Skip to content Skip to navigation

Kalp Kaslarını Onaran Hidrojel

Dr. Mahir E. Ocak
25/01/2020 - 17:41

*Kateter: Vücut boşluklarına ve damarların içine ilaç veya sıvı vermek için kullanılan özel tüp​

San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesinde çalışan Prof. Dr. Karen Christman ve arkadaşları kalp krizi geçirmiş hastaların kalp kaslarını onarmak için bir hidrojel geliştirdi. İnsanlar üzerinde yapılan ilk testler, hidrojelin herhangi bir sağlık sorununa sebep olmadan güvenli bir biçimde kullanılabileceğini gösteriyor. Araştırma ile ilgili makale JAAC Basic to Translational Science’ta yayımlandı.

Günümüzde kalp krizinin kalp kaslarında bıraktığı hasarı tedavi etmek için kullanılabilecek herhangi bir tedavi yöntemi bilinmiyor. Bu duruma çare bulmaya çalışan araştırmacılar kalp dokusunun kendini onarmasına yardımcı olacak bir hidrojel üretti.

Hidrojelin üretiminde kullanılan bağ doku hücrelerden arındırıldıktan sonra, önce dondurulup öğütülerek toz hâline getiriliyor. Daha sonra sıvılaştırılarak kolaylıkla kalp kaslarına enjekte edilebilecek bir akışkana dönüştürülüyor. Malzeme, sıcaklığı vücut sıcaklığına ulaştığında yarı katı ve gözenekli bir hâle geliyor.

Hidrojel, kalp kaslarına enjekte edildiğinde sağlıklı hücrelerin içine göç edebileceği bir yapı oluşturuyor. Böylece kalp kaslarının onarılması ve kalp fonksiyonlarının iyileşmesi mümkün oluyor.

Araştırmacılar, geliştirdikleri hidrojeli gönüllü insanlar üzerinde denemişler. Son 1-3 sene içinde kalp krizi geçirmiş yedi hastaya hidrojel enjekte edilmiş ve hidrojelin hastalar üzerindeki etkileri altı ay boyunca takip edilmiş. Sonuçta hidrojelden ya da enjeksiyon işleminden kaynaklanan herhangi bir olumsuz duruma rastlanmamış.

Yapılan ilk çalışmaların temel amacı geliştirilen hidrojelin ne ölçüde güvenli olduğunu test etmekmiş. Ancak araştırmacılar, jelin kalp kaslarının onarımına ne ölçüde katkıda bulunduğunu sınamak için de hastaları altı dakikalık yürüyüş testlerine tabi tutmuşlar. Sonuçlar enjeksiyon yapıldıktan sonra hastaların performanslarında iyileşme olduğunu göstermiş. 

VentriGel adı verilen hidrojelin gelecekte daha büyük çapta testlerden geçirilmesi planlanıyor. 

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Kimi zaman bazı yiyecekleri canımız diğerlerine göre daha çok çeker. Bunun sebebiyse vücudumuz için gerekli besin maddelerini günlük olarak belirli oranlarda almak zorunda olmamız.

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüsün ağız, burun, boğaz gibi solunum yollarından geçip akciğerlere ve havayı soluk borusundan akciğerlere taşıyan hava yolları olan bronşlara yerleştiği ve bunun sonucunda virüsün bulaştığı kişide solunum yetmezliğinin ortaya çıktığı artık biliniyor.

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüs, solunum yolu enfeksiyonuna neden oluyor. Bu nedenle COVID-19’a yakalanan hastalardan ciddi solunum yetmezliği yaşayanların tedavisinde mekanik ventilatörlere yani solunum cihazlarına ihtiyaç duyuluyor.

Tıp ve Sağlık

Kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığının henüz bir tedavisi ya da aşısı bulunmuyor.

Tıp ve Sağlık

Bir grup araştırmacı, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde hayvanların beyninde ağrı algısını kontrol eden bir bölge keşfetti. 

Tıp ve Sağlık

Virüslerin neden olduğu solunum yolu enfeksiyonları, virüs taşıyan kişinin nefes alıp verirken, konuşurken, öksürürken ve hapşırırken açığa çıkardığı damlacıkların başka bir insana bulaşması ile ortaya çıkıyor.

Tıp ve Sağlık

Yapılan araştırmalar, COVID-19’a yakalanan kişilerde yaygın olarak D vitamini eksikliği olduğunu gösteriyor. Peki vitamin, mineral veya gıda takviyeleri bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine nasıl katkı sağlıyor?

Tıp ve Sağlık

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün her yaştaki insana ve özellikle gençlere tavsiye olarak verdiği bu sözü, spor yapan kişinin zihinsel olarak da sağlıklı olacağını anlatıyor. Peki, spor yapmak beynimizi nasıl etkiler?

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüs nedeniyle hasta olan kişi sayısı her geçen gün artıyor. Yeni tip koronavirüs için aşı adayı çalışmalarından biri olan Sinovac Biotech’in aşı çalışmasıyla ilgili detaylar ise yakın zamanlarda Science dergisinde yayımlandı.

Tıp ve Sağlık

Bütün hastalıkların bir aşısı olmasa da bugüne kadar pek çok hastalığa karşı aşı geliştirilmiştir. Peki aşı vücudumuzu hastalıklardan nasıl korur?