Skip to content Skip to navigation

TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Başladı

Bilim Genç
17/09/2019 - 14:30

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı önderliğinde, Türkiye'nin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle düzenlenen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

TEKNOFEST 2019’da gerçekleştirilecek birbirinden heyecanlı ve eğlenceli teknoloji yarışmaları, gösteriler, etkinlikler, sergiler ve seminerler ile ziyaretçileri eğlence dolu bir festival bekliyor. 

Havacılıktan otomotive, yapay zekâdan simülasyon sistemlerine, su altı araçlarından otonom araçlara 19 farklı kategoride düzenlenecek teknoloji yarışmalarına 122 farklı ülke ve Türkiye'nin 81 ilinden 2000'den fazla takım katılmaya hak kazandı.

TEKNOFEST 2019’da Türk Yıldızları’nın, SOLOTÜRK’ün, ATAK helikopterinin, paraşüt timlerinin, akrobasi uçaklarının yapacağı gösteriler ile izleyiciler heyecan dolu anlar yaşayacak. Ayrıca festivalde balon gösterileri, kara ve hava araçları sergileri, başarılı Türk bilim insanları tarafından gerçekleştirilecek bilim söyleşilerinin yanı sıra planetaryum ve atölye çalışmaları da düzenlenecek.

TÜBİTAK, TEKNOFEST 2019’da

TÜBİTAK tarafından 2005’ten bu yana düzenlenen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları ve 2016’dan beri düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması bu yıl TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında gerçekleştirilecek.

Üniversiteli gençlerin en verimli elektrikli aracı üretmek için yarıştığı Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları 14-19 Eylül 2019 tarihleri arasında Körfez Yarış Pisti’nde yapılacak. Dereceye giren takımların araçları 20-21 Eylül 2019 tarihlerinde TEKNOFEST 2019 kapsamında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda sergilenecek, ödül töreni ise 22 Eylül 2019’da gerçekleştirilecek.

Ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik düzenlenen 2019 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması da 16-22 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacak.

TEKNOFEST 2019’da düzenlenecek roket yarışmasının yürütücülüğü TÜBİTAK SAGE ve ROKETSAN A.Ş. tarafından gerçekleştiriliyor. 

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki TÜBİTAK stant alanında TÜBİTAK araştırma merkezleri, enstitüleri, TÜBİTAK popüler bilim dergileri ve kitapları, TÜBİTAK tarafından desteklenen bilim merkezleri sergileyecekleri ürünler ve düzenleyecekleri etkinliklerle festivale renk katacak. Bilim Genç olarak biz de TEKNOFEST 2019’dayız. Her yaştan bilim ve teknolojiseveri TEKNOFEST 2019’a bekliyoruz.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.