Skip to content Skip to navigation

İnsansız Hava Araçları Yarışıyor

Nurulhude Baykal
05/10/2016 - 16:08

TÜBİTAK tarafından organize edilen 2016 Uluslararası İnsansız Hava Araçları Türkiye Yarışması 10-16 Ekim tarihleri arasında Gebze Teknik Üniversitesi Çayırova Kampüsü’nde gerçekleştirilecek.

Savunma sanayii ve eğlence sektöründe popüler olan insansız hava araçlarının (İHA) sivil uygulamalarda kullanılmasını teşvik etmek amacıyla düzenlenen etkinlikte sabit kanatlı ve döner kanatlı İHA’lar yarışacak.

Yarışmaya katılmaya hak kazanan takımlara araçlarını inşa etmeleri ve iyileştirmeleri için verilen teşviklerin yanı sıra seyahat ve konaklama desteği de yapılacak. Ayrıca yarışma sonucuna göre her iki kategoride olmak üzere birinciye 20.000 TL, ikinciye 15.000 TL, üçüncüye ise 10.000 TL ödül verilecek. Bunların yanı sıra tüm takımlar arasından en fazla dokuz tanesine yarışma komitesinin seçimleri doğrultusunda 2500’er TL Mansiyon Ödülü, Detaylı Tasarım Raporu’nda en yüksek puanı alan takıma da 2500 TL Detaylı Tasarım Raporu Ödülü verilecek.

Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar günümüzde farklı alanlarda parça üretiminde kullanılıyor. Fakat bu süreçte bazı zorluklarla karşılaşılabiliyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı esnek, renk değiştirebilen fotonik kristaller üretti. Isı, ışık, gerilme ya da diğer fiziksel ve kimyasal etkenlere maruz kaldıklarında renk değiştiren bu kristallerden çeşitli alanlarda sensör olarak faydalanılabilir.

Teknoloji

Kayıtlara geçmiş en eski mızrak MÖ. 40.000’lerde kullanılmış. Dolayısıyla savunma araçlarının da en az o kadar uzun bir tarihi olduğu söylenebilir.

Teknoloji

Uluslararası bir araştırma grubu, elektronik cihazları soğuturken atık ısıyı elektriğe dönüştürebilen bir hidrojel film geliştirdi.

Teknoloji

1930’lu yıllarda yaşadığınızı düşünün. Ailenize ya da bir arkadaşınıza mektup yazacaksınız. Dolma kalemi aldınız elinize ve başladınız yazmaya. Derken...

Teknoloji

ABD’den bir grup araştırmacı robotlar ve benzeri elektronik cihazların enerji ihtiyacına çare olabilecek bir tür “metal hava yiyici” (MAS) geliştirmişler.

Teknoloji

Son yıllarda ülkemizde sağlık, çevre, ulaşım gibi pek çok alanda kullanılmak üzere yerli ve millî teknolojiler geliştiriliyor.

Teknoloji

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Türkiye Vagon Sanayii Anonim Şirketi ve ASELSAN iş birliği ile yürütülen çalışmalar sonucunda geliştirilen Millî Elektrikli Tren Seti’nde yakın zamanda test aşamasına gelindi.

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.

Teknoloji

Dışarıya çıktınız ve bir süre sonra yağmur yağmaya başladı. O da ne? Yağmur bulutları… Sağanak şeklinde yağmaya başlayan yağmura yakalandınız. Hay aksi, şemsiyeniz yanınızda yok! Peki, “Şemsiyeyi kim, ne zaman icat etti acaba?” diye düşündünüz mü?