Skip to content Skip to navigation

Kâğıt Üzerine Basılan Yazıları “Silmek” İçin Yeni Yöntem

Dr. Tuba Sarıgül
17/07/2019 - 16:59

ABD’deki Rutgers Üniversitesinden ve Oregon Eyalet Üniversitesinden araştırmacılar, üzerine baskı yapılan kâğıtların geri dönüştürülmeye ihtiyaç olmaksızın tekrar kullanılması için kâğıt üzerindeki baskının çıkarılmasını sağlayan bir yöntem geliştirdi.

Kâğıt üretimi; üretim sürecinde ağaçların kesilmesi, açığa çıkan atık kirli sular, enerji tüketiminin fazla olması gibi nedenlerle çevreyle ilgili sorunlara neden oluyor. Kullanılan kâğıtların geri dönüştürülmesiyle bu sorunlara çözüm bulunması amaçlanıyor. Ancak geri dönüşüm sürecinde zararlı kimyasal maddeler kullanılıyor ve bu süreçte çok fazla enerji harcanıyor. Kullanılmış kâğıtların çeşitli süreçlerle tekrar hamur hâline getirilip geri dönüştürülmesine ihtiyaç olmadan, üzerindeki baskı katmanının çıkarılmasını sağlayan çeşitli yöntemler var.

Sonuçları Journal of Cleaner Production dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları bu amaçla yeni bir yöntem geliştirdi. Geliştirilen yöntemde mürekkebin kâğıttan çıkarılması için ilk olarak üzerinde baskı bulunan kâğıt görünür bölge dalga boyunda ışık yayan ksenon lambaya maruz bırakılıyor. Işık mürekkep tarafından soğurulduğunda mürekkebin kâğıdın yüzeyine tutunmasını sağlayan kimyasal bağların zayıflayarak kopmasını sağlıyor. Daha sonra kâğıt etil alkol damlatılmış bir malzemeyle silinerek mürekkep kâğıdın yüzeyinden uzaklaştırılıyor. Böylece kâğıdın renginde bir değişme olmadan ya da kâğıt yıpranmadan mürekkep kâğıttan silinebiliyor.

Geliştirilen yöntem, üzeri farklı malzemelerle kaplanarak farklı özellikler kazandırılan (örneğin kâğıdın daha parlak ve pürüzsüz olmasını sağlamak, baskı kalitesini artırmak) kâğıtların yüzeyinden siyah mürekkebi başarılı bir şekilde çıkarabiliyor. Ancak renkli mürekkeplerin (kırmızı, mavi, yeşil) çıkarılması için önce üzerlerine siyah mürekkep basılması gerekiyor. Geliştirilen yöntem ayrıca çok miktarda zararlı kimyasal madde kullanımını gerektirmemesi ve kâğıda zarar vermemesi gibi avantajlara sahip.

İlgili İçerikler

Kimya

Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesinde çalışan Dr. Hnin Yin Yin Nyein ve arkadaşları, teri analiz eden bir sensör geliştirdi. Sensörün tasarımı ve üretimi Science Advances’ta yayımlanan makalede detaylı bir biçimde açıklandı.

Kimya

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Northwestern Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı elektrik üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi. İnce pas (demir oksit) katmanları üzerinde akan tuzlu suyun kinetik enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürüldüğü yöntemle ilgili makale Proceedings of the National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Kimya

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde kolaylıkla bulabileceğiniz malzemelerle hidrofobik kaplama yaparken akıllı yüzeylerin doğadaki örneklerini ve kullanım alanlarını öğreniyoruz.

Kimya

Plastikler günlük yaşamımızın bir parçası. Kolay şekillendirilebilmeleri, maliyetlerinin düşük olması, ısı ve elektrik yalıtımı sağlamaları gibi özellikleri nedeniyle yaygın olarak kullanıyorlar. Peki, plastiksiz bir dünya mümkün mü? Biyoplastikler, plastiklerin neden olduğu sorunlara çözüm olabilir mi?

Kimya

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde çeşitli kimyasal maddeler kullanarak ve elektrik devresi kurarak yazı yazarken kimyanın alt dallarından biri olan elektrokimyayı daha yakından tanıyoruz.

Kimya

Arşimet prensibine göre su ve hava gibi herhangi bir akışkana bırakılan bir katı cisme akışkan tarafından cismin ağırlığının karşı yönünde yani yukarı doğru bir kuvvet uygulanır. Suya bırakılan katı cisimlere uygulanan bu kuvvete suyun kaldırma kuvveti denir. 

Kimya

Bir periyodik tabloda elementler yapısal özelliklerine göre kategorilere ayrılarak sınıflandırılır. Fakat periyodik tablonun nasıl okunacağı yani periyodik tablodan neler öğrenebileceğimiz bazı önemli fizik kurallarına bağlıdır. 

Kimya

Araştırmacılar maddenin yeni bir halini keşfetti. Deneysel ve kuramsal çalışmalar potasyum metalinin yüksek basınç ve sıcaklık altında hem katı hem de sıvılara benzer özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. 

Kimya

İnsan vücudu sürekli ısı yayar. Uzak geçmişte bu ısıyı düzenlemenin tek yolu daha kalın ya da daha ince kıyafetler giymekti. Geçtiğimiz yüzyılda kumaşlar üzerine yapılan bilimsel çalışmalarsa bu durumu değiştirdi. Günümüzde uzun mesafe koşucularının vücutlarını serin tutan ya da dağcıların vücutlarını sıcak tutan kumaşlar var.

Kimya

Parlak ve canlı renkli kalemler veya boyalar kullanmayı birçoğumuz severiz. Peki, bu boya renklerinin nasıl oluştuğunu hiç merak ettiniz mi? Deneyler köşesinin bu etkinliğinde kâğıt kromatografisi yöntemini kullanarak keçeli kalemin içindeki mürekkebi ayrıştırıp inceleyeceğiz.