Skip to content Skip to navigation

Robotlar “Elektronik Birey” Olma Yolunda

Dr. Zeynep Bilgici
14/07/2016 - 15:10

Programlanmış görevleri yerine getirebilen robotlar, mutfakta soğan doğramak için kullanılandan uzaya gönderilenlere kadar çok çeşitlilikte. Robotların kimi sadece bir makineye benzerken kimi insansı bir görünüme bile sahip olabiliyor. Bu mekanik cihazların son dönemde en hızlı artanları arasında önemli bir bölümü robot işçiler oluşturuyor. Öyle ki Japonya’da fabrikalarda çalışan robot işçi oranı %3,14 iken Güney Kore’de bu oran %4,78’e ulaşıyor. Dünyadaki robot işçi oranı ise %0,66 civarında ancak bu sayı hızla artmaya devam ediyor.

Robotların işçi olarak pek çok sektörde aktif görev alması avantajlı gibi görünse de bu durumun uzun vadede ciddi ekonomik problemlere neden olacağı öngörülüyor. Bazı ekonomi uzmanlarına göre, robot işçilerin işsizliğin artmasına neden olacağı gibi azalan işçi sayısının da sigorta primi ve benzeri ödemeleri azaltıp ülke ekonomisine zarar verme riski bulunuyor. Bu nedenle robotların “elektronik birey” olarak tanımlanmasını hedefleyen yeni bir plan gündemde. Avrupa Birliği tarafından hazırlanan ve henüz taslak halinde olan bu plana göre, robotlara özel bir numara verilmesi, bununla birlikte sosyal güvenlik primi ve vergiye tabi tutulmaları söz konusu. Başta robot üreticileri ve otomasyona dayalı üretim yapanlar olmak üzere pek çok kişi tarafından karşı çıkılan bu fikir, henüz sadece tasarı aşamasında olsa da kimilerine göre kaçınılmaz görünüyor. Ancak uygulamaya geçmesinin uzun bir süreç alacağı düşünülüyor. Günümüzde fabrika işçiliğinden garsonluğa kadar pek çok görev üstlenen ve her geçen gün yeni sektörlerde yer edinen robotların elektronik birey statüsüne sahip olması hayli tartışılacak gibi duruyor.

Önce farklı işlerde çalışmaya başlayarak hayatımıza giren insansı robotlar, elektronik birey olma hakkını da elde ederse insan gerçekten bir sonraki aşamanın ne olacağını düşünmeden edemiyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Günlük hayatta sıkça bardak ya da fincan ile çay ve kahve gibi içecekler tüketiriz. Bu içecekleri tükettikten sonra bardağın ya da fincanın içinde ve çevresinde lekeler kalır. Lekeleri elimizle temizlemeye çalışırken zaman zaman istenmeyen kesikler ve yaralanmalar meydana gelir. Bu etkinliğimizde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak bu olumsuzlukları önleyecek ve bardakları temizlemede bize yardımcı olacak bir düzenek tasarlayacağız.

Teknoloji

Problem çözmek ve tasarlamak yaşamın her alanında farklı biçimlerde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız bir eylem.

Teknoloji

TÜBİTAK, pasif terahertz yöntemle görüntüleme yapan bir görüntüleme sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Gerçek hayatta karşılaşmadığımız pek çok olay filmlere konu oluyor. Ayrıca olaylar günlük hayatta karşılaşılabilecek şeyler olsa bile, bazı sahnelerin oyuncular tarafından gerçekten oynanırken çekilmesi imkânsız olabiliyor. Örneğin bir aksiyon filmi düşünün. Filmin kahramanı bir trenin içinde kendisini kovalayanlardan kaçıyor, bir vagondan diğerine geçiyor.

Teknoloji

2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nı Bilim Genç’ten canlı olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji

Minnesota Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcı kullanarak yarıküre biçimli bir yüzeyin üzerine ışığı algılayan reseptörler yerleştirdi.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından bu yıl 14.’sü düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) 6-12 Ağustos 2018’de Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi.

Teknoloji

Bataryalar elektrikli araçların anahtar role sahip parçasıdır ve en pahalı bileşenidir (aracın toplam maliyetinin dörtte birinden fazlasını bataryalar oluşturur). Bataryaların depolayabildiği enerji miktarı elektrikli araçların menzilini belirler.

Teknoloji

Günümüzde ulaşım teknolojileri alanındaki ilerlemelerin büyük kısmı, fosil yakıtların kullanıldığı içten yanmalı motorlu araçlardan elektrik motoruyla çalışan araçlara geçişe yönelik. Peki, yollardaki bu enerji dönüşümünün gerçekleşebilmesi için aşmamız gereken engeller neler?

Teknoloji

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları elektromobil ve hidromobil kategorilerindeki final yarışları ile sona erdi.