Skip to content Skip to navigation

Messenger Uzay Aracı Merkür’ün Yüzeyine Çarparak Görevini Tamamladı

Dr. Tuba Sarıgül
20/05/2015 - 19:04

Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür’ün oluşumu ve sonrasında geçirdiği değişimler hakkında önemli bilgiler toplayan Messenger uzay aracı, 30 Nisan’da saatte yaklaşık 14 bin kilometre hızla Merkür’ün yüzeyine çarparak görevini tamamladı.

2004 yılında fırlatılan Messenger uzay aracı 2011’de Merkür’ün yörüngesine girerek görevine başlamıştı. Messenger bilim insanlarına Merkür’ün manyetik alanı, oluşumunun ilk aşamaları ve yüzeyindeki volkanik etkinlikler hakkında önemli bilgiler sağladı.

Merkür’ün manyetik alanının kuzey ve güney yarımkürelerinde simetrik olarak dağılmadığı, yüzeyinin büyük bölümünün volkanik etkinlikler nedeniyle oluşan maddelerle kaplı olduğu, yüzeyinin sıcaklığı 400 santigrat dereceyi aşabilmesine rağmen kutuplarında buzulların bulunduğu gibi bilgiler Messenger görevi sayesinde elde edildi.

NASA / Messenger’ın çektiği son görüntü

Başlangıçta planlanan hedeflerini 2012’de tamamlayan Messenger’ın görev süresi daha önce iki kere uzatılmıştı. Messenger’ın Merkür’ün yüzeyinde yaklaşık 15 metre genişliğinde bir çukur açtığı düşünülüyor.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

NASA, Güneş’i incelemek amacıyla yeni bir sondayı 12 Ağustos'ta uzaya gönderdi. Sondanın görevini başarıyla yerine getirebilmesi için aşırı yüksek sıcaklıklarla baş etmesi gerekecek.

Gökbilim ve Uzay

Max Planck Gökbilim Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı, bilimsel yazında PDS 70 olarak adlandırılan genç bir yıldızın etrafında dolanan, yeni doğmuş bir gezegeni görüntülemeyi başardı.

Gökbilim ve Uzay

Ağustos ayında dört gezegen -Mars, Satürn, Jüpiter ve Venüs- Güneş’in batışından sonra doğudan batıya doğru sıralanmış halde gökyüzünde olacak.

Gökbilim ve Uzay

3-5 Ağustos tarihleri arasında Bursa Uludağ’da gerçekleştirilecek Astrofest 2018 etkinliğinin başvuruları devam ediyor.

Gökbilim ve Uzay

Tutulma denilince akla Ay ve Güneş tutulmaları gelse de bu başka gökcisimlerinde de görülebilen bir gök olayıdır.

Gökbilim ve Uzay

Dünya Ay’ın gölgesine girdiğinde Güneş tutulması, Ay Dünya’nın gölgesine girdiğinde ise Ay tutulması gerçekleşir. Tutulma olayını nasıl gördüğümüz nereden baktığımıza bağlı olarak değişir.

Gökbilim ve Uzay

Kızıl Gezegen Mars, 31 Temmuz’da 15 yıl aradan sonra Dünya’ya en yakın konumda olacak. Mars 27 Temmuz’da ise karşı konumda. Bu konumdayken Güneş, Dünya ve Mars aynı hizadadır ve Dünya Güneş ile Mars arasında bulunur.

Gökbilim ve Uzay

21 Haziran yaz gündönümü yani gündüz süresinin en uzun, gece süresinin en kısa olduğu zaman.

Gökbilim ve Uzay

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) kuantum fiziği deneylerinin yapılacağı bir Soğuk Atom Laboratuvarı kurmaya hazırlanıyor. Laboratuvar, kurulumu tamamlandığında evrenin bilinen en soğuk yeri olacak.

Gökbilim ve Uzay

Gökbilime biraz da olsa ilgi duyuyorsanız sizin de gökyüzünde ilk bakışta fark ettiğiniz yıldızların oluşturduğu şekiller vardır. Gözlem yaptıkça gökyüzündeki daha fazla şekil ve bu şekilleri oluşturan gökcisimleri hakkında bilgi sahibi olursunuz.