Skip to content Skip to navigation

Sıcaklık Ölçen Telefon Camları

Dr. Mahir E. Ocak
12/09/2014 - 11:04

Araştırmacılar, akıllı telefon camlarının içine algılayıcılar yerleştirmeyi başardı. Üretilen yeni telefon camları sıcaklığı ölçebiliyor. Corning Incorporated şirketinde çalışan Dr. J. Lapointe ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Optics Express’te yayımlandı.

Fotonik cihazlarda bilgiyi aktarmak için ışık kullanılır. Bu cihazlarda ışığı yönlendiren dalga kılavuzları bulunur. Dalga kılavuzları yapmak için kullanılan en yaygın yöntem litografi olarak adlandırılır. Bu yöntem, ışığa duyarlı kimyasal maddeler kullanılarak bir yüzeyin oyulmasına ve istenilen malzemenin oyulan bölgeye çökeltilmesine dayanır. Araştırmacılar ise dalga kılavuzlarını oluşturmak için litografi kullanmak yerine lazerlerden yararlanmış. Lazerler, sadece yüzeylerde değil herhangi bir derinlikteki katmanlarda da dalga kılavuzları oluşturulmasına imkân veriyor.

Lazerler yardımıyla akıllı telefon camlarının içine yerleştirilen iki dalga kılavuzunu kullanarak sıcaklık ölçülebiliyor. Üzerine dokunulan camın genleşmesi, farklı dalga kılavuzlarından geçen ışık ışınlarının yaptığı girişimin etkilenmesine neden oluyor. Girişimde meydana gelen bu değişikliklerin incelenmesiyle sıcaklığın ölçülmesi mümkün oluyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.