Skip to content Skip to navigation

TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Başladı

Bilim Genç
17/09/2019 - 14:30

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı önderliğinde, Türkiye'nin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle düzenlenen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

TEKNOFEST 2019’da gerçekleştirilecek birbirinden heyecanlı ve eğlenceli teknoloji yarışmaları, gösteriler, etkinlikler, sergiler ve seminerler ile ziyaretçileri eğlence dolu bir festival bekliyor. 

Havacılıktan otomotive, yapay zekâdan simülasyon sistemlerine, su altı araçlarından otonom araçlara 19 farklı kategoride düzenlenecek teknoloji yarışmalarına 122 farklı ülke ve Türkiye'nin 81 ilinden 2000'den fazla takım katılmaya hak kazandı.

TEKNOFEST 2019’da Türk Yıldızları’nın, SOLOTÜRK’ün, ATAK helikopterinin, paraşüt timlerinin, akrobasi uçaklarının yapacağı gösteriler ile izleyiciler heyecan dolu anlar yaşayacak. Ayrıca festivalde balon gösterileri, kara ve hava araçları sergileri, başarılı Türk bilim insanları tarafından gerçekleştirilecek bilim söyleşilerinin yanı sıra planetaryum ve atölye çalışmaları da düzenlenecek.

TÜBİTAK, TEKNOFEST 2019’da

TÜBİTAK tarafından 2005’ten bu yana düzenlenen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları ve 2016’dan beri düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması bu yıl TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında gerçekleştirilecek.

Üniversiteli gençlerin en verimli elektrikli aracı üretmek için yarıştığı Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları 14-19 Eylül 2019 tarihleri arasında Körfez Yarış Pisti’nde yapılacak. Dereceye giren takımların araçları 20-21 Eylül 2019 tarihlerinde TEKNOFEST 2019 kapsamında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda sergilenecek, ödül töreni ise 22 Eylül 2019’da gerçekleştirilecek.

Ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik düzenlenen 2019 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması da 16-22 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacak.

TEKNOFEST 2019’da düzenlenecek roket yarışmasının yürütücülüğü TÜBİTAK SAGE ve ROKETSAN A.Ş. tarafından gerçekleştiriliyor. 

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki TÜBİTAK stant alanında TÜBİTAK araştırma merkezleri, enstitüleri, TÜBİTAK popüler bilim dergileri ve kitapları, TÜBİTAK tarafından desteklenen bilim merkezleri sergileyecekleri ürünler ve düzenleyecekleri etkinliklerle festivale renk katacak. Bilim Genç olarak biz de TEKNOFEST 2019’dayız. Her yaştan bilim ve teknolojiseveri TEKNOFEST 2019’a bekliyoruz.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Bu sıcak yaz günlerinde serinlemenin en kolay yolu klimalı ortamlarda bulunmak. Giyilebilir teknolojiler sayesinde ise artık kendi klimanız gittiniz her yerde sizinle birlikte olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar günümüzde farklı alanlarda parça üretiminde kullanılıyor. Fakat bu süreçte bazı zorluklarla karşılaşılabiliyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı esnek, renk değiştirebilen fotonik kristaller üretti. Isı, ışık, gerilme ya da diğer fiziksel ve kimyasal etkenlere maruz kaldıklarında renk değiştiren bu kristallerden çeşitli alanlarda sensör olarak faydalanılabilir.

Teknoloji

Kayıtlara geçmiş en eski mızrak MÖ. 40.000’lerde kullanılmış. Dolayısıyla savunma araçlarının da en az o kadar uzun bir tarihi olduğu söylenebilir.

Teknoloji

Uluslararası bir araştırma grubu, elektronik cihazları soğuturken atık ısıyı elektriğe dönüştürebilen bir hidrojel film geliştirdi.

Teknoloji

1930’lu yıllarda yaşadığınızı düşünün. Ailenize ya da bir arkadaşınıza mektup yazacaksınız. Dolma kalemi aldınız elinize ve başladınız yazmaya. Derken...

Teknoloji

ABD’den bir grup araştırmacı robotlar ve benzeri elektronik cihazların enerji ihtiyacına çare olabilecek bir tür “metal hava yiyici” (MAS) geliştirmişler.

Teknoloji

Son yıllarda ülkemizde sağlık, çevre, ulaşım gibi pek çok alanda kullanılmak üzere yerli ve millî teknolojiler geliştiriliyor.

Teknoloji

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Türkiye Vagon Sanayii Anonim Şirketi ve ASELSAN iş birliği ile yürütülen çalışmalar sonucunda geliştirilen Millî Elektrikli Tren Seti’nde yakın zamanda test aşamasına gelindi.

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.