Skip to content Skip to navigation

Güneş Sözcüğünü Duymak Bile Gözbebeklerini Küçültüyor

Nurulhude Baykal
14/08/2017 - 11:39

Daha önce gözbebeklerinin neden büyüdüğü ile ilgili bir yazı yayınlamış ve gözbebeklerinin tepki verdiği etmenleri belirtmiştik. Yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre, bilim insanları gözbebeklerinin büyüyüp küçülmesine neden olan bir başka etmeni daha keşfetti. Bilimsel bir dergide yayımlanan makaleye göre, ışık ya da karanlıkla ilgili kelimelerin söylenmesi bile gözbebeklerinin gerçekten ışığa ya da karanlığa maruz kalmışçasına tepki vermesine yol açıyor.

Bilim insanları bu araştırma için deneklere ışıkla ilgili sözcükler (güneş, parıltı vb.) ile karanlıkla ilgili sözcükler (gece, zifir, siyah vb.) söyleyip gözbebeklerinin verdiği tepkiyi ölçtü. Deneklerin ışıkla ilgili sözcükleri duyunca gözbebeklerinin ışığa maruz kalmış gibi küçüldüğü, karanlıkla ilgili sözcükleri duyduklarında ise gözbebeklerinin büyüdüğü belirlendi. Araştırmacılar bu sonuçlara göre, duyduğumuz ya da gördüğümüz sözcükleri zihnimizde canlandırdığımızı ve gözbebeklerinin bu zihinsel imgeyi görmüş gibi tepki verdiğini ileri sürüyor.

Bu sonuçlar, beynin sözcükleri algılamada nasıl bir yol izlediği ve çevremizi algılamak için her şeyi görüntü haline getirmenin bir zorunluluk olup olmadığına dair sorular için de kapı aralıyor.

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nün 2017 yılındaki sahipleri Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash ve Michael W. Young oldu. Nobel komitesinden yapılan açıklamada, araştırmacıların sirkadiyen saatin moleküler mekanizmaları üzerine yaptıkları çalışmalar nedeniyle ödüle layık görüldükleri açıklandı.

Tıp ve Sağlık

Sarılık yeni doğan bebeklerde sıkça görülen ve çoğunlukla tehlikeli olmayan bir durumdur. Genellikle bebekler 2-4 günlükken fark edilir ve iki hafta içinde geçer.

Tıp ve Sağlık

İlki 2014 yılında düzenlenen Bilim Genç Bilim Söyleşileri yeni eğitim öğretim döneminde de hız kesmeden devam ediyor.

Tıp ve Sağlık

Sınav stresi hayatınızı çekilmez hale mi getirdi? Bu haberde stresle baş etmenize yardımcı olabilecek bazı tavsiyeler bulabilirsiniz.

Tıp ve Sağlık

Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları, yüzeylerini nano ölçekte yarı iletken kristallerle kapladıkları bakterilerin güneş ışığını kullanarak karbondioksit ve suyu ekonomik olarak değerli kimyasal maddelere dönüştürmesini sağladı.

Tıp ve Sağlık

Cildimizdeki morluklar çoğunlukla kanın, travma sonucu hasar gören ince kan damarlarından dokuların arasına sızması nedeniyle ortaya çıkar.

Tıp ve Sağlık

Güneş’ten Dünya’ya ulaşan morötesi dalga boyundaki ışınların (UV) özellikle cilt üzerindeki zararlı etkileri hakkında fikir sahibiyiz. Ancak UV ışınlar gözün yüzeyindeki dokulara ve gözün içindeki yapılara, örneğin korneaya, retinaya ve göz merceğine de zarar verebilir.

Tıp ve Sağlık

İnsanlarda nadir olarak görülen gözlerin farklı renkte olması (örneğin bir gözün mavi diğer gözün yeşil olması vb.) durumu heterokromi olarak adlandırılıyor.

Tıp ve Sağlık

Melanin saça ve deriye rengini veren pigmenttir. Ancak güneş ışınları saç ve cildin renginde farklı değişimlere yol açar.

Tıp ve Sağlık

Renk körlüğü bazı renklerin doğru şekilde algılanamamasıdır ve farklı şekilleri vardır. Renk körleri, renkleri diğer insanlardan farklı şekilde algıladıklarının farkında değildir.