Skip to content Skip to navigation

Haziran Ayında Gökyüzünde Neler Var?

Dr. Tuba Sarıgül
02/06/2017 - 14:12

Jüpiter gözlemi için en uygun dönem yakın zamanda geçmiş olsa da, Jüpiter’i haziran ayında da gözlemlemek mümkün. Jüpiter’i güneşin batışından sonra güney ufkunun üzerinde gözlemleyebilirsiniz.

NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Betsy Asher Hall/Gervasio Robles

Juno’nun kamerasının çektiği bu fotoğrafta Jüpiter’in güney kutbu görülüyor. Fotoğraf, uzay aracı yaklaşık 52.000 km yükseklikteyken çekildi. 2011 yılında fırlatılan ve 2016 yılında Jüpiter’in atmosferine giren Juno uzay aracı sayesinde Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni hakkında yeni bilgiler öğreniyoruz.

Stellarium

4 Haziran’da Jüpiter ve Ay gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Bu gecede Jüpiter, Ay ve Başak Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı olan Spika gökyüzünde bir üçgen oluşturuyor.

En küçük dolunay

9 Haziran’da dolunay evresinde olan Ay aynı zamanda Dünya etrafındaki yörüngesinde Dünya'ya en uzak konumda (yeröte) olacak. Bu konumda her iki gökcismi arasındaki mesafe yaklaşık 406.400 km. Bu tarihte 2017 yılının en küçük dolunayını gözlemleyebileceğiz. Çünkü 2017 yılı içinde dolunay evresindeyken Ay’ın Dünya’dan en uzak konumda olacağı tarih 9 Haziran.

National Astronomical Observatory of Japan

Ay’ın Dünya etrafındaki yörüngesi elips şeklinde olduğundan, Dünya ile aralarındaki uzaklık sabit değildir. Dünya ile Ay arasındaki mesafeyi Güneş’in kütleçekimi de etkiler. Bu nedenle Ay’ın yörünge hareketi sırasında Dünya’ya en uzak -yeröte- ve Dünya’ya en yakın -yerberi- olduğu konumlarda da Ay ile Dünya arasındaki mesafe sabit değildir. Ay Dünya’ya en yakın olduğu zamanlarda, en uzak olduğu zamanlara göre daha parlak ve büyük görülür. Bu farklılık özellikle Ay dolunay evresindeyken fark edilebilir.

Stellarium

10 Haziran’da Ay ve Satürn gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Her iki gökcismi 9 Haziran akşamı güneşin batışından kısa süre sonra doğu ufkunun üzerinde ortaya çıkacak. Gece yarısından sonra güney ufkunun üzerinde en yüksek noktaya ulaşacaklar. Ay’ı ve Satürn’ü çıplak gözle ya da dürbün yardımıyla gözlemleyebilirsiniz.

Stellarium

Satürn 15 Haziran’da karşı konumda olacak. Bu konumdayken Güneş, Dünya ve Ay aynı hizadadır ve Dünya, Güneş ile Satürn’ün arasında bulunur. Bu tarih Satürn gözlemi için hayli uygun bir zaman.

3 Haziran’da Venüs en büyük batı uzanımı konumunda. Bu, Venüs gözlemi için en uygun zamanlardan biri. Venüs, güneşin doğuşundan kısa süre önce doğu ufkunun üzerinde gözlemlenebilir.

Venüs’ün yörüngesi Güneş’e Dünya’nınkinden daha yakın olduğundan çoğunlukla gözlemlenmesi zordur. En büyük doğu uzanımı ve en büyük batı uzanımı konumlarındayken Venüs’ün Güneş’le arasındaki açısal mesafe en büyük olduğundan, bu konumda olduğu zamanlar Venüs gözlemi için en uygun dönemlerdir. Aynı durum diğer bir iç gezegen olan Merkür için de geçerlidir.

27 Haziran akşamı güneşin batışından sonra Ay’ı ve Aslan Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Regulus’u batı ufkunun üzerinde birbirine yakın gözlemleyebilirsiniz.

Venüs ve Ay 21 Haziran’da gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Her iki gökcismini gün doğumundan önce doğu ufkunun üzerinde gözlemleyebilirsiniz.

20 Haziran ise yaz gün dönümü yani gündüz süresinin en uzun, gece süresinin en kısa olduğu tarih.

23 Haziran’da Ay yerberi konumunda. Bu konumda her iki gökcismi arasındaki mesafe 357.900 km.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Doğrudan göremesek bile su, küçük gaz molekülleri şeklinde her an çevremizde.

Gökbilim ve Uzay

Bilimsel çalışmalar günümüzden 3-4 milyar yıl önce meydana gelen volkanik etkinlikler sonucunda Ay’ın etrafında geçici bir atmosfer oluştuğunu gösteriyor.

Gökbilim ve Uzay

Güneş manyetik olarak aktif bir yıldız. Güneş’in içinde gerçekleşen füzyon sonucunda oluşan yüksek enerjili parçacıklar, Güneş’teki büyük patlamalar sonucunda Güneş Sistemi boyunca yayılıyor.

Gökbilim ve Uzay

Ayın ilk yarısında Başak Takımyıldızı’nda olan Mars, ayın sonunda Terazi Takımyıldızı’na yaklaşıyor. Jüpiter, aralık ayı boyunca gün doğumundan önce güneydoğu ufkunun üzerinde gözlemlenebilir.

Gökbilim ve Uzay

Bugüne kadar binlerce kez gözlemlenen süpernova patlamalarının tamamı yıldızların ölümüyle sonuçlanmıştı. Ancak Las Cumbres Gözlemevi’nde çalışan bir grup gökbilimci yakın zamanlarda Nature’da yayımladıkları bir makalede son 65 yıl içinde birkaç kez patlayan bir yıldız keşfettiklerini açıkladı.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup araştırmacı Mars’ta yaşam arayışında kullanılacak teknolojileri yerin 1 km derininde test etti.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup gökbilimcinin elde ettiği sonuçlar, kozmik ışınlardaki en yüksek enerjili parçacıkların Samanyolu’nun dışından geldiğine işaret ediyor.

Gökbilim ve Uzay

Sürücüsüz elektrikli otomobil, tekrar kullanılabilir uzay roketleri, Mars’ta insan kolonisi, düşük maliyetle sesten hızlı seyahat gibi fütüristik projeleriyle tanıdığımız Elon Musk Türkiye’deydi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan 2020 ve 2021 yıllarında uzaya gönderilmesi planlanan Türksat 5A ve 5B uydularını Elon Musk’ın sahibi olduğu Space X şirketinin fırlatacağını açıkladı.

Gökbilim ve Uzay

Uydu teknolojileri konusunda en önemli etkinliklerden biri olan Global Satshow 9-10 Kasım 2017 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

Gökbilim ve Uzay

Roket yakıtının yanması sonucu oluşan gaz dışarı atılırken uzay aracını ters yönde iter.