Skip to content Skip to navigation

Egzersiz Robotu

Bilim Genç
25/01/2016 - 15:49

Egzersiz, sağlıklı yaşamın önemli bir parçası. Ancak  egzersiz sırasında uzuvlarımızı gerekenden az açarsak yaptığımız hareketler bize yeterince faydalı olmaz, fazla açtığımızda ise sakatlanma riski ortaya çıkar. Spor merkezlerindeki eğitmenler uygun hareketlerin nasıl yapılacağı konusunda bize rehberlik ederek etkili bir egzersiz için yardımcı olmaya çalışırlar. Ancak spor merkezindeki bir eğitmen herkesle ilgilenemediği için spor aletlerinin doğru biçimde kullanılamaması ve dolayısıyla egzersiz hareketlerinin yanlış yapılması olasıdır. Bunun yanı sıra fizyoterapiye ihtiyaç duyan yaşlı insanlar fizyoterapi merkezlerine düzenli olarak gidemedikleri veya evlerinde özel bir fizyoterapist eşliğinde çalışamadıkları zaman günlük egzersizlerini aksatabilir ya da yanlış hareketler yapabilirler. Tüm bunlar önemli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına yol açabilir.

Egzersiz robotu, yanlış hareketler yapılması sonucunda ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını çözmeyi amaçlıyor. Kişinin ihtiyacına yönelik programlanabilen bu robot, egzersiz esnasında hareketin uygun biçimde yapılıp yapılmadığını kontrol edip uyarılar vererek doğru bir egzersiz için insanlara eşlik ediyor. 

Boğaziçi Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışan Binnur Görer yüksek lisans çalışmaları kapsamında geliştirdiği egzersiz robotunun amacını, çalışma mekanizmasını ve yaşlı insanlar üzerindeki etkisini anlatıyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.