Skip to content Skip to navigation

Bilim Genç Rıza Kayaalp Söyleşisi

Nurulhude Baykal
02/05/2016 - 16:46

Milli güreşçimiz Rıza Kayaalp ile Bilim Genç okurları için kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

 

1989 yılında Yozgat’ta doğan Rıza Kayaalp, 10 yaşında başladığı grekoromen güreşte başarılarını ve derecelerini sürekli geliştiriyor. 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda gümüş madalya alarak 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda aldığı bronz madalya derecesini geliştirdi. Şimdi ise hedefi 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda altın madalyayı kazanmak ve o tarihe kadar düzenlenecek Dünya ve Avrupa şampiyonalarında birinciliğini korumak. Grekoromen güreşin ağır sıklet branşında madalya toplamaya 2009’da başlayan Kayaalp’in iki Dünya, altı Avrupa, iki de Akdeniz Oyunları şampiyonluğu var.

Rıza Kayaalp, gençlerin amatör de olsa sağlıklı olmak ve sağlıklı kalmak için spor yapması gerektiğinin altını çiziyor. Güreş turnuvaları ve antrenmanlardan arta kalan zamanlarda da spor yapmaya devam ettiğini belirten Kayaalp dağcılık, kayak ve futbol ile ilgileniyor.

 

İlgili İçerikler

Spor

Bir grup bilim insanının yakın zamanlarda Amerikan Kimya Derneği’nin 254. toplantısında sunduğu araştırma sonuçlarına göre, insanların bağırsak florasındaki bir bakteri türü atletlerin performansını önemli ölçüde artırıyor.

Spor

Kalıtımın insanların fiziksel performansı üzerinde önemli etkileri olduğu biliniyor. Bugüne kadar yapılan araştırmalar 200’den fazla genin fiziksel performansla ilişkili olduğunu gösteriyor. 

Spor

Olimpiyatlardaki rekorları ve madalyaları ile yakından tanıdığımız Michael Phelps’in onu diğer yüzücülerden ayıran bir özelliği var.

Spor

Isınma hareketleri kalbi ve dolaşım sistemini aşama aşama hızlandırarak vücudu fiziksel egzersize hazırlar. Isınma hareketleri sırasında...

Spor

İlk Olimpik Türk Pentatlet İlke Özyüksel ile sizler için keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Spor

İnsanlar “rahatsız, bunaltıcı, güzel görünmüyor, saçlarım dağılıyor” gibi nedenlerle kask takma konusunda isteksiz davranabiliyor.

Spor

Milli güreşçimiz, olimpiyat şampiyonu Taha Akgül ile Bilim Genç okurları için kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Spor

Bilim Genç Kafe’nin yeni konuğu yayın kurulu üyemiz “Doğadaki İnsan” Serdar Kılıç.

Spor

İnsanoğlunun nefesini tutarak suyun altına ilk ne zaman girdiği bilinmemekle birlikte, bunun yaklaşık 5000 yıl önce olduğu tahmin ediliyor.

Spor

Doğada yaşayan canlıların ve insanların yaşam kültürünü araştıran Serdar Kılıç...