Skip to content Skip to navigation

Kâğıt Uçak

Bilim Genç
16/03/2015 - 11:55

Merhaba arkadaşlar. Bu etkinliğimizde A4 kâğıdından bir uçak yapıp bu uçağı farklı bir yöntem kullanarak hızlı bir şekilde uçurmaya çalışacağız.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

  • A4 kâğıdı
  • Makas
  • Askılı tükenmez kalem
  • Paket lastiği
  • Ataş
  • Cetvel

Etkinliğin yapılışı:

1- Önce aşağıdaki fotoğraflara bakarak A4 kâğıdından bir uçak yapalım. Dilerseniz etkinlikteki uçak modeline bağlı kalmayıp kendi uçağınızı tasarlayabilirsiniz.

2- Fotoğrafta görüldüğü gibi cetvel yardımıyla uçağın arka bölümünde tabandan 3 cm, burun bölümünde ise tabandan 2 cm yükseklikte olacak şekilde birer nokta belirleyelim. Bu noktaları cetvel ve tükenmez kalemle birleştirip bir doğru oluşturalım ve kanatları bu doğruya denk getirerek katlayalım.

3- Uçağı tuttuğumuz noktanın uç kısmına yakın bir yerden makasla bir çentik keselim.

4- Ataşı uçağımızın uç kısmına takalım.

5- Paket lastiğini kalemin askı bölümüne geçirelim.

6- Lastiğin diğer ucunu uçağın çentiğine takalım. Kalemi sol elimizle uçağı sağ elimizle tutup lastiği iyice gerdirelim.

7- Son olarak istediğimiz yöne nişan alıp uçağı serbest bırakalım. Uçağı fırlatırken kimseye zarar vermemeye özen gösterelim. Dilerseniz kâğıt uçağınızı kullanarak arkadaşlarınızla aranızda yarışmalar da düzenleyebilirsiniz.

 

 

İlgili İçerikler

Malzeme Bilimi

Araştırmacılar cep telefonlarındaki nadir elementlerin miktarını belirlemek için iPhone marka bir cep telefonunu parçalayıcıdan geçirdi. Bu çalışmayla geri dönüşümün öneminin vurgulanması amaçlanıyor.

Malzeme Bilimi

Günümüzde yaygın olarak kullanılan lityum iyon piller pek çok bakımdan sorunlu. Örneğin kullanılan lityum iyon pillerin sadece %5’i geri dönüştürülüyor. 

Malzeme Bilimi

Brown Üniversitesinde çalışan Robert Hurt ve arkadaşları sivrisineklere karşı koruma sağlayan grafen tabanlı bir kumaş geliştirdi. 

Malzeme Bilimi

Bir grup araştırmacı, üzerine ışık tutulduğunda kasılan bir tür polimer (tekrar eden birimlerden oluşan zincir biçimli uzun molekül) geliştirdi. Ağırlıkları kaldırmayı başarabilen malzemeden yapay kas üretiminde yararlanılabilir.

Malzeme Bilimi

Her yıl milyonlarca araba lastiği kullanılamaz hale geliyor. Çöplüklerde ve atık depolarında biriken bu lastikler hem çevreyi kirletiyor hem de sağlığı tehdit ediyor. Üstelik esnek ve dirençli oldukları için doğada yok olmaları çok uzun yıllar alıyor.

Malzeme Bilimi

Uluslararası bir araştırma grubu bir tür örümcek ipeğinin neme maruz kaldığında kısaldığını ve büküldüğünü keşfetti. Gelecekte örümcek ipeği kullanarak yapay kaslar üretmek mümkün olabilir. Dr. Dabiao Liu ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Science Advances’ta yayımlandı.

Malzeme Bilimi

Northwestern Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, kendini onaran metal kaplaması geliştirdi. Malzeme çizildikten, kazındıktan ya da çatladıktan sonra sadece saniyeler içinde kendini onarabiliyor. 

Malzeme Bilimi

Aralarında ODTÜ öğretim üyesi Dr. Sezer Özerinç'in de yer aldığı uluslararası bir araştırma grubu, kendi geliştirdikleri bir yöntemi kullanarak özel bir nikel folyo üretti. Yapısı ve yoğunluğu ahşaba benzediği için metal ahşap olarak adlandırılan malzeme çelik kadar güçlü.

Malzeme Bilimi

ABD’deki Sandia Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan bir grup araştırmacı tarafından üretilen platin (Pt) - altın (Au) alaşımının dünyanın aşınmaya karşı en dayanıklı malzemesi olduğu düşünülüyor.

Malzeme Bilimi

Çoğunluğu Türk bilim insanlarından oluşan bir grup araştırmacı ısıya duyarlı görüntüleme sistemlerinden gizlenmeyi sağlayan bir çeşit yüzey malzemesi tasarlayıp üretti.