Skip to content Skip to navigation

Messenger Uzay Aracı Merkür’ün Yüzeyine Çarparak Görevini Tamamladı

Dr. Tuba Sarıgül
20/05/2015 - 19:04

Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür’ün oluşumu ve sonrasında geçirdiği değişimler hakkında önemli bilgiler toplayan Messenger uzay aracı, 30 Nisan’da saatte yaklaşık 14 bin kilometre hızla Merkür’ün yüzeyine çarparak görevini tamamladı.

2004 yılında fırlatılan Messenger uzay aracı 2011’de Merkür’ün yörüngesine girerek görevine başlamıştı. Messenger bilim insanlarına Merkür’ün manyetik alanı, oluşumunun ilk aşamaları ve yüzeyindeki volkanik etkinlikler hakkında önemli bilgiler sağladı.

Merkür’ün manyetik alanının kuzey ve güney yarımkürelerinde simetrik olarak dağılmadığı, yüzeyinin büyük bölümünün volkanik etkinlikler nedeniyle oluşan maddelerle kaplı olduğu, yüzeyinin sıcaklığı 400 santigrat dereceyi aşabilmesine rağmen kutuplarında buzulların bulunduğu gibi bilgiler Messenger görevi sayesinde elde edildi.

NASA / Messenger’ın çektiği son görüntü

Başlangıçta planlanan hedeflerini 2012’de tamamlayan Messenger’ın görev süresi daha önce iki kere uzatılmıştı. Messenger’ın Merkür’ün yüzeyinde yaklaşık 15 metre genişliğinde bir çukur açtığı düşünülüyor.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) tarafından düzenlenen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 20-23 Eylül 2018 tarihlerinde, İstanbul Yeni Havalimanı (İGA) yerleşkesinde gerçekleştiriliyor.

Gökbilim ve Uzay

Ay tutulması sırasında Güneş, Dünya ve Ay tam olarak aynı hizadayken Dünya, Güneş ile Ay’ın arasındadır. Bu durumda Dünya’nın gölgesi Ay’ın üzerine düşer. Ancak Ay tutulması sırasında Ay tamamen karanlıkta kalmaz.

Gökbilim ve Uzay

Aslında Dünya da uzayın bir parçası. Ancak “uzay” ifadesi ile çoğunlukla uzayın Dünya...

Gökbilim ve Uzay

Dünya’nın kütleçekimi sıvıların hareketini önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle sıvılar Dünya’da ve ağırlıksız bir ortamda, örneğin Uluslararası Uzay İstasyonu’nda farklı şekillerde davranır.

Gökbilim ve Uzay

2017 yılında yaşanan önemli bilimsel olaylardan bir derleme...

Gökbilim ve Uzay

Özellikle NASA’nın ve SpaceX’in uzay seyahati alanındaki çalışmaları ile biliyoruz ki planlanan her şey istenildiği gibi giderse insanoğlu 2030’lu yıllarda başka bir gezegene ilk defa ayak basacak. 1965 yılında Mars’a ilk uydunun gönderilmesinden bu yana Mars’a insanlı uzay görevleri planlanıyor.

Gökbilim ve Uzay

Çıplak gözle kolayca fark edilebilen gökcisimleri (örneğin Güneş, Ay, Güneş Sistemi’ndeki gezegenlerin bazıları, bazı yıldızlar) antik dönemlerden beri biliniyor. Bu gökcisimlerinin isimleri çoğunlukla Latince, Yunanca ve Arapça kökenli.

Gökbilim ve Uzay

Dünya’ya çarpan göktaşları meteorit olarak isimlendiriliyor. Meteoritler çok değerli jeolojik örnekler. Çünkü insanlı ya da insansız uzay araçlarının henüz gitmediği gökcisimlerinin yapısı hakkında bilim insanlarına doğrudan bulgular sağlayabiliyor.

Gökbilim ve Uzay

NASA’nın Juno uzay aracının Temmuz 2017’de Jüpiter’deki devasa fırtına olan Büyük Kırmızı Leke’nin üzerinden geçerken elde ettiği verilerden, fırtınanın gezegenin atmosferinin çok derinlerine kadar indiği anlaşıldı.

Gökbilim ve Uzay

Ses bir mekanik dalgadır ve yayılmak için bir ortamın varlığına ihtiyaç duyar. Örneğin bir enstrümandan çıkan sesler havadaki...