Skip to content Skip to navigation

LED ve Ampul Devrelerinin Karşılaştırılması

Bilim Genç
16/12/2014 - 09:53

Merhaba arkadaşlar. Bildiğiniz üzere LED’ler özellikle telefon, bilgisayar ve televizyon ekranlarının yanı sıra ev, ofis ve şehir aydınlatmalarında sıkça kullanılıyor. 2014 yılı Nobel Fizik Ödülü’nü LED teknolojisini geliştiren araştırmacıların kazandığını da belirtelim. Biz, bu etkinliğimizde LED ve ampulle iki ayrı devre yapıp bu devreleri birbiriyle karşılaştıracağız ve LED’i farklı kılan özellikleri belirlemeye çalışacağız.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

  • 1 adet LED
  • 1 adet küçük ampul ve duy
  • 2 veya 4 adet 1.5V’luk kalem pil
  • Bağlantı kabloları
  • Elektrik bandı (veya izole bant)
  • Tornavida
  • Kabloaçar (veya makas)

Etkinliğin yapılışı:

Ampul devresi

1- İlk önce ampulü duya takalım. Daha sonra bağlantı kablolarının uçlarını kabloaçar yardımıyla açalım ve duya tornavida yardımıyla takalım.

2- Şimdi, bir adet 1.5V’luk pille ampulün yanıp yanmayacağına bakalım. Bunun için kabloları pilin iki ucuna elektrik bandıyla yapıştıralım. Temassızlık olabileceği için bantların üstünden bastırmamız gerekebilir. Fotoğrafta da gördüğünüz üzere bu şekilde az da olsa ışık elde ettik.

3- Daha sonra iki adet 1.5V’luk pili seri şekilde bağlayıp 3V’luk bir pil elde ederek ampulü yakmaya çalışalım. Fotoğrafta görüldüğü gibi bu kez daha fazla ışık elde ettik.

4- Şimdi, pillere bağladığımız kabloların yönlerini değiştirelim. Herhangi bir değişiklik olmadığını göreceksiniz. Peki, bunu sizce neden yaptık? Aynı devreyi LED ışık kaynağı ile kuralım ve sorumuzu cevaplamaya çalışalım.

LED devresi

1- LED ışık kaynağının bacaklarına, uçlarını kabloaçar yardımıyla açacağımız iki kabloyu ayrı ayrı bağlayalım.

2- İlk olarak bir adet 1.5V’luk pille LED’imizin yanıp yanmadığına bakalım. Daha sonra pilin artı-eksi kutuplarının yönünü değiştirip tekrar deneyelim. Her iki durumda da LED’inizin yanmadığını göreceksiniz.

3- Daha sonra iki adet 1.5V’luk pili seri şekilde bağlayıp 3V’luk bir pil elde ederek LED’i yakmaya çalışalım.

4- LED’iniz yanmadıysa üzülmeyin. Böyle bir durumla karşılaştıysanız pillere bağlı kabloları ters olarak bağlayın. LED’iniz bu kez yanacaktır. Sizce bu durumun sebebi nedir?

Karşılaştırma:

1- Ampulü bir adet 1.5V’luk pille az da olsa ışık verecek şekilde çalıştırabildik. Ama LED’i 1.5V’luk pille çalıştıramadık. Pilin bağlantı yönünü değiştirdiğimizde de LED’imiz yanmadı. Bu demek oluyor ki LED’i çalıştırabilmemiz için en az 3V’luk bir enerji sağlamamız gerekiyor.

2- Ampul devresinde pilin bağlantı yönünü değiştirmemiz herhangi bir değişikliğe sebep olmadı. Fakat LED’in pil bağlantı yönünü değiştirdiğimizde LED yanmaya başladı. Bu demek oluyor ki LED’i güç kaynağına sadece bir yönde bağlayarak çalıştırabiliriz. Sonuç olarak elektrik akımının LED’in üzerinden sadece bir yönde geçtiğini söyleyebiliriz.

3- Ampule ve LED’e aynı güç kaynağını bağlamamıza rağmen LED çok daha fazla ışık sağladı.

Aşağıdaki video da görüldüğü gibi LED, ampule kıyasla çok daha iyi bir ışık kaynağıdır.

Gelişmeye ve yaygınlaşmaya devam eden LED’leri daha iyi bir teknoloji geliştirilene kadar kullanmayı sürdüreceğiz gibi görünüyor. Unutmayalım ki, kullandığımız bütün nesneler geliştirilebilir veya yeni teknolojiler tarafından geride bırakılabilir.

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.