan bulunduğu yerden daha yükseğe nasıl taşınabilir? Arşimet bu sorunu milattan önce üçüncü yüzyılda icat ettiği Arşimet vidası ile çözmüştü. Deneyler köşesinin bu etkinliğinde, Arşimet vidası tasarlayarak suyu yukarı taşımak amacıyla kullanılabilecek bir pompa yapıyoruz.

Fizik

Bilim Genç olarak ODTÜ Saçılmalı Demet Hattı ve İVME-R’de yürütülen çalışmalarla ilgili ODTÜ Fizik Bölümü Öğretim Üyesi ve İVME-R Müdürü Prof. Dr. Bilge Demirköz ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Fizik

Bundan yüzyıllar önce Dünya’nın kendi etrafında dönüp dönmediği, ayrıca Dünya’nın mı Güneş’in etrafında yoksa Güneş’in mi Dünya’nın etrafında dolandığı bilim insanları arasındaki en hararetli tartışma konularından biriydi.