Skip to content Skip to navigation

Kışın Yapılacak Doğa Yürüyüşü İçin Gereken Malzemeler

Prof. Dr. Hüseyin Sarı
14/02/2019 - 16:17

Prof. Dr. Hüseyin Sarı

Kışın yapılacak doğa etkinliklerinde yazın kullandığımız ekipmanlara bazı ilaveler yapmamız gerekir. Bunlardan en önemlileri termos, tozluk, güneş gözlüğü, eldiven ve başımızı korumak için bere veya kar maskesidir (balaklava). Daha uzun süreli ve kamp yapmayı gerektiren kış etkinliklerinde ise bu ekipmanlara ek olarak krampon, kış şartlarına uygun bir çadır, kışlık uyku tulumu ve kamp için gerekli diğer malzemeleri yanımızda bulundurmamız gerekir.

Tozluk, yaz yürüyüşlerinde isteğe bağlı olarak kullanılan bir malzeme olsa da kışın karda yapılacak yürüyüşlerde bir zorunluluktur. Yürüyüş ayakkabısı ne kadar iyi ve su geçirmez olsa da karda yürürken, özellikle yumuşak ve kalın karda, ayakkabının boğaz kısmından giren kar ayaklarımızı ıslatır.

Tozluk, karın ayakkabının içine girmesini ve paçalarımızın ıslanmasını önler, ayaklarımızın kuru kalmasını sağlar.

Güneş ışığı kış mevsiminde yaz aylarındaki kadar güçlü değildir. Ancak kar yüzeyinden yansıyan güneş ışınları vücudumuzu yazın olduğundan çok daha fazla etkiler. Bu durum sağlığımız için tehlikeli olabilir. Özellikle karla kaplı bir zeminde uzun süre yürüyüş yapacaksak güneş ışığının beyaz karlı zeminden yansıması hem cildimiz hem de gözlerimiz için çok zararlıdır, kar körlüğüne ve cilt yanıklarına sebep olabilir.

Kar yürüyüşlerinde mutlaka morötesi ışınlara karşı korumalı ve polarize güneş gözlüğü ve güneş kremi kullanmak gerekir. Hava kapalı olsa dahi güneş gözlüğü ve güneş kremi kullanmayı ihmal etmemeliyiz. Çünkü gözle görülmeyen morötesi dalga boyundaki ışınlar kapalı havada da etkilidir.

Kışın içme suyu soğuk olacağından yanımızda mutlaka termos taşımalıyız. Böylece taşıdığımız sıcak suyu hem yürüyüş boyunca çay veya hazır çorba gibi içimizi ısıtacak sıcak içecekler hazırlamak hem de içme suyunu ılıtmak için kullanabiliriz.

Yürüyüş batonları yürüyüş yaparken dengemizi sağlamamıza yardımcı olur. Aynı zamanda yükü omuz ve kollarımıza dağıtarak ayaklarımıza binen yükü azaltır. Yazın kullandığımız yürüyüş batonlarını kış yürüyüşlerinde de kullanabiliriz. Kar yürüyüşünde batonların karın derinlerine batmaması için yazın gerekli olmadığı için kullanmadığımız uç kısımlarındaki plastik kar paletini batonun ucuna takmak gerekir.

Kar paleti geniş yüzeyli olduğundan, batonun karın derinlerine çok fazla batmasını önleyerek yürürken daha az enerji harcamamızı sağlar.

Kışın “lahana” veya “soğan” tanımlamasına uyacak şekilde katmanlı giyinmek gerekir. Böylece vücut sıcaklığımızı daha kolay koruyabiliriz. Kış yürüyüşlerinde pamuklu giyeceklerden uzak durmalı, bunun yerine nefes alabilen ve çabuk kuruyan sentetik ya da yün giysileri tercih etmeliyiz.

Örneğin içimize sentetik içlik, üstüne ısı yalıtımını sağlayacak bir polar ve su geçirmeyen bir pantolon, en üste de rüzgârlık giymeliyiz. Elimize eldiven, başımızı ve yüzümüzü korumak için de bere ya da kar maskesi takmalıyız. Unutulmamalıdır ki en çok vücudumuzun baş ve el gibi açık olan uç kısımlarından ısı kaybederiz.

Islandığımız ya da aşırı terlediğimiz durumlarda kıyafetlerimizi değiştirmek için çantamızda yedek giysiler bulundurmak gerekir. Özellikle yedek çorap ve eldiveni mutlaka yanımızda taşımalıyız.

Ayrıca yürüyüş yapacağımız zemin eğimliyse ve rotamızda buzlanmış bölümler bulunuyorsa yanımıza kullandığımız ayakkabıya uygun özellikte krampon almalıyız.

Eğer etkinliğimiz günübirlik değil de doğada konaklamayı gerektirecek şekilde uzun sürecekse yanımıza kış şartlarına uygun bir uyku tulumu ve çadır almalıyız. Çadırda birden çok kişinin kalması hem taşınan yükü azaltır hem de çadırın içini sıcak tutar.

Yazar Hakkında:
Prof. Dr. Hüseyin Sarı
Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölümü

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde eylül ayında objektiflerinizi çevrenizdeki tarihî mekânlara odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #TarihîMekânlar etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi. 

Ekoloji / Çevre Bilim

Bir grup araştırmacının Science’ta yayımladıkları bir makaleye göre, iklim değişikliğiyle savaşmanın en iyi yolu ağaç dikmek olabilir. Çünkü ağaçlar fotosentez sırasında atmosferdeki karbondioksiti tüketirken oksijen ve besin üretiyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

İspanya Castilla-La Mancha Üniversitesinden bir grup araştırmacı iklim değişikliğine bağlı olarak dünyanın ortalama sıcaklığı arttıkça İber Yarımadası’ndaki ağaç eşek arılarının vücut ve kanat büyüklüklerinin azaldığı belirlendi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Otuzun üzerinde mikrobiyolog yakın zamanlarda Nature Reviews Microbiology’de bir makale yayımladı. Bilim insanları, küresel iklim değişikliği ile ilgili çalışmalarda mikroorganizmaların dikkate alınmamasının büyük bir hata olduğunu söylüyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Denizde yüzenler için en tehlikeli doğal olgulardan biri çeken akıntı. Her yıl çok sayıda insan çeken akıntı nedeniyle hayatını kaybediyor. Ülkemizde özellikle Karadeniz kıyılarında ortaya çıkan çeken akıntı nedir, nasıl fark edilir, çeken akıntıya kapılan yüzücüler ne yapmalıdır?

Ekoloji / Çevre Bilim

Sanayi tesislerinde, taşıtlarda, ev ve iş yerlerinde enerji elde etmek için çoğunlukla kömür, doğal gaz ve petrol gibi fosil yakıtlar kullanıyoruz. Fosil yakıtların yakılması sonucu ise atmosfere sera gazları salınıyor. Atmosferdeki karbondioksit (CO2), metan (CH4), diazot monoksit (N2O) ve ozon (O3) gazları da sera etkisine önemli katkıda bulunur.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yakın zamanlarda yapılan bir araştırma, Afrika orman filleri nedeniyle zarar gören ormanlardaki ağaçların zaman içinde gövdelerinin daha çok genişlediğini ve genel olarak kök, dal, yaprak ve tohumlarının daha çok büyüdüğünü gösteriyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

Havaların ısınmasıyla birlikte birçoğumuz tatil planları yapmaya başladık. Kimimiz tatil için deniz, kum ve güneşin bir arada olduğu sahil kesimlerine giderken kimimiz el değmemiş ağaçların ve yaban hayatın bir arada olduğu ormanlık alanları tercih ediyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde Prof. Dr. Levent Kurnaz, gezegenlerin kendi etraflarındaki dönüş hızının gezegenin iklimini dolayısıyla yaşamı nasıl etkilediğini Merkür, Dünya ve Jüpiter örnekleri üzerinden açıklıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Doğada kamp yapmak, geceyi sessiz ve parlak yıldızlar altında doğada geçirmek yaşadığımız şehir ortamının kargaşasından bizi bir süreliğine uzaklaştırır. Peki, doğada keyifli ve güvenli bir şekilde kamp yapmak için hangi malzemelere ihtiyacımız var, nelere dikkat etmemiz gerekiyor?