Skip to content Skip to navigation

SpaceX, Astronotları Uzaya Taşımaya Çok Yakın

Dr. Tuba Sarıgül
20/02/2020 - 17:32

Space X

2011 yılında uzay mekikleri emekliye ayrıldığından beri NASA astronotları Rusya’nın Soyuz uzay araçları ile uzaya gidiyor. SpaceX şirketinin geliştirdiği Dragon uzay aracı ile yakın zamanda bu durum değişebilir.

19 Ocak’ta Dragon uzay aracı için önemli bir test gerçekleştirildi. Tekrar kullanılabilen Falcon 9 roketiyle Kennedy Uzay Üssü’nden insansız olarak fırlatılan Dragon’un acil kaçış sistemi test edildi.

Test sırasında acil kaçış sistemi fırlatmadan 1,5 dakika sonra etkin hâle geldi. İlk olarak Dragon uzay aracı roketten ayrıldı, daha sonra üzerindeki motorlar ateşlendi, paraşütler açıldı ve uzay aracı Atlantik Okyanusu’nun Florida kıyılarına yakın bölümüne indi.

Acil kaçış sistemi, fırlatma sırasında roketlerde bir sorun ortaya çıkması durumunda astronotların güvenli bir şekilde yeryüzüne dönmesini sağlamak için tasarlandı.

28 Ocak 1986’da Challenger uzay mekiği kalkıştan 73 saniye sonra yakıt sızıntısı sonucu infilak etmiş ve yedi astronot hayatını kaybetmişti.

NASA - 28 Ocak 1986’da Challenger uzay mekiği kalkıştan 73 saniye sonra yakıt sızıntısı sonucu infilak etmiş ve yedi astronot hayatını kaybetmişti.

 

Dragon Mürettebat Uzay Aracı

Dragon, 2012 yılında, özel bir şirket tarafından geliştirilen ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) kargo taşıyan ilk uzay aracı olmuştu. Ancak Dragon uzay aracı baştan beri insanları yörüngeye taşımak amacıyla tasarlandı.

 

SpaceX - Dragon uzay aracının içi

Dragon uzay aracı 7 kişi taşıyabiliyor. Uzay aracının iç basıncının kontrol edildiği bölüm, insanları ve hassas kargoları taşımak için kullanılıyor. Koni şeklindeki uç kısımda bulunan itki sistemleri uzay aracının yörüngede yön değiştirerek manevra yapmasına imkân sağlıyor.

Uzay aracındaki üç pencere astronotların oturdukları konumdan dışarıyı görmelerini sağlıyor.

Dragon uzay aracı tümüyle otonom olarak ISS’ye kenetlenebiliyor ve ayrılabiliyor. Atmosfere girdikten sonra ise paraşütleri yardımıyla Atlantik Okyanusu’na inebiliyor. Astronotlar gerektiğinde uzay aracını manuel olarak kontrol edebiliyor.

SpaceX

Geçen yıl mart ayında insansız olarak gerçekleştirilen testte, Dragon, güvenli bir şekilde fırlatılıp otonom olarak ISS’ye kenetlendi ve tekrar ayrılarak yeryüzüne ulaştı.

SpaceX

Bir sonraki aşamada ise Dragon uzay aracının iki astronotla uzaya gönderilmesi planlanıyor. Bu görevde NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley’in yer alması planlanıyor. Uzay aracı, birkaç gün önce ISS’ye yapılacak 14 günlük test görevi için fırlatma merkezine getirildi. Dragon’un ilk insanlı test uçuşunun ilkbaharda gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

İngiltere’deki Manchester Üniversitesinden bir grup araştırmacı, matematiksel hesaplamalar yaparak uzaydan gelen kayaç parçalarının Dünya üzerinde nerelere düştüğünü tespit etmeye çalıştı.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup gökbilimci Dünya’ya 1000 ışık yılı uzaklıkta bir karadelik keşfetti. 

Gökbilim ve Uzay

Temmuz ayında Güneş’in batısına geçen Merkür ayın ortalarına doğru gökyüzünde görülebilecek. 

Gökbilim ve Uzay

Avrupa Güney Gözlemevi’ndeki (ESO) Çok Büyük Teleskop (VLT), Dünya’dan 520 ışık yılı uzaklıktaki AB Aurigae yıldızının etrafında yeni doğmakta olan bir gezegen görüntüledi.

Gökbilim ve Uzay

Hubble Uzay Teleskobu ile yapılan gözlemler ilk yıldızların tahmin edilenden daha erken bir dönemde oluşmaya başladığını gösteriyor.

Gökbilim ve Uzay

Astronotlar ilk defa özel bir şirket tarafından geliştirilen uzay aracı ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşındı. 

Gökbilim ve Uzay

Bir grup Japon araştırmacı, Mars’tan Dünya’ya gelmiş bir meteoritin içinde azotlu organik bileşikler keşfetti. Dr. Mizuho Koike ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Nature Communications’ta yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Haziran ayında çıplak gözle görülebilen tüm gezegenleri gözlemleme fırsatı bulabilirsiniz.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası bir araştırma grubu, nötrinoların ve antinötrinoların birbirlerine dönüşme süreçleri arasında belirgin farklar tespit etti.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılan çalışmalar sonucunda mezosfer deliklerini aydınlatan yeni bir tür “kutup ışığı” keşfedildi.