Skip to content Skip to navigation

Egzersiz Robotu

Bilim Genç
25/01/2016 - 15:49

Egzersiz, sağlıklı yaşamın önemli bir parçası. Ancak  egzersiz sırasında uzuvlarımızı gerekenden az açarsak yaptığımız hareketler bize yeterince faydalı olmaz, fazla açtığımızda ise sakatlanma riski ortaya çıkar. Spor merkezlerindeki eğitmenler uygun hareketlerin nasıl yapılacağı konusunda bize rehberlik ederek etkili bir egzersiz için yardımcı olmaya çalışırlar. Ancak spor merkezindeki bir eğitmen herkesle ilgilenemediği için spor aletlerinin doğru biçimde kullanılamaması ve dolayısıyla egzersiz hareketlerinin yanlış yapılması olasıdır. Bunun yanı sıra fizyoterapiye ihtiyaç duyan yaşlı insanlar fizyoterapi merkezlerine düzenli olarak gidemedikleri veya evlerinde özel bir fizyoterapist eşliğinde çalışamadıkları zaman günlük egzersizlerini aksatabilir ya da yanlış hareketler yapabilirler. Tüm bunlar önemli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına yol açabilir.

Egzersiz robotu, yanlış hareketler yapılması sonucunda ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını çözmeyi amaçlıyor. Kişinin ihtiyacına yönelik programlanabilen bu robot, egzersiz esnasında hareketin uygun biçimde yapılıp yapılmadığını kontrol edip uyarılar vererek doğru bir egzersiz için insanlara eşlik ediyor. 

Boğaziçi Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışan Binnur Görer yüksek lisans çalışmaları kapsamında geliştirdiği egzersiz robotunun amacını, çalışma mekanizmasını ve yaşlı insanlar üzerindeki etkisini anlatıyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor.