Skip to content Skip to navigation

Sıvı Metallerin Yüzey Gerilimi

Dr. Mahir E. Ocak
26/09/2014 - 11:43

Kuzey Karolayna Eyalet Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, voltaj uygulanarak sıvı metallerin yüzey gerilimlerinin değiştirilebileceğini gösterdi. Geliştirilen yöntemden elektrik devrelerinde, antenlerde ve daha pek çok teknolojide yararlanılabileceği düşünülüyor.

Araştırmacılar deneylerde galyum-indiyum alaşımını kullanmış. Bu alaşımın yüzey gerilimi çok yüksek olduğu için alaşım genellikle küre biçimli bir topak halinde bulunur. Ancak alaşıma voltaj uygulandığı zaman yüzeyinde bir oksit (metal-oksijen bileşiği) katmanı oluşuyor ve yüzey gerilimi düşüyor. Bunun sonucunda alaşım yerçekiminin etkisiyle yayılıyor. Üstelik bu olayın tersi de mümkün. Uygulanan voltajın işareti değiştirildiği zaman yüzeydeki oksit tabakası yok oluyor ve yüzey gerilimi yeniden yükseliyor. Böylece alaşım yeniden topak biçimini alıyor.

Bu yöntem kullanılarak sıvı metallerin hareketleri kontrol edilebiliyor. Ayrıca sadece sıvı metallerin değil başka pek çok maddenin de yüzeyi oksitleniyor. Dolayısıyla geliştirilen yöntem çeşitli alanlarda kullanılabilir. Bu yöntem kullanılarak galyum-indiyum alaşımının nasıl kontrol edilebildiğini araştırmacılar tarafından hazırlanan, aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

 

 

İlgili İçerikler

Kimya

Sabun ve sentetik deterjanlar, suda çözünerek farklı yüzeylerdeki kirleri temizleyen maddelerdir.

Kimya

Dünya’daki yaşamın temelinde karbon vardır. İnsanların ve diğer canlıların yapısındaki organik moleküllerin iskeletini karbon atomları oluşturur. Peki, evrendeki karbon nasıl oluştu?

Kimya

Bilim Çizgi Dizi köşesinde Nobel ödüllü bilim insanımız Prof. Dr. Aziz Sancar'ın hayat öyküsüne yer veriyoruz.

3. bölüm (yakında...)

Kimya

1940’lardan beri organik madde içeren nesnelerin yaşını tespit etmek için radyokarbon tarihlendirme ya da karbon-14 tarihlendirme olarak adlandırılan yöntem yaygın olarak kullanılıyor

Kimya

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde kimya ve fizik bilgilerimizi kullanarak bir yumurtanın kabuğunu kırmadan çiğ mi yoksa pişmiş mi olduğunu nasıl anlayabileceğimizi öğreniyoruz.

Kimya

Limon suyu ekşidir. Elimizi yıkamak için kullandığımız sabun ise kaygandır. Bu maddeler sırasıyla asit ve baz olarak sınıflandırılır. Peki, asit ve baz nedir? Okulda kimya dersinde ya da laboratuvarında sıkça karşılaştığımız bu kavramlar neden önemli?

Kimya

2019 yılı Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı olarak ilan edildi. Bilim Genç olarak 2019 yılı boyunca Prof. Dr. Fuat Sezgin’in İslam bilim ve teknoloji tarihine katkılarını farklı yazılarla ele alacağız. Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına hazırladığımız diğer yazılara ulaşmak için tıklayın.

Kimya

İdeal gazların hareketlerini ve birbirleriyle etkileşmelerini bilardo ya da pinpon toplarınınkine benzetebiliriz. Bu etkinliğimizde de pipon toplarını kullanarak maddenin gaz hâlinin bir benzetimini yapacağız.

Kimya

Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından üniversite ve lise öğrencilerine konuşma yapmak üzere Türkiye’ye gelen Nobel ödüllü Prof. Dr. Agre başarı hikâyesini Bilim Genç’e anlattı.

Kimya

Herhangi bir maddenin bir molü atomlarının ya da moleküllerinin belirli bir sayısıdır. Bu değer Avogadro sayısıyla ifade edilir. Avogadro sayısının ismi İtalyan bilim insanı Amedeo Avogadro’dan gelir.