Skip to content Skip to navigation

Güneş Sözcüğünü Duymak Bile Gözbebeklerini Küçültüyor

Nurulhude Baykal
14/08/2017 - 11:39

Daha önce gözbebeklerinin neden büyüdüğü ile ilgili bir yazı yayınlamış ve gözbebeklerinin tepki verdiği etmenleri belirtmiştik. Yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre, bilim insanları gözbebeklerinin büyüyüp küçülmesine neden olan bir başka etmeni daha keşfetti. Bilimsel bir dergide yayımlanan makaleye göre, ışık ya da karanlıkla ilgili kelimelerin söylenmesi bile gözbebeklerinin gerçekten ışığa ya da karanlığa maruz kalmışçasına tepki vermesine yol açıyor.

Bilim insanları bu araştırma için deneklere ışıkla ilgili sözcükler (güneş, parıltı vb.) ile karanlıkla ilgili sözcükler (gece, zifir, siyah vb.) söyleyip gözbebeklerinin verdiği tepkiyi ölçtü. Deneklerin ışıkla ilgili sözcükleri duyunca gözbebeklerinin ışığa maruz kalmış gibi küçüldüğü, karanlıkla ilgili sözcükleri duyduklarında ise gözbebeklerinin büyüdüğü belirlendi. Araştırmacılar bu sonuçlara göre, duyduğumuz ya da gördüğümüz sözcükleri zihnimizde canlandırdığımızı ve gözbebeklerinin bu zihinsel imgeyi görmüş gibi tepki verdiğini ileri sürüyor.

Bu sonuçlar, beynin sözcükleri algılamada nasıl bir yol izlediği ve çevremizi algılamak için her şeyi görüntü haline getirmenin bir zorunluluk olup olmadığına dair sorular için de kapı aralıyor.

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri Müdürlüğü 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası’nı 10 ilde düzenleyeceği 11 etkinlikle kutluyor. Gençlerin bilim insanları ile doğrudan iletişim kurmasını sağlayan TÜBİTAK Bilim Söyleşileri ile bilim konularına olan farkındalıklarının artırılması hedefleniyor.

Tıp ve Sağlık

Evrak işleri ile uğraşırken ya da sevdiğiniz birinden gelen mektubu büyük bir hevesle açarken parmağınızın kesildiği oldu mu? Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız kâğıdın bu denli canımızı yakması hayli şaşırtıcı olabiliyor. Peki, küçücük bir kesik canımızı nasıl bu kadar acıtabiliyor?

Tıp ve Sağlık

Aralarında genç bilim insanımız Canan Dağdeviren’in de olduğu Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bilim insanları, nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların doğrudan beynin ilgili bölgesine ulaştırılmasını sağlayan mikro ölçekte bir ilaç taşıma sistemi geliştirdi. 

Tıp ve Sağlık

Sağlıklı ve yeterli uyku, şeker yeme isteğinizin azalmasını dolayısıyla daha sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmanızı sağlayabilir. Bilim insanları uykunun beslenme bozukluklarından kaynaklanan sağlık sorunlarıyla bağlantılı olduğunu düşünüyor. Ancak bu konuda yapılan araştırmaların sayısı çok fazla değil.

Tıp ve Sağlık

“Sağlıkta Yenilik” konulu Bioinnovation IV Konferansı 10-11 Şubat 2018 tarihlerinde Bahçeşehir Üniversitesi gerçekleştiriliyor.

Tıp ve Sağlık

Ortalama ömrün cinsiyete bağlı olarak değişmesi sadece insanlarda değil başka pek çok canlı türünde de gözlemlenen bir durumdur. Ancak insanlarla diğer canlılar arasında önemli bir fark var. 

Tıp ve Sağlık

Yemekten sonra bastıran uykuyu hepimiz biliriz. Enerji vermesi gereken besinlerin uykumuzu getirmesi bize biraz garip gelebilir. Peki, bunun sebebini hiç merak ettiniz mi?

Tıp ve Sağlık

Güneş’ten Dünya’ya ulaşan morötesi dalga boyundaki ışınların (UV) özellikle cilt üzerindeki zararlı etkileri hakkında fikir sahibiyiz. Ancak UV ışınlar gözün yüzeyindeki dokulara ve gözün içindeki yapılara, örneğin korneaya, retinaya ve göz merceğine de zarar verebilir.

Tıp ve Sağlık

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre grip, her yıl dünya genelinde 3-5 milyon insanın ciddi sağlık sorunları yaşamasına sebep oluyor. Bu insanların 300.000-650.000 kadarı da ölüyor. Peki, grip virüsü tam olarak nasıl öldürüyor?

Tıp ve Sağlık

Dün gece bir şeyler yediniz ve bu sabah uyandığınızda karnınız dayanılmaz şekilde ağrımaya ve mideniz bulanmaya başladı. Peki, buna sebep olan şey gerçekten dün gece yedikleriniz mi?