Skip to content Skip to navigation

Küresel Isınma ve Deniz Canlıları

Dr. Mahir E. Ocak
19/06/2015 - 13:27

Bilimsel araştırmalar, küresel ısınmanın okyanus sularındaki yaşam alanlarının azalmasına neden olduğunu gösteriyor.

Bir gazın bir sıvı içindeki çözünürlüğü sıvının sıcaklığı arttıkça azalır. Bu yüzden küresel ısınma okyanus sularındaki oksijen miktarının azalmasına neden oluyor. Ayrıca sular ısındıkça soğukkanlı deniz canlılarının metabolizmaları hızlanıyor ve böylece daha fazla oksijen tüketiyorlar. Prof. Curtis Deutsch ve arkadaşları, sıcaklık değişimlerinin okyanus canlılarını nasıl etkileyeceğini detaylı bir biçimde incelemiş. Science’ta yayımlanan sonuçlar, küresel ısınmanın bugünkü gibi devam etmesi durumunda 2100 yılına gelindiğinde bazı deniz canlılarının habitatının (yaşam alanının) %20 oranında azalacağını gösteriyor.

Yakın zamanlarda Dr. Paul Muir ve arkadaşları tarafından yapılan başka bir çalışmaysa mercanların küresel ısınmadan nasıl etkileneceğini gösteriyor. Bu canlılar sıcak tropik sularda yaşıyor, ancak suların daha fazla ısınması mercanların ölmesine neden olabilir. Bu yüzden okyanus suları ısındıkça mercanların yaşam alanlarının kuzeye ve güneye doğru kayacağı düşünülüyor. Ancak araştırmacıların elde ettiği sonuçlar, Ekvator’dan uzaklaştıkça mercanların daha sığ sularda yaşamaya başladığını gösteriyor ve bu durum farklı enlemlerin farklı miktarda güneş ışığı almasına bağlanıyor. Daha az güneş ışığı alan Ekvator’a uzak bölgelerde yaşayan mercanlar, güneş ışığı ihtiyaçlarını karşılayabilmek için daha sığ sularda yaşamaya başlıyor. Ancak sığ sulardaki güçlü dalgalar mercanların dallarının kırılmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra sığ suların tuzluluk oranında ve sıcaklığında yaşanabilecek ani değişiklikler de mercanları etkileyebilir. Bu yüzden mercanların çok sığ sularda soylarını devam ettirmelerinin imkân yok. Dolayısıyla küresel ısınma mercanların yaşam alanlarının daralmasına neden oluyor.

Tüm bu sonuçlar, küresel ısınmanın okyanuslardaki canlılar için büyük bir tehdit olduğunu gösteriyor. Gerçi doğal seçilim sonucunda bazı canlıların yeni koşullara uyum sağlaması mümkün olabilir. Ancak küresel ısınmanın hızı göz önüne alındığında pek çok canlı türünün gelecekte soyunun tükeneceği tahmin ediliyor. 

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Havaların ısınmasıyla birlikte birçoğumuz tatil planları yapmaya başladık. Kimimiz tatil için deniz, kum ve güneşin bir arada olduğu sahil kesimlerine giderken kimimiz el değmemiş ağaçların ve yaban hayatın bir arada olduğu ormanlık alanları tercih ediyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde Prof. Dr. Levent Kurnaz, gezegenlerin kendi etraflarındaki dönüş hızının gezegenin iklimini dolayısıyla yaşamı nasıl etkilediğini Merkür, Dünya ve Jüpiter örnekleri üzerinden açıklıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Doğada kamp yapmak, geceyi sessiz ve parlak yıldızlar altında doğada geçirmek yaşadığımız şehir ortamının kargaşasından bizi bir süreliğine uzaklaştırır. Peki, doğada keyifli ve güvenli bir şekilde kamp yapmak için hangi malzemelere ihtiyacımız var, nelere dikkat etmemiz gerekiyor? 

Ekoloji / Çevre Bilim

Çin Bilimler Akademisinden araştırmacılar, okyanusların en derinlerinde yaşayan kabuklu deniz canlılarının vücutlarında nükleer bomba testleri sırasında üretilmiş radyoaktif karbon bulunduğunu belirledi.

Ekoloji / Çevre Bilim

5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bu ay objektiflerinizi çevrenizde gerçekleşen kuraklığa odaklamanızı istiyoruz. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #ÇevremizdekiKuraklık etiketini eklemeyi unutmayın.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde nisan ayında objektiflerinizi çevrenizdeki etkileyici doğa manzaralarına odaklamanızı istemiştik. Oylamalar sonucunda nisan ayının en beğenilen fotoğrafları belirlendi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Uluslararası bir araştırma grubu, 2018 yazında kuraklık ve sel şeklinde görülen olağan dışı hava olaylarının jet akımları olarak isimlendirilen, k

Ekoloji / Çevre Bilim

Plastik kirliliği, hızla artan çevre sorunlardan biri. Dünya genelinde yılda üretilen plastiğin %10’u denizlerde birikiyor. Araştırmacılar tatlı su ve tuzlu su ortamlarındaki plastik atıkların insan sağlığına etkisi üzerine araştırmalar yapıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Araştırma gemileri deniz ve okyanus bilimleriyle ilgili araştırmalar yapmak için ihtiyaç duyulan önemli araştırma platformlarıdır. TÜBİTAK Marmara Araştırma Gemisi ülkemizdeki deniz ve okyanus bilimleri araştırmalarına yönelik ihtiyaçları karşılamak amacıyla inşa edildi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Sulama ihtiyacı olmayan ve tatlı su kaynaklarının boşa harcanmasını engelleyen yağmur bahçeleri, şehirleri güzelleştirirken yağmur sularının sebep olduğu sorunların çözülmesine yardımcı oluyor.