Skip to content Skip to navigation

Kalp Krizinden Sonra Kök Hücre Tedavisi

Dr. Mahir E. Ocak
09/07/2019 - 15:17

Bir grup araştırmacının yaptığı çalışmalar plasentadan elde edilmiş, Cdx2 olarak adlandırılan kök hücrelerin kalp krizi geçirmiş farelerde yeniden sağlıklı kalp hücrelerine dönüşebildiğini gösterdi. Konu ile ilgili bir makale Dr. Sangeetha Vadakke-Madathil ve arkadaşları tarafından Proceedings of the National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

New York’taki Mount Sinai Tıp Fakültesinde çalışan Prof. Dr. Hina Chaudhry ve öğrencilerinin geçmişte yaptığı çalışmalar, fare plasentasından elde edilmiş, çeşitli türde kök hücrelerin kalp sorunları olan farelerin tedavisinde yararlı olduğunu göstermişti. Araştırmacıların yeni çalışmasıysa kök hücrelerin kalbin hasarlı bölgesine göç edip çalışan kalp hücrelerine dönüşecek biçimde kendilerini programlayabildiklerini ve böylece kalbin iyileşmesine yardımcı olduklarını gösteriyor.

Araştırmacılar ilk olarak daha önce kalbin iyileşmesine yardımcı olduğunu tespit ettikleri, çeşitli türde kök hücreler içeren karışımı inceleyerek hangi türdeki kök hücrelerin kalp hücrelerine dönüştüğünü tespit etmeye çalışmışlar. Karışımın yaklaşık %40’ı Cdx2 hücrelerinden oluştuğu için ilk olarak bu hücrelere yönelmişler.

Deneyler sırasında erkeklerden oluşan üç ayrı gruptaki farelerde kalp krizi tetiklenmiş. Daha sonra ilk gruptaki farelere Cdx2 hücreleri, ikinci gruptaki farelere içinde Cdx2 hücreleri bulunmayan bir kök hücre karışımı, üçüncü gruba (kontrol grubuna) da tuzlu su enjekte edilmiş. Fareler, kalp krizinden hemen sonra ve enjeksiyonun üzerinden üç ay geçtikten sonra manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ile incelenmiş. Sonuçta Cdx2 enjekte edilen farelerin kalp dokusunda iyileşmeler olduğu diğer gruplardaysa herhangi bir iyileşme olmadığı görülmüş. Sonuçlar Cdx2 hücrelerinin kalbin hasarlı bölgesine göç ettiğini, yeni damarlar ve çalışan kalp hücreleri oluşturduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar Cdx2 hücrelerinin bazı önemli özelliklerini de tespit etmişler. Bu hücrelerde, vücuttaki organları oluşturduğu bilinen embriyonik (embriyodan elde edilen) kök hücrelerde bulunan tüm proteinler var. Ayrıca Cdx2 hücrelerinde embriyonik kök hücrelerde olmadığı bilinen başka bazı proteinler de var. Hücrelerin hasarlı bölgeye göç etmesini de bu proteinler sağlıyor. Cdx2 hücrelerinin bir diğer önemli özelliği bağışıklık sisteminden tepki görmemesi. Bir farenin vücuduna başka bir farenin plasentasından elde edilen Cdx2 hücreleri enjekte edildiğinde bile bağışıklık sistemi hücreleri reddetmiyor.

Elde edilen sonuçlar insanlarda kalp sorunlarının tedavisi için kök hücrelerin kullanıldığı tedavilerin geliştirilmesinde yararlı olabilir.

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Bir grup araştırmacı, omurgalı hayvanların görme algısında yer alan bir protein kompleksinin üç boyutlu yapısını atom ölçeğinde tespit etti.  Bu sayede spesifik olarak bu etkileşimleri hedef alan ilaçlar geliştirilebilir.

Tıp ve Sağlık

Siz de günlerin kısaldığı, havaların soğuduğu, Güneş’in daha geç doğup daha erken batmaya başladığı bu günlerde kendinizi daha mutsuz, enerjiniz d

Tıp ve Sağlık

İsveç’teki Karolinska Enstitüsünde yapılan bilimsel çalışmalar, insanların çoğunun yaşlandıkça kilo almasının sebebini ortaya çıkardı. Prof. Dr. Peter Arner ve arkadaşlarının Nature Medicine’de yayımladıkları sonuçlara göre yağ hücrelerindeki lipit döngüsü (yağların yakılma ve depolanma hızı) yaşlandıkça yavaşlıyor ve böylece daha kolay kilo alınıyor.

Tıp ve Sağlık

Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’ne bu yıl hücrelerin oksijen seviyesini algılaması ve farklı oksijen seviyelerine uyum sağlaması ile ilgili çalışmaları nedeniyle William G. Kaelin, Peter J. Ratcliffe ve Gregg L. Semenza layık görüldü.

Tıp ve Sağlık

Çürükçül (organik atıkları parçalayan) bir mantar türü olan Candida auris’in insanlarda hastalığa yol açtığı 2009’da belirlendi. Candida auris’in değişen iklim koşulları ile birlikte insanlarda hastalık yapmaya başladığı düşünülüyor.

Tıp ve Sağlık

Türk bilim insanları tarafından geliştirilen metal kompleks bileşiğinin kolon kanseri tedavisinde kanser ilacı olarak kullanılmasına yönelik hücre kültürü ve deney hayvanları test aşamaları başarıyla geçildi. ABD ve Avrupa Birliği patent ofislerinden patenti alınan bileşiğin kanser hastaları ile gerçekleştirilecek testlerinden sonra ilaç olarak üretimine başlanabilir.

Tıp ve Sağlık

Göz tomografisi yöntemi sayesinde gözdeki mikro ölçekteki doku katmanları yüksek çözünürlükle görüntülenebiliyor. Göz hastalıklarının teşhisinde çok sık kullanılan bu yöntem beyin hastalıklarının tespitinde de kullanılabilir.

Tıp ve Sağlık

Güneş ışığının insanlar üzerinde doğrudan katkıları da vardır. Örneğin güneş ışığı vücudumuzda D vitamini üretimini artırır, uykumuzu düzenler ve ruh hâlimizi iyileştirir. Gelin, bu faydaları daha yakından inceleyelim.

Tıp ve Sağlık

Harvard Üniversitesinden David Mooney önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı, embriyolardan esinlenerek yetişkinlerdeki cilt yaralarını iyileştirmek için bir malzeme geliştirdi. 

Tıp ve Sağlık

Bağışıklık sistemi henüz olgunlaşmamış bebekleri ve çocukları ciddi hastalıklardan korumak için yapılan aşılar ile erken yaşlarda tanışırız.