Skip to content Skip to navigation

Kâğıt Üzerine Basılan Yazıları “Silmek” İçin Yeni Yöntem

Dr. Tuba Sarıgül
17/07/2019 - 16:59

ABD’deki Rutgers Üniversitesinden ve Oregon Eyalet Üniversitesinden araştırmacılar, üzerine baskı yapılan kâğıtların geri dönüştürülmeye ihtiyaç olmaksızın tekrar kullanılması için kâğıt üzerindeki baskının çıkarılmasını sağlayan bir yöntem geliştirdi.

Kâğıt üretimi; üretim sürecinde ağaçların kesilmesi, açığa çıkan atık kirli sular, enerji tüketiminin fazla olması gibi nedenlerle çevreyle ilgili sorunlara neden oluyor. Kullanılan kâğıtların geri dönüştürülmesiyle bu sorunlara çözüm bulunması amaçlanıyor. Ancak geri dönüşüm sürecinde zararlı kimyasal maddeler kullanılıyor ve bu süreçte çok fazla enerji harcanıyor. Kullanılmış kâğıtların çeşitli süreçlerle tekrar hamur hâline getirilip geri dönüştürülmesine ihtiyaç olmadan, üzerindeki baskı katmanının çıkarılmasını sağlayan çeşitli yöntemler var.

Sonuçları Journal of Cleaner Production dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları bu amaçla yeni bir yöntem geliştirdi. Geliştirilen yöntemde mürekkebin kâğıttan çıkarılması için ilk olarak üzerinde baskı bulunan kâğıt görünür bölge dalga boyunda ışık yayan ksenon lambaya maruz bırakılıyor. Işık mürekkep tarafından soğurulduğunda mürekkebin kâğıdın yüzeyine tutunmasını sağlayan kimyasal bağların zayıflayarak kopmasını sağlıyor. Daha sonra kâğıt etil alkol damlatılmış bir malzemeyle silinerek mürekkep kâğıdın yüzeyinden uzaklaştırılıyor. Böylece kâğıdın renginde bir değişme olmadan ya da kâğıt yıpranmadan mürekkep kâğıttan silinebiliyor.

Geliştirilen yöntem, üzeri farklı malzemelerle kaplanarak farklı özellikler kazandırılan (örneğin kâğıdın daha parlak ve pürüzsüz olmasını sağlamak, baskı kalitesini artırmak) kâğıtların yüzeyinden siyah mürekkebi başarılı bir şekilde çıkarabiliyor. Ancak renkli mürekkeplerin (kırmızı, mavi, yeşil) çıkarılması için önce üzerlerine siyah mürekkep basılması gerekiyor. Geliştirilen yöntem ayrıca çok miktarda zararlı kimyasal madde kullanımını gerektirmemesi ve kâğıda zarar vermemesi gibi avantajlara sahip.

İlgili İçerikler

Kimya

Dünya’daki yaşamın temelinde karbon vardır. İnsanların ve diğer canlıların yapısındaki organik moleküllerin iskeletini karbon atomları oluşturur. Peki, evrendeki karbon nasıl oluştu?

Kimya

Bilim Çizgi Dizi köşesinde Nobel ödüllü bilim insanımız Prof. Dr. Aziz Sancar'ın hayat öyküsüne yer veriyoruz.

Kimya

1940’lardan beri organik madde içeren nesnelerin yaşını tespit etmek için radyokarbon tarihlendirme ya da karbon-14 tarihlendirme olarak adlandırılan yöntem yaygın olarak kullanılıyor

Kimya

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde kimya ve fizik bilgilerimizi kullanarak bir yumurtanın kabuğunu kırmadan çiğ mi yoksa pişmiş mi olduğunu nasıl anlayabileceğimizi öğreniyoruz.

Kimya

Limon suyu ekşidir. Elimizi yıkamak için kullandığımız sabun ise kaygandır. Bu maddeler sırasıyla asit ve baz olarak sınıflandırılır. Peki, asit ve baz nedir? Okulda kimya dersinde ya da laboratuvarında sıkça karşılaştığımız bu kavramlar neden önemli?

Kimya

2019 yılı Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı olarak ilan edildi. Bilim Genç olarak 2019 yılı boyunca Prof. Dr. Fuat Sezgin’in İslam bilim ve teknoloji tarihine katkılarını farklı yazılarla ele alacağız. Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına hazırladığımız diğer yazılara ulaşmak için tıklayın.

Kimya

İdeal gazların hareketlerini ve birbirleriyle etkileşmelerini bilardo ya da pinpon toplarınınkine benzetebiliriz. Bu etkinliğimizde de pipon toplarını kullanarak maddenin gaz hâlinin bir benzetimini yapacağız.

Kimya

Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından üniversite ve lise öğrencilerine konuşma yapmak üzere Türkiye’ye gelen Nobel ödüllü Prof. Dr. Agre başarı hikâyesini Bilim Genç’e anlattı.

Kimya

Herhangi bir maddenin bir molü atomlarının ya da moleküllerinin belirli bir sayısıdır. Bu değer Avogadro sayısıyla ifade edilir. Avogadro sayısının ismi İtalyan bilim insanı Amedeo Avogadro’dan gelir.

Kimya

Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde (MIT) çalışan Kehang Cui ve Brian L. Wardle, bilinen en kara malzemeyi üretti. Malzeme, üzerine düşen ışığın %99,995’inden fazlasını soğuruyor.