Skip to content Skip to navigation

Terden Güç Üreten Biyopil Dövme

İbrahim Özay Semerci
27/10/2014 - 10:50

San Diego’da bulunan Kaliforniya Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının geliştirdiği geçici dövme şeklindeki biyopil terdeki laktat molekülü vasıtasıyla güç üretiyor. Fiziksel hareketlerimiz sonucu daha çok enerjiye ihtiyaç duyan vücudumuz glikoliz denen süreçle şekeri kullanılabilir enerjiye çeviriyor. Bu süreçte yan ürün olarak laktat molekülü açığa çıkıyor. Biyopil dövmede bulunan bir enzim laktat molekülündeki elektronları alarak elektriksel akım oluşmasını sağlıyor. Biyopil çalışırken derinin her bir santimetrekaresi için 70 mikrowatt değerinde güç üretiliyor. Bu miktardaki güç, bir saati çalıştırabilecek kadar yeterli olmasa da araştırmacılardan Wenzhao Jia iki veya üç dövmenin yeterli gücü üretebileceğini belirtiyor. Dr. Jia, biyopiller kıyafet üretiminde kullanılabilirse geniş bir yüzey alanı elde edilebileceğini söylüyor. Araştırmacılar biyopillerin kullanımını yaygınlaştırabilirse daha çabuk şarj olan, yenilenebilir enerji kaynağı kullanan ve zehirli kimyasal madde içermeyen piller hayatımıza girmiş olacak.

İlgili İçerikler

Biyoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı, 2014’ten beri yürüttüğü ve 40.000’den fazla öğrenciye ulaştığı TÜBİTAK Bilim Söyleşileri’ni tüm Türkiye’ye ulaştırmak için bir portal hazırladı.

Biyoloji

Kemiriciler takımında yer alan su kemesi (Arvicola terrestris), Avrupa’dan Batı Sibirya ve Güneybatı Asya’ya kadar geniş bir bölgede yaşar. Ülkemizde de birçok bölgede görülür. Su kemesi yarı sucul yani su kenarında yaşayan fakat suya doğrudan bağımlı olmayan bir kemirici türüdür. 

Biyoloji

Atmacagiller ailesinin bir üyesi olan şah kartal dünyada Kıbrıs da dâhil olmak üzere Güney Avrupa’dan Güney Rusya’ya kadar geniş bir alanda yaşar. Türkiye’de ise özellikle İç Anadolu ve Ege taraflarında görülür.

Biyoloji

Chicago Illinois Üniversitesi’nden iki araştırmacı artan karbondioksit miktarını azaltmak için yapay yaprakların doğal ortamda da fotosentez yapabilmesi sağlayan yeni bir yöntem geliştirdi. 

Biyoloji

Bir besin zincirinin halkalarını farklı canlı grupları oluşturur. Zincirin ilk halkasında her zaman kendi besinlerini kendileri üreten canlılar vardır. Bitkilerin fotosentez adını verdiğimiz bir olayla besin ürettiğini biliyoruz. Peki, fotosentez için bitkiler neye ihtiyaç duyar? Fotosentez sonucunda hangi ürünler oluşur? “Fotosentez ve Gazların Dansı” adlı etkinliğimizde bu soruların cevaplarını bulmaya çalışacağız.

Biyoloji

Finlandiya’daki Aalto Ünivesitesi’nden Dr. Matilda Backholm ve Almanya’daki Max Plank Enstitüsü’nden Dr. Oliver Baumchen, canlı hücrelerin ve mikroorganizmaların uyguladığı kuvvetleri ölçmek için bir yöntem geliştirdi. 

Biyoloji

Yediğimiz birçok meyvenin çekirdeği içindedir. Peki öyleyse çileği ikiye böldüğümüzde ortaya çıkması gereken çekirdek nerede?

Biyoloji

Washington Üniversitesi’nden araştırmacılar havadaki kloroformu ve benzeni uzaklaştırabilen, genetiği değiştirilmiş bir ev bitkisi üretti.

Biyoloji

Hayvanlar neden göç eder? Göçlerini bu kadar ilginç kılan nedir; hayvanların uzun mesafeler katetmesi mi yoksa sürüler halinde hareket etmesi mi?

Biyoloji

Yerel adı Trakya gelengisi olan Avrupa yer sincabı (Spermophilus citellus), Türkiye’de bulunan üç yer sincabı türünden biri. Dünyada Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’da yaşayan Avrupa yer sincabı Türkiye’de de İç Anadolu, Trakya ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görülür.