Skip to content Skip to navigation

Küresel Isınma ve Deniz Canlıları

Dr. Mahir E. Ocak
19/06/2015 - 13:27

Bilimsel araştırmalar, küresel ısınmanın okyanus sularındaki yaşam alanlarının azalmasına neden olduğunu gösteriyor.

Bir gazın bir sıvı içindeki çözünürlüğü sıvının sıcaklığı arttıkça azalır. Bu yüzden küresel ısınma okyanus sularındaki oksijen miktarının azalmasına neden oluyor. Ayrıca sular ısındıkça soğukkanlı deniz canlılarının metabolizmaları hızlanıyor ve böylece daha fazla oksijen tüketiyorlar. Prof. Curtis Deutsch ve arkadaşları, sıcaklık değişimlerinin okyanus canlılarını nasıl etkileyeceğini detaylı bir biçimde incelemiş. Science’ta yayımlanan sonuçlar, küresel ısınmanın bugünkü gibi devam etmesi durumunda 2100 yılına gelindiğinde bazı deniz canlılarının habitatının (yaşam alanının) %20 oranında azalacağını gösteriyor.

Yakın zamanlarda Dr. Paul Muir ve arkadaşları tarafından yapılan başka bir çalışmaysa mercanların küresel ısınmadan nasıl etkileneceğini gösteriyor. Bu canlılar sıcak tropik sularda yaşıyor, ancak suların daha fazla ısınması mercanların ölmesine neden olabilir. Bu yüzden okyanus suları ısındıkça mercanların yaşam alanlarının kuzeye ve güneye doğru kayacağı düşünülüyor. Ancak araştırmacıların elde ettiği sonuçlar, Ekvator’dan uzaklaştıkça mercanların daha sığ sularda yaşamaya başladığını gösteriyor ve bu durum farklı enlemlerin farklı miktarda güneş ışığı almasına bağlanıyor. Daha az güneş ışığı alan Ekvator’a uzak bölgelerde yaşayan mercanlar, güneş ışığı ihtiyaçlarını karşılayabilmek için daha sığ sularda yaşamaya başlıyor. Ancak sığ sulardaki güçlü dalgalar mercanların dallarının kırılmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra sığ suların tuzluluk oranında ve sıcaklığında yaşanabilecek ani değişiklikler de mercanları etkileyebilir. Bu yüzden mercanların çok sığ sularda soylarını devam ettirmelerinin imkân yok. Dolayısıyla küresel ısınma mercanların yaşam alanlarının daralmasına neden oluyor.

Tüm bu sonuçlar, küresel ısınmanın okyanuslardaki canlılar için büyük bir tehdit olduğunu gösteriyor. Gerçi doğal seçilim sonucunda bazı canlıların yeni koşullara uyum sağlaması mümkün olabilir. Ancak küresel ısınmanın hızı göz önüne alındığında pek çok canlı türünün gelecekte soyunun tükeneceği tahmin ediliyor. 

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç olarak haziran ayında objektiflerinizi çevrenizdeki ağaçlara odaklamanızı istiyoruz.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yalıçapkınıgiller ailesinde yer alan bayağı yalıçapkını (Alcedo atthis) Avrupa, Güneydoğu Asya ve Afrika’da görülür.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilimsel çalışmalar, günümüzden 90 milyon yıl önce Güney Kutbu civarındaki karaların yağmur ormanlarıyla kaplı olduğunu gösteriyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

NASA tarafından alınan uydu görüntüleri Çin’deki hava kirliliğinde çok büyük düşüş yaşandığını gösteriyor. Yaşanan değişim kısmen de olsa koronavirüsün yayılmasını önlemek için alınan önlemlere bağlanıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Her canlı kendine en uygun yaşam koşullarında varlığını sürdürür. Örneğin bir kutup ayısı çölde yaşayamazken çölde büyüyüp gelişen bir kaktüs kutuplarda hayatta kalamaz. Okyanusta yaşayan canlıların da büyüyüp gelişebilmesi için deniz suyunun asitlik derecesinin belirli bir seviyede olması gerekiyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Uluslararası bir araştırma grubunun Nature Reviews’ta yayımladıkları bir makaleye göre, küresel ısınmanın ana nedeni olan atmosferdeki karbondioksit artışı, aynı zamanda yeryüzündeki bitki örtüsünün çoğalmasına sebep oluyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

İlki 2017 yılında gerçekleştirilen Antarktika bilim seferi yolculuğumuzun dördüncüsüne (TAE-IV) katılacak 24 kişilik ekip 9 Şubat’ta yolculuklarına başlıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Günümüzde küresel ısınmanın da etkisiyle orman yangınları günlerce hatta aylarca sürebiliyor. Yangınları kontrol altına almak ise gitgide zorlaşıyor. Orman yangınları sonucunda yangının büyüklüğüne bağlı olarak birçok hayvan yaşamını kaybediyor ve çok sayıda bitki yok oluyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bitkiler atmosferdeki karbondioksiti kullanarak fotosentez yapar. Fotosentez sonucu hem besin üretilir hem de oksijen açığa çıkar. Canlıların solunum yapması için gerekli oksijenin büyük kısmı bitkilerden sağlanır. Bu bakımdan ormanlar en önemli oksijen kaynağıdır.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde aralık ayında objektiflerinizi çevrenizdeki hayvan desenlerine odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #HayvanDesenleri etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.