Skip to content Skip to navigation

Haziran Ayında Gökyüzünde Neler Var?

Dr. Tuba Sarıgül
02/06/2017 - 14:12

Jüpiter gözlemi için en uygun dönem yakın zamanda geçmiş olsa da, Jüpiter’i haziran ayında da gözlemlemek mümkün. Jüpiter’i Güneş'in batışından sonra güney ufkunun üzerinde gözlemleyebilirsiniz.

NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Betsy Asher Hall/Gervasio Robles

Juno’nun kamerasının çektiği bu fotoğrafta Jüpiter’in güney kutbu görülüyor. Fotoğraf, uzay aracı yaklaşık 52.000 km yükseklikteyken çekildi. 2011 yılında fırlatılan ve 2016 yılında Jüpiter’in atmosferine giren Juno uzay aracı sayesinde Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni hakkında yeni bilgiler öğreniyoruz.

Stellarium

4 Haziran’da Jüpiter ve Ay gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Bu gecede Jüpiter, Ay ve Başak Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı olan Spika gökyüzünde bir üçgen oluşturuyor.

En küçük dolunay

9 Haziran’da dolunay evresinde olan Ay aynı zamanda Dünya etrafındaki yörüngesinde Dünya'ya en uzak konumda (yeröte) olacak. Bu konumda her iki gökcismi arasındaki mesafe yaklaşık 406.400 km. Bu tarihte 2017 yılının en küçük dolunayını gözlemleyebileceğiz. Çünkü 2017 yılı içinde dolunay evresindeyken Ay’ın Dünya’dan en uzak konumda olacağı tarih 9 Haziran.

National Astronomical Observatory of Japan

Ay’ın Dünya etrafındaki yörüngesi elips şeklinde olduğundan, Dünya ile aralarındaki uzaklık sabit değildir. Dünya ile Ay arasındaki mesafeyi Güneş’in kütleçekimi de etkiler. Bu nedenle Ay’ın yörünge hareketi sırasında Dünya’ya en uzak -yeröte- ve Dünya’ya en yakın -yerberi- olduğu konumlarda da Ay ile Dünya arasındaki mesafe sabit değildir. Ay Dünya’ya en yakın olduğu zamanlarda, en uzak olduğu zamanlara göre daha parlak ve büyük görülür. Bu farklılık özellikle Ay dolunay evresindeyken fark edilebilir.

Stellarium

10 Haziran’da Ay ve Satürn gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Her iki gökcismi 9 Haziran akşamı Güneş'in batışından kısa süre sonra doğu ufkunun üzerinde ortaya çıkacak. Gece yarısından sonra güney ufkunun üzerinde en yüksek noktaya ulaşacaklar. Ay’ı ve Satürn’ü çıplak gözle ya da dürbün yardımıyla gözlemleyebilirsiniz.

Stellarium

Satürn 15 Haziran’da karşı konumda olacak. Bu konumdayken Güneş, Dünya ve Ay aynı hizadadır ve Dünya, Güneş ile Satürn’ün arasında bulunur. Bu tarih Satürn gözlemi için hayli uygun bir zaman.

3 Haziran’da Venüs en büyük batı uzanımı konumunda. Bu, Venüs gözlemi için en uygun zamanlardan biri. Venüs, Güneş'in doğuşundan kısa süre önce doğu ufkunun üzerinde gözlemlenebilir.

Venüs’ün yörüngesi Güneş’e Dünya’nınkinden daha yakın olduğundan çoğunlukla gözlemlenmesi zordur. En büyük doğu uzanımı ve en büyük batı uzanımı konumlarındayken Venüs’ün Güneş’le arasındaki açısal mesafe en büyük olduğundan, bu konumda olduğu zamanlar Venüs gözlemi için en uygun dönemlerdir. Aynı durum diğer bir iç gezegen olan Merkür için de geçerlidir.

27 Haziran akşamı Güneş'in batışından sonra Ay’ı ve Aslan Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Regulus’u batı ufkunun üzerinde birbirine yakın gözlemleyebilirsiniz.

Venüs ve Ay 21 Haziran’da gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Her iki gökcismini gün doğumundan önce doğu ufkunun üzerinde gözlemleyebilirsiniz.

20 Haziran ise yaz gün dönümü yani gündüz süresinin en uzun, gece süresinin en kısa olduğu tarih.

23 Haziran’da Ay yerberi konumunda. Bu konumda her iki gökcismi arasındaki mesafe 357.900 km.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) bilim insanları uzayın derinliklerinde hareket eden uzay araçlarının konumunu belirleyebilmek için pulsarları yani atarcaları kullanan bir sistem geliştirdi.

Gökbilim ve Uzay

Araştırmacılar antimaddeyi bir yerden başka bir yere taşımak için kullanılacak araçlar üretmek için çalışmalara başladı. Projenin yaklaşık dört sene içinde tamamlanması planlanıyor.

Gökbilim ve Uzay

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Amatör Astronomi Topluluğu tarafından düzenlenen Dilhan Eryurt Gökbilim Günü etkinliği 7 Nisan 2018 Cumartesi günü ODTÜ Fizik Bölümü Prof. Dr. Necdet Bulut Amfisi’nde gerçekleştiriliyor.

Gökbilim ve Uzay

Bu fotoğraf NASA’nın Cassini uzay aracı tarafından Ağustos 2009’da Satürn ekinoks konumundan ayrıldıktan yaklaşık bir ay sonra çekildi. Fotoğrafta Satürn’ün halkalarının çok ince bir şerit şeklinde gezegenin üzerine düşen gölgesini görebilirsiniz.

Gökbilim ve Uzay

Üretim, birleştirme, taşıma, test, fırlatma ve görev süreçlerinde sistemin içinde kalan ya da sonradan açığa çıkan yabancı maddeler uzay araçlarının kullanım ömrünün kısalmasına, işlevlerini kısmen ya da tamamen kaybetmesine neden olabilir. Bu maddeler genellikle kirleticiler olarak isimlendirilir.

Gökbilim ve Uzay

Kaldırma kuvveti uçakların havada kalmasını sağlayan kuvvettir. Uçak kanatlarının üst kısmı alt kısmına göre daha bombelidir. Bu nedenle kanadın üst kısmından geçen hava, alt kısmından geçen havadan daha hızlı hareket eder.

Gökbilim ve Uzay

Güneş Sistemi’ndeki uydular ile bu uyduların etrafında döndükleri gezegenlerin kütlelerinin oranlarına bakıldığında en yüksek oranın Ay-Dünya ikilisinde olduğu görülür. Başka bir deyişle Ay görece büyük bir uydudur. Bu durum Ay’ın yerküre üzerinde önemli etkilerinin olduğu anlamına gelir.

Gökbilim ve Uzay

Astrobiyologlar, Güneş Sistemi’nin erken dönemlerinde Güneş günümüzdekinden daha soğuk olmasına rağmen Dünya’nın sıcak kalabilmesinin sebebinin atmosferdeki metan gazı olabileceğini belirledi.

Gökbilim ve Uzay

Yaşama elverişli bölge ifadesi ötegezegen araştırmalarında sıklıkla kullanılan bir terimdir. Bir ötegezegende Dünya’dakine benzer yaşam biçimlerinin oluşabilmesi için gezegenin yörüngesinin tamamının yaşama elverişli bölgenin içinde kalması gerekir.

Gökbilim ve Uzay

Günümüzde kullanılan uzay roketlerinin en güçlüsü olan SpaceX’e ait Falcon Heavy ilk deneme uçuşunu gerçekleştirmek üzere, 6 Şubat’ta Türkiye saati ile 23.45’te ABD’deki Kennedy Uzay Üssü’nden başarıyla fırlatıldı.