Skip to content Skip to navigation

Sıcaklık Ölçen Telefon Camları

Dr. Mahir E. Ocak
12/09/2014 - 11:04

Araştırmacılar, akıllı telefon camlarının içine algılayıcılar yerleştirmeyi başardı. Üretilen yeni telefon camları sıcaklığı ölçebiliyor. Corning Incorporated şirketinde çalışan Dr. J. Lapointe ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Optics Express’te yayımlandı.

Fotonik cihazlarda bilgiyi aktarmak için ışık kullanılır. Bu cihazlarda ışığı yönlendiren dalga kılavuzları bulunur. Dalga kılavuzları yapmak için kullanılan en yaygın yöntem litografi olarak adlandırılır. Bu yöntem, ışığa duyarlı kimyasal maddeler kullanılarak bir yüzeyin oyulmasına ve istenilen malzemenin oyulan bölgeye çökeltilmesine dayanır. Araştırmacılar ise dalga kılavuzlarını oluşturmak için litografi kullanmak yerine lazerlerden yararlanmış. Lazerler, sadece yüzeylerde değil herhangi bir derinlikteki katmanlarda da dalga kılavuzları oluşturulmasına imkân veriyor.

Lazerler yardımıyla akıllı telefon camlarının içine yerleştirilen iki dalga kılavuzunu kullanarak sıcaklık ölçülebiliyor. Üzerine dokunulan camın genleşmesi, farklı dalga kılavuzlarından geçen ışık ışınlarının yaptığı girişimin etkilenmesine neden oluyor. Girişimde meydana gelen bu değişikliklerin incelenmesiyle sıcaklığın ölçülmesi mümkün oluyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.