Skip to content Skip to navigation

Güneş Sistemi’ndeki En Büyük Uydunun Haritası Çıkarıldı

Dr. Mahir E. Ocak
07/07/2014 - 13:29

Araştırmacılar Jüpiter'in en büyük uydusu Ganymede'nin haritasını çıkardı. Güneş Sistemi’ndeki en büyük uydu da olan Ganymede'nin haritası ABD Jeolojik Araştırma Merkezi tarafından yayımlandı. Daha önce benzer haritalar Ay ve Jüpiter'in iki uydusu olan Io ve Castillo için de çıkarılmıştı.

1610'da Galileo tarafından keşfedilen uydulardan biri olan Ganymede'nin çapı yaklaşık 5250 kilometre. Merkür'den ve Plüton'dan bile daha büyük olan bu uydunun yüzey alanı Dünya'daki karaların alanının yarısı kadar. Ayrıca Ganymede kendi manyetik alanına sahip olduğu bilinen tek uydu. Ganymede daha önce yer yüzeyindeki teleskoplarla, yakınından geçen uzay araçlarıyla ve Jüpiter'in yörüngesindeki uzay araçlarıyla gözlemlenmişti. Bu çalışma sırasında araştırmacılar Voyager 1, Voyager 2 ve Galileo uzay mekikleri ile elde edilen görüntülerden yararlandı. Görüntüler Ganymede'nin yüzeyinin buzlarla kaplı olduğunu gösteriyor. Kraterli ve görece daha yaşlı olan bölgeler karanlık, yüksek ve görece daha genç olan bölgeler aydınlık gözüküyor. Ganymede'nin haritasına http://pubs.usgs.gov/sim/3237/ bağlantı adresinden ulaşılabiliyor. 

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

İngiltere’deki Manchester Üniversitesinden bir grup araştırmacı, matematiksel hesaplamalar yaparak uzaydan gelen kayaç parçalarının Dünya üzerinde nerelere düştüğünü tespit etmeye çalıştı.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup gökbilimci Dünya’ya 1000 ışık yılı uzaklıkta bir karadelik keşfetti. 

Gökbilim ve Uzay

Temmuz ayında Güneş’in batısına geçen Merkür ayın ortalarına doğru gökyüzünde görülebilecek. 

Gökbilim ve Uzay

Avrupa Güney Gözlemevi’ndeki (ESO) Çok Büyük Teleskop (VLT), Dünya’dan 520 ışık yılı uzaklıktaki AB Aurigae yıldızının etrafında yeni doğmakta olan bir gezegen görüntüledi.

Gökbilim ve Uzay

Hubble Uzay Teleskobu ile yapılan gözlemler ilk yıldızların tahmin edilenden daha erken bir dönemde oluşmaya başladığını gösteriyor.

Gökbilim ve Uzay

Astronotlar ilk defa özel bir şirket tarafından geliştirilen uzay aracı ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşındı. 

Gökbilim ve Uzay

Bir grup Japon araştırmacı, Mars’tan Dünya’ya gelmiş bir meteoritin içinde azotlu organik bileşikler keşfetti. Dr. Mizuho Koike ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Nature Communications’ta yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Haziran ayında çıplak gözle görülebilen tüm gezegenleri gözlemleme fırsatı bulabilirsiniz.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası bir araştırma grubu, nötrinoların ve antinötrinoların birbirlerine dönüşme süreçleri arasında belirgin farklar tespit etti.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılan çalışmalar sonucunda mezosfer deliklerini aydınlatan yeni bir tür “kutup ışığı” keşfedildi.