Skip to content Skip to navigation

Kalp Kaslarını Onaran Hidrojel

Dr. Mahir E. Ocak
25/01/2020 - 17:41

*Kateter: Vücut boşluklarına ve damarların içine ilaç veya sıvı vermek için kullanılan özel tüp​

San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesinde çalışan Prof. Dr. Karen Christman ve arkadaşları kalp krizi geçirmiş hastaların kalp kaslarını onarmak için bir hidrojel geliştirdi. İnsanlar üzerinde yapılan ilk testler, hidrojelin herhangi bir sağlık sorununa sebep olmadan güvenli bir biçimde kullanılabileceğini gösteriyor. Araştırma ile ilgili makale JAAC Basic to Translational Science’ta yayımlandı.

Günümüzde kalp krizinin kalp kaslarında bıraktığı hasarı tedavi etmek için kullanılabilecek herhangi bir tedavi yöntemi bilinmiyor. Bu duruma çare bulmaya çalışan araştırmacılar kalp dokusunun kendini onarmasına yardımcı olacak bir hidrojel üretti.

Hidrojelin üretiminde kullanılan bağ doku hücrelerden arındırıldıktan sonra, önce dondurulup öğütülerek toz hâline getiriliyor. Daha sonra sıvılaştırılarak kolaylıkla kalp kaslarına enjekte edilebilecek bir akışkana dönüştürülüyor. Malzeme, sıcaklığı vücut sıcaklığına ulaştığında yarı katı ve gözenekli bir hâle geliyor.

Hidrojel, kalp kaslarına enjekte edildiğinde sağlıklı hücrelerin içine göç edebileceği bir yapı oluşturuyor. Böylece kalp kaslarının onarılması ve kalp fonksiyonlarının iyileşmesi mümkün oluyor.

Araştırmacılar, geliştirdikleri hidrojeli gönüllü insanlar üzerinde denemişler. Son 1-3 sene içinde kalp krizi geçirmiş yedi hastaya hidrojel enjekte edilmiş ve hidrojelin hastalar üzerindeki etkileri altı ay boyunca takip edilmiş. Sonuçta hidrojelden ya da enjeksiyon işleminden kaynaklanan herhangi bir olumsuz duruma rastlanmamış.

Yapılan ilk çalışmaların temel amacı geliştirilen hidrojelin ne ölçüde güvenli olduğunu test etmekmiş. Ancak araştırmacılar, jelin kalp kaslarının onarımına ne ölçüde katkıda bulunduğunu sınamak için de hastaları altı dakikalık yürüyüş testlerine tabi tutmuşlar. Sonuçlar enjeksiyon yapıldıktan sonra hastaların performanslarında iyileşme olduğunu göstermiş. 

VentriGel adı verilen hidrojelin gelecekte daha büyük çapta testlerden geçirilmesi planlanıyor. 

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüsün sebep olduğu salgın ortaya çıktığından beri etkilerini daha iyi anlamak, karşılaştırma yapmak ve neler olabileceğini öngörmek adına dünya üzerinde bugüne kadar yaşanan büyük salgınlara odaklanıldı. Biz de tarihteki önemli salgınları sizin için özetledik.

Tıp ve Sağlık

El hijyeni, yeni tip koronavirüs gibi solunum yolu enfeksiyonuna neden olan virüslerden korunmak için alınabilecek en etkili önlemlerden biri. Peki sabun virüsleri nasıl yok ediyor?

Tıp ve Sağlık

Michigan Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı uzuvlarını kaybeden insanların (amputelerin) yapmak istedikleri hareketleri düşünerek kontrol edebildiği bir robot el geliştirdi. Dr. Philip P. Vu ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Science Translational Medicine’da yayımlandı.

Tıp ve Sağlık

Çin’de ortaya çıktıktan sonra hızla yayılan yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığı, dünya genelinde yaklaşık 210.000 insanı etkiledi. SARS-CoV-2 diğer koronavirüs türlerine göre neden hızla yayılıyor ve çok sayıda insanı etkiliyor?

Tıp ve Sağlık

Ellerimizi temiz tutmak, koronavirüs gibi patojenler (hastalık yapıcı mikroorganizmalar ve virüsler) yoluyla yayılan hastalıklardan korunmak için alabileceğimiz önlemlerin başında geliyor. Hatta bazı bilim insanları el hijyenini “kendi kendinize yapabileceğiniz aşı” olarak tanımlıyor. Ancak araştırmalar ellerimizi gerektiği gibi yıkamadığımızda patojenlerin ellerimizde kaldığını gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Kanser, Down sendromu, renk körlüğü gibi pek çok hastalığın kökeninde genler vardır. Ancak bu hastalıkları tedavi etmek için kullanılan geleneksel yöntemlerde sadece belirtiler ortadan kaldırılmaya çalışılıyor, hastalığın kökeninde yer alan genlere bir müdahalede bulunulmuyor.

Tıp ve Sağlık

McMaster Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacının complestatin ve yeni keşfedilmiş corbomycin adlı antibiyotiklerle yaptıkları deneyler, bu antibiyotiklerin bakterilerle daha önceleri bilinenlerden farklı bir biçimde savaştıklarını gösterdi.

Tıp ve Sağlık

Kıyafetlerimizin üretiminde kullanılan iplikçikler çoğu zaman polyester, naylon ve akrilik gibi plastiklerden elde edilir. Yapılan son bilimsel çalışmalar, bu mikroiplikçiklerin denizlerdeki plastik kirliliğinin ana kaynaklarından biri olduğunu gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Hafta sonları tüm aile bir aradayken pazar kahvaltıları nasıl da güzel olur, değil mi? Patatesli omlet, simit, börek, krep, kızarmış ekmek... Bu kadar şeyi yedikten sonra tatlı bir uyku bastırır. Peki ama neden?

Tıp ve Sağlık

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün neden olduğu salgın dünyanın farklı yerlerine hızla yayılıyor. Şu ana kadar 30.000'den fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan virüs hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.