Skip to content Skip to navigation

Robotlar “Elektronik Birey” Olma Yolunda

Dr. Zeynep Bilgici
14/07/2016 - 15:10

Programlanmış görevleri yerine getirebilen robotlar, mutfakta soğan doğramak için kullanılandan uzaya gönderilenlere kadar çok çeşitlilikte. Robotların kimi sadece bir makineye benzerken kimi insansı bir görünüme bile sahip olabiliyor. Bu mekanik cihazların son dönemde en hızlı artanları arasında önemli bir bölümü robot işçiler oluşturuyor. Öyle ki Japonya’da fabrikalarda çalışan robot işçi oranı %3,14 iken Güney Kore’de bu oran %4,78’e ulaşıyor. Dünyadaki robot işçi oranı ise %0,66 civarında ancak bu sayı hızla artmaya devam ediyor.

Robotların işçi olarak pek çok sektörde aktif görev alması avantajlı gibi görünse de bu durumun uzun vadede ciddi ekonomik problemlere neden olacağı öngörülüyor. Bazı ekonomi uzmanlarına göre, robot işçilerin işsizliğin artmasına neden olacağı gibi azalan işçi sayısının da sigorta primi ve benzeri ödemeleri azaltıp ülke ekonomisine zarar verme riski bulunuyor. Bu nedenle robotların “elektronik birey” olarak tanımlanmasını hedefleyen yeni bir plan gündemde. Avrupa Birliği tarafından hazırlanan ve henüz taslak halinde olan bu plana göre, robotlara özel bir numara verilmesi, bununla birlikte sosyal güvenlik primi ve vergiye tabi tutulmaları söz konusu. Başta robot üreticileri ve otomasyona dayalı üretim yapanlar olmak üzere pek çok kişi tarafından karşı çıkılan bu fikir, henüz sadece tasarı aşamasında olsa da kimilerine göre kaçınılmaz görünüyor. Ancak uygulamaya geçmesinin uzun bir süreç alacağı düşünülüyor. Günümüzde fabrika işçiliğinden garsonluğa kadar pek çok görev üstlenen ve her geçen gün yeni sektörlerde yer edinen robotların elektronik birey statüsüne sahip olması hayli tartışılacak gibi duruyor.

Önce farklı işlerde çalışmaya başlayarak hayatımıza giren insansı robotlar, elektronik birey olma hakkını da elde ederse insan gerçekten bir sonraki aşamanın ne olacağını düşünmeden edemiyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Birleşik Krallık’taki Lancaster Üniversitesi’nden mühendisler yolların yüzeyine gömülecek ve geçen taşıtlardan kaynaklanan titreşimleri elektrik enerjisine dönüştürecek akıllı malzemeler, piezoelektrik özellikli seramikler üzerinde çalışıyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 13. İletişim ve Bilişim Teknolojileri (İLTEK) Günleri 20-22 Mart tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından beri üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) katılımcıları için 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE) iki günlük bir eğitim programı düzenlendi.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması 2018’in başvuruları başladı. Başvurular 11 Mart’a kadar devam ediyor.

Teknoloji

İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri ulaşım. Bu nedenle geçmişten günümüze birçok farklı ulaşım türü ve aracı kullanılmış. Günümüzde ise -özellikle de şehirleşmedeki artışa bağlı olarak- insanların artan ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması için yeni çözümlerin bulunması gerekiyor.

Teknoloji

Cornell Üniversitesi’nde çalışan bir grup mühendis, böceklerin beyinlerinin çalışma ilkelerini taklit eden yeni bir programlama yöntemini kullanarak bir süredir robot böcekler üzerinde deneyler yapıyor.

Teknoloji

6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Başvurular 10 Ocak 2018’e kadar devam edecek.

Teknoloji

Dıştan bakıldığında bir otomobilin elektrikli mi yoksa petrol yakıtlı mı olduğunu anlayamayabilirsiniz. Çünkü görünüşleri arasındaki tek fark elektrikli araçlarda egzoz borusunun olmayışıdır. Ayrıca elektrikli araçlar petrol yakıtlı araçlara göre çok daha sessizdir.

Teknoloji

Elektrikli araçlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu alandaki araştırma ve geliştirme çalışmaları devam ettikçe elektrikli araçların tek bir şarjla katettikleri mesafe yani menzilleri artarken, bataryaları tekrar şarj etmek için gerekli şarj istasyonları da yaygınlaşıyor.

Teknoloji

Geleceğin böyle olacağı düşünülmemişti. Çünkü uçan otomobiller 30-40 yıl önce çekilen birçok bilim kurgu filminde -Geleceğe Dönüş bu filmler arasında en bilinenlerden biri- geleceğin teknolojileri arasında gösteriliyordu.