Skip to content Skip to navigation

Satranç – Ocak 2020

Kıvanç Çefle
02/01/2020 - 11:35

Sevgili gençler,

Her zaman olduğu gibi önceki ayda çözümünü size bıraktığımız problemle başlıyoruz:

Erich Zepler
Palitzsch Anı Turnuvası, 1932
Üçüncülük ödülü

Dört hamlede mat

Size bir de ipucu vermiştik: Beyaz kale ve vezire “d” sütunu üzerinde Loyd-Turton ikilemesi yapılacaktı. Bu arada siyahın hâlihazırda 1...Ab4+ (çatal) ile tehdit ettiğine dikkat edelim. Eğer beyaz 2. Kxb4 oynarsa oyun pat olur. Şimdi gelelim çözüme:

1. Vd8! Ae1 2. Kd7! (Loyd-Turton ikilemesi; beyaz 3. Kd1+ Şc2 4. Vd2 mat ile tehdit ediyor) Ad3 3. Kxd3 Şc2 4. Kc3 mat.

Peki, beyaz acele edip 1. Kd7 ile Turton ikilemesi yapsaydı ne olurdu? 1...Ae1 2. Vd6 (3. Vd1/d2 mat) Ad3! 3. Vxd3 ve pat. Demek ki atı alacak taşın vezir değil kale olması gerekiyor. Bunun için de daha zayıf olan taşın önde, daha kuvvetli taşın ise arkada olduğu Loyd-Turton ikilemesi yapılmalı.

Gelelim bu ayki örnek problemimize:

Erich Brunner
Akademisches Monatsheft für Schach, 1910

Beyaz oynar, üç hamlede mat eder.

Çözüm:

1. Kh4! Şxc5 2. Kgg4! Şc6 3. Kc4 mat!

İki beyaz kalenin dördüncü yatayda ikilendiğini görüyoruz. İşte burada olduğu gibi, eşit kuvvetli iki taşın ikilenmesine de Brunner-Turton ikilemesi deniyor. Eğer beyaz hemen 1. Kgg4 oynarsa siyah 1...Şd7! ile cevap verir. Ya da 1. Ke4 Şxc5 2. Kgg4 Şc6 3. Kc4+ Şd7! Ve şah kaçar.

Sıra sizin çözeceğiniz probleme geldi:

Erich Brunner
Deutsche Schachblatter, 1936
 

Beyaz oynar, üç hamlede mat eder.

Bir ay sonra görüşmek üzere...

 

Yazar Hakkında:
Prof. Dr. Kıvanç Çefle, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi öğretim üyesidir. Boş zamanlarında satranç problemleri kurmaktadır. Bunlardan bazıları önemli uluslararası problem dergilerinde yayımlanmıştır.
 

İlgili İçerikler

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler, Önce geçen ay sorduğumuz problemin çözümüne bakalım: A. Jaquot, 1934

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler, geçen ay sorduğumuz problemin çözümüyle başlayalım: Franz Palatz, 1930.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Ocak 2020 probleminin çözümüne ve Şubat 2020 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Beynimiz duyu organlarımız aracılığıyla çevreden bilgi toplar ve hafızaya kaydeder. Bu bilgiler de çevreyi algılama, problem çözme ve davranış geliştirme gibi işleri gerçekleştirmek için kullanılır. Bilgileri bazen anlık olarak, bazen kısa, bazen de uzun süre hafızamızda tutarız.

Beyin ve Sinir Bilim

Yeni doğan bebeklerde görülen genetik sağlık sorunlarından biri, sinir hücrelerinin etrafında miyelin kılıfın olmamasıdır. Sinir hücrelerinin işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olan bu koruyucu kalkan olmadan doğan bebeklerin el ve ayaklarında kısmi felç ortaya çıkabilir.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Kasım 2019 probleminin çözümüne ve Aralık 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

San Francisco’daki Kaliforniya Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı, insanların hiçbir sağlık sorunu yaşamadan az uykuyla yetinebilmesini sağlayan bir genetik mutasyon keşfetti.

Beyin ve Sinir Bilim

Heyecanlandığımızda ya da kaygılandığımızda beynimizdeki amigdala bölgesi, tıpkı bir tehlike ile karşılaştığımızdakine benzer şekilde, stres-heyecan sistemi olarak da bilinen sempatik sinir sistemini etkinleştirir ve adrenalin salgılamaya başlar.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Ekim 2019 probleminin çözümüne ve Kasım 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Beynimiz hiç mola vermez, sürekli çalışır. Hayati fonksiyonları düzenler, çevreden algılanan uyarıları değerlendirir ve bilişsel becerilerden sorumludur. Beynimizde farklı işlevler için farklı sinir hücreleri vardır. Hafıza da özel bir grup sinir hücresinin yeniden etkinleşmesiyle oluşur. Peki, bu özel sinir hücrelerini diğerlerinden ayıran nedir?