Skip to content Skip to navigation

Katlanabilen Origami Robotlar

Dr. Özlem Kılıç Ekici
20/10/2014 - 11:54

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Harvard Üniversitesi’ndeki uzmanlar robot teknolojisinde çığır açacak bir robot tasarladı. Belirlenen çizgiler üzerinde kendi kendine katlanarak kolayca ayaklanabilen bu robot, geleneksel makine ve robot üretiminin pahalı, üç boyutlu (3D) yazıcı teknolojisinin de kitlesel seri üretim için nispeten yavaş olması nedeniyle robot endüstrisinin gelecekte tercih edeceği bir teknoloji olacağa benziyor. Katlanabilen origami robotlar ucuz maliyetle kolay ve hızlı bir şekilde üretilebiliyor. İstenilen boyutlarda tasarlanabilen robotların çok farklı alanlarda kullanılabileceği öngörülüyor.

Polistren köpük levha şeklindeki kompozit malzemelerden üretilen, kalın kâğıt benzeri beş yassı katmandan oluşan robotun bazı katmanları hayli sert. Bazıları ise küçük bir pilden enerji alan elektrik liflerinin sağladığı ısıyla esneyen, ısıya göre biçim değiştiren ve katlanan polimerlerden oluşuyor. Bu katmanların belirli yerlerinde, içlerine polimerleri hareketlendiren ısı devreleri yerleştirilmiş menteşeler var. Isınan polimerler masanın üzerinde dümdüz halde dururken belirli yerlerinden kendi kendine katlanarak 4 dakika gibi kısa bir sürede yürüyen bir robot haline dönüşüyor. Önceden programlanan mikro boyuttaki kontrol ve kumanda merkezi, ısı devrelerinin ne zaman harekete geçeceğine ve duracağına karar veriyor. Katlanıp şekil aldıktan sonra soğuyan robot hareket etmeye başlayarak kendisine önceden tanımlanan görevi tamamlamaya çalışıyor. Yere serili haldeki kompozit katmanlar, kat yerlerinden minik motorlar aracılığıyla katlanıp yükselerek işlevsel bir makine biçimine dönüşüyor ve hiçbir insan müdahalesi olmadan saniyede 5,4 cm’lik bir hızla ilerlemeye başlıyor.

Origami robotların çok çeşitli görevlerde kullanılabileceğini belirten uzmanlar, bu robotların uzay çalışmalarının yanı sıra çevre kirliliğinin ve gaz kaçaklarının tespiti ile felaket bölgelerindeki yardım çalışmaları için çok uygun olduğunu vurguluyor. Düz levhalar halinde kolayca hedef bölgeye ulaştırılabilecek olan bu robotlar çok farklı biçimlerde katlanarak çeşitli keşif ve kurtarma araçlarına dönüşebilecek. Örneğin dümdüz halde fırlatıldıkları uzayda yörüngeye yerleştikten sonra katlanarak bir uydu halini alabilecekler. Ya da yakın bir gelecekte insanlar bu origami robotları kiralayarak çimlerini biçtirebilecek veya satın aldıkları mobilyaların montajlarını yaptırabilecek. Farklı amaçlarla kullanılabilecek bu teknolojinin gelişimini izlemek ise hayli ilginç ve heyecanlı olacak.

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Teknoloji

İlk defa 1800lü yıllarda ortaya çıkan elektrikli trenlerde, kömür ya da petrol ürünl

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.

Teknoloji

Biraz hava almak için evden çıktınız. Bir süre yürüdükten sonra başınızı gökyüzüne doğru kaldırdınız. O da ne?

Teknoloji

Hong Kong Politeknik Üniversitesinden Guijun Li ve arkadaşları da grafen kullanarak hidrofobik cerrahi maskeler üretmişler.

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.