Skip to content Skip to navigation

SpaceX, Astronotları Uzaya Taşımaya Çok Yakın

Dr. Tuba Sarıgül
20/02/2020 - 17:32

Space X

2011 yılında uzay mekikleri emekliye ayrıldığından beri NASA astronotları Rusya’nın Soyuz uzay araçları ile uzaya gidiyor. SpaceX şirketinin geliştirdiği Dragon uzay aracı ile yakın zamanda bu durum değişebilir.

19 Ocak’ta Dragon uzay aracı için önemli bir test gerçekleştirildi. Tekrar kullanılabilen Falcon 9 roketiyle Kennedy Uzay Üssü’nden insansız olarak fırlatılan Dragon’un acil kaçış sistemi test edildi.

Test sırasında acil kaçış sistemi fırlatmadan 1,5 dakika sonra etkin hâle geldi. İlk olarak Dragon uzay aracı roketten ayrıldı, daha sonra üzerindeki motorlar ateşlendi, paraşütler açıldı ve uzay aracı Atlantik Okyanusu’nun Florida kıyılarına yakın bölümüne indi.

 

Main engine cutoff and stage separation confirmed; second stage engine burn underway pic.twitter.com/m0MuYe07Jw

— SpaceX (@SpaceX) January 29, 2020

 

Acil kaçış sistemi, fırlatma sırasında roketlerde bir sorun ortaya çıkması durumunda astronotların güvenli bir şekilde yeryüzüne dönmesini sağlamak için tasarlandı.

28 Ocak 1986’da Challenger uzay mekiği kalkıştan 73 saniye sonra yakıt sızıntısı sonucu infilak etmiş ve yedi astronot hayatını kaybetmişti.

NASA - 28 Ocak 1986’da Challenger uzay mekiği kalkıştan 73 saniye sonra yakıt sızıntısı sonucu infilak etmiş ve yedi astronot hayatını kaybetmişti.

 

Dragon Mürettebat Uzay Aracı

Dragon, 2012 yılında, özel bir şirket tarafından geliştirilen ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) kargo taşıyan ilk uzay aracı olmuştu. Ancak Dragon uzay aracı baştan beri insanları yörüngeye taşımak amacıyla tasarlandı.

 

SpaceX - Dragon uzay aracının içi

Dragon uzay aracı 7 kişi taşıyabiliyor. Uzay aracının iç basıncının kontrol edildiği bölüm, insanları ve hassas kargoları taşımak için kullanılıyor. Koni şeklindeki uç kısımda bulunan itki sistemleri uzay aracının yörüngede yön değiştirerek manevra yapmasına imkân sağlıyor.

Uzay aracındaki üç pencere astronotların oturdukları konumdan dışarıyı görmelerini sağlıyor.

Dragon uzay aracı tümüyle otonom olarak ISS’ye kenetlenebiliyor ve ayrılabiliyor. Atmosfere girdikten sonra ise paraşütleri yardımıyla Atlantik Okyanusu’na inebiliyor. Astronotlar gerektiğinde uzay aracını manuel olarak kontrol edebiliyor.

SpaceX

Geçen yıl mart ayında insansız olarak gerçekleştirilen testte, Dragon, güvenli bir şekilde fırlatılıp otonom olarak ISS’ye kenetlendi ve tekrar ayrılarak yeryüzüne ulaştı.

SpaceX

Bir sonraki aşamada ise Dragon uzay aracının iki astronotla uzaya gönderilmesi planlanıyor. Bu görevde NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley’in yer alması planlanıyor. Uzay aracı, birkaç gün önce ISS’ye yapılacak 14 günlük test görevi için fırlatma merkezine getirildi. Dragon’un ilk insanlı test uçuşunun ilkbaharda gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Filmlerde görmüşsünüzdür, uzay boşluğuna koruyucu kıyafeti olmadan çıkmak zorunda kalan astronotun kolları ve bacakları donmaya başlar, sonra porselen gibi kırılır. O hâlde uzay çok soğuk olmalı değil mi?  Zavallı uydularımız uzayda donuyor olmalı.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup gökbilimcinin yaptığı çalışmalar WASP-76b adlı bir ötegezegenin atmosferinde demir yağmurları yağdığına işaret ediyor. Dr. D. Ehrenreich ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Nature’da yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup gökbilimci bilinen en büyük kozmik patlamayı gözlemledi. Dünya’ya 390 milyon ışık yılı mesafedeki Yılancı Gökada Kümesi’nde meydana gelen patlama sırasında yayılan enerjinin daha önceleri bilinen en büyük patlamadakinin beş katı kadar olduğu belirtiliyor.

Gökbilim ve Uzay

Bir yıldan uzun süredir Mars’ta görev yapan InSight, bulunduğu bölgede daha önceleri tahmin edilenden on kat daha büyük manyetik alan tespit etti. Uzay aracının gönderdiği veriler, Mars’ın yüzeyindeki manyetik alanın günlük hatta saniyelik olarak değiştiğini gösteriyor.

Gökbilim ve Uzay

Mars’ın jeolojik yapısını incelemek için özel olarak tasarlanan InSight aracı, 26 Kasım 2018’de Kızıl Gezegen’in yüzeyine inmişti. InSight’ın topladığı verilerin analiz edilmesiyle elde edilen ilk bilgiler Nature Geoscience’ın özel bir sayısında yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Mart ayında gökyüzünde görebileceğiniz takımyıldızlardan biri, ters soru işaretine benzeyen şekliyle dikkat çeken Aslan Takımyıldızı. Aslan Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Regulus -Aslan’ın Kalbi olarak da isimlendirilir- ise bu soru işaretinin noktasını oluşturur.

Gökbilim ve Uzay

Gökbilimciler önümüzdeki yıllarda Güneş ile ilgili araştırmaların altın çağının yaşanacağını düşünüyor. Hem yakın geçmişte hayata geçirilen hem de yakın gelecekte hayata geçirilmesi planlanan projeler sayesinde Güneş bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş bir hassasiyetle incelenebilecek.

Gökbilim ve Uzay

1. TÜBİTAK Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması’nın başvuruları başladı. Başvuru için son tarih 23 Mart 2020.

Gökbilim ve Uzay

5. TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması başvuruları başladı. Başvurular 23 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren çevrimiçi olarak yapılacak. Yarışma 15 - 20 Eylül 2020 tarihleri arasında Gaziantep Alleben Göleti’nde gerçekleştirilecek.

Gökbilim ve Uzay

Bu yıl 23.’sü düzenlenen Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliği’nin başvuruları başladı. Başvurular 31 Mart’a kadar devam edecek. Etkinliğe bu yıl ilk defa yurt dışından da başvuru yapılabilecek. Şenliğe katılacak 1000 kişi nisan ayının ikinci haftasında kura ile belirlenecek.