Skip to content Skip to navigation

Çöpümüz Geçmişimiz Hakkında Ne Söylüyor?

Ayşenur Okatan
22/11/2019 - 10:11

Arkeologlar, eski yerleşim bölgeleri ve kalıntılar üzerinde çalışmalar yaparak geçmiş dönemde yaşayan insanların hayat tarzları hakkında bilgi toplar. Bir grup arkeolog bu amaçla ABD’nin Philadelphia şehrinde bir nehir kenarında bulunan, 1850’lerden kalma bir konağın önündeki çamur yığınındaki atıkları inceledi.

Araştırmacılar ilk olarak 1998 yılının ilkbahar ayında bölgedeki çamur yığınında hiç bozulmamış ve üzerinde kabartmalı marka etiketi bulunan şişeler ile yüzlerce cam, porselen ve metal örnekleri buldu. Araştırmacılar özellikle bozulmamış şişelerin varlığı nedeniyle bölgenin geçmişte çöplük olarak kullanıldığını tahmin ediyor. Çünkü bu kadar çok şişenin akıntıya direnerek kırılmadan bu bölgeye ulaşmasının imkânsız olduğunu düşünüyorlar.

Çöplüğün bulunduğu arazideki konak 100 yıl boyunca zenginliğin ve refahın göstergesi olarak günümüze kadar korunmuş. Araştırmacıların bu bölgeyi seçmesinin en önemli sebebi, geçmişte bu konakta yaşayanlardan kalan atıkları inceleyerek yaşam tarzları hakkında bilgi edinmek.

Elde edilen örnekleri laboratuvarda inceleyen araştırmacılar örneklerin 1900 ila 1939 yıllara ait olduğunu belirledi. Araştırmacılar aralarında ketçap ve turşu şişelerinin de bulunduğu örneklerin yaz eğlencelerinde kullanıldığını düşünüyor. Ayrıca ilaç, vitamin, vazelin ve makyaj şişelerinin de bulunması bu bölgede yaşayan insanların sağlıklarına dikkat ettiklerini ve maddi açıdan zorluk yaşamadıklarını gösteriyor.

Araştırmacılar aynı zamanda 1930’lardan kalma, kırılmamış bir turşu şişesinin içinde biriken çamur, kil ve mika gibi sel ile taşınan çökelti katmanlarını inceleyerek bölgede geçmişte hangi sel olaylarının yaşanmış olabileceğini de belirlemeye çalışıyor.

 

Kaynak:

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Uluslararası bir araştırma grubunun Nature Reviews’ta yayımladıkları bir makaleye göre, küresel ısınmanın ana nedeni olan atmosferdeki karbondioksit artışı, aynı zamanda yeryüzündeki bitki örtüsünün çoğalmasına sebep oluyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

İlki 2017 yılında gerçekleştirilen Antarktika bilim seferi yolculuğumuzun dördüncüsüne (TAE-IV) katılacak 24 kişilik ekip 9 Şubat’ta yolculuklarına başlıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Günümüzde küresel ısınmanın da etkisiyle orman yangınları günlerce hatta aylarca sürebiliyor. Yangınları kontrol altına almak ise gitgide zorlaşıyor. Orman yangınları sonucunda yangının büyüklüğüne bağlı olarak birçok hayvan yaşamını kaybediyor ve çok sayıda bitki yok oluyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bitkiler atmosferdeki karbondioksiti kullanarak fotosentez yapar. Fotosentez sonucu hem besin üretilir hem de oksijen açığa çıkar. Canlıların solunum yapması için gerekli oksijenin büyük kısmı bitkilerden sağlanır. Bu bakımdan ormanlar en önemli oksijen kaynağıdır.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde aralık ayında objektiflerinizi çevrenizdeki hayvan desenlerine odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #HayvanDesenleri etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Orta Çağ’da Müslümanlar yeni yerler fethetmek ve ticaret ağlarını genişletmek amacıyla ilk olarak Akdeniz’de, daha sonra ise özellikle Hint Okyanusu’nda kapsamlı deniz yolculukları yaptı. Bu dönemde denizcilik alanının en önemli isimlerinden biri ise Pîrî Reis’ti.

Ekoloji / Çevre Bilim

Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Kendi karasularımızda çok sayıda farklı canlı türü yaşar. Bunun yanı sıra Akdeniz ve Kızıldeniz’den birçok tür denizlerimize ulaşır. Kızıldeniz’den sularımıza ulaşan türlerden biri de balon balıkları.

Ekoloji / Çevre Bilim

3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ne katılan 17 kişilik Türk araştırma ekibinde yer alan Dr. Öğr. Üyesi Korhan Özkan ile Antarktika seferi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç olarak aralık ayında objektiflerinizi çevrenizdeki hayvanlara odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #HayvanDesenleri etiketini eklemeyi unutmayın.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bitkiler güneş enerjisini fotosentez süreciyle kimyasal enerjiye dönüştürür. Cambridge Üniversitesinden bir grup araştırmacı güneş enerjisini kullanarak karbondioksit ve sudan sentez gazı üreten yapay bir yaprak mekanizması geliştirdi.