Skip to content Skip to navigation

Tesla’nın Otomatik Pilot Kazasında Sistem Sürücüyü Uyarmış

Dr. Tuba Sarıgül
27/07/2017 - 16:31

Tesla Motor, elektrikli araç geliştiren şirketler arasında belki de en bilineni. Tesla, elektrikli araçların yanı sıra sürücüsüz araçlara yönelik teknolojiler de geliştiriyor. Ancak geçen yıl mayıs ayında Tesla’nın otomatik pilotta hareket eden aracının yaptığı kaza sonucu araç içindeki sürücü hayatını kaybetmişti.

ABD’nin Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB) yakın zamanda kazaya ışık tutabilecek bir rapor yayınladı. Rapora göre kaza sırasında araç trafiğe duyarlı sürüş kontrol sistemindeydi. Bu sistem araç üzerindeki kameralar ve sensörler sayesinde aynı şeritteki diğer araçları algılayabilir ve öndeki araçla yeterli mesafe olmaması durumunda fren yaparak aracın yavaşlamasını sağlayabilir. Ancak bu tamamen sürücüye ihtiyaç duymayan bir sistem değil, sürücünün yolu takip etmesi ve acil durumlarda frene basması gerekebilir.

NTSB raporuna göre kazadan önceki 37 dakika boyunca aracın direksiyon, hızlanma ve yavaşlama kontrolü otomatik pilottaydı. Sürüş kayıtları sistemin bu sürece boyunca sürücüyü ellerini direksiyon üzerinde tutması için yedi kez uyardığını gösteriyor. Ancak sürücü bu uyarılardan altısında birkaç saniye ellerini direksiyon üzerinde tutuktan sonra direksiyonu tekrar serbest bırakmış. Kayıtlar sürücünün kazadan önceki son uyarıdan sonra ellerini 25 saniye boyunca direksiyonda tuttuğunu gösteriyor.

Rapor, otomatik pilotun ya da sürücünün neden kazadan önce aracın çarptığı tırı algılayamadığını açıklayamıyor.

Sürücüsüz araçlar için belirlenen altı seviye var. Seviye 0 tamamen sürücü kontrolündeki araçları ifade ederken, Seviye 5 tamamen bilgisayarların kontrolündeki araçlar için kullanılıyor. Tesla ise kısmi otonom araç olarak isimlendirilen Seviye 2’de, yani “gözünü yolda tut, ellerini ise zaman zaman serbest bırakabilirsin”.

 

İlgili İçerikler

Bilgisayar ve İnternet

Yapay zekâ teknolojilerinden bazıları artık satranç turnuvalarında satranç ustalarını yenebiliyor, yüzleri tanıyabiliyor, hastalıkları teşhis edebiliyor hatta araç kullanabiliyor. Peki yapay zekâ teknolojileri bu işleri nasıl başarıyor?

Bilgisayar ve İnternet

Kuantum bilgisayarları üzerine araştırmalar yapan bir grup Google araştırmacısı kuantum üstünlüğüne ulaştıklarını -klasik bilgisayarlar tarafından yapılması pratikte imkânsız bir hesabı bir kuantum bilgisayarıyla yaptıklarını- açıkladı.

Bilgisayar ve İnternet

Gençlerin ve çocukların öğrenmesini kolaylaştıracak sanal gerçeklik uygulamaları ve bilgisayar oyunları geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapan Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Tüzün ile söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı başvuruları başladı. Başvurular 31 Ekim’e kadar devam ediyor. Proje desteği almaya hak kazanan başvurulara ait sonuçların ise önümüzdeki şubat ayında açıklanması planlanıyor.

Bilgisayar ve İnternet

Son zamanlarda özellikle robot teknolojileri alanında sıkça yararlanılan yapay zekâyla ilgili araştırmalar yapan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Şeyda Ertekin ile yapay zekâ üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

Günlük hayattan aşina olduğumuz bilgisayarlar bir insanın yıllarca uğraşsa bile bitiremeyeceği işleri saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyor. Ancak çalışma ilkeleri klasik fizikle açıklanan bu bilgisayarların kapasiteleri sınırlı. Gelecekte belirli işlemleri klasik bilgisayarlardan çok daha hızlı yapabilen kuantum bilgisayarların geliştirilebileceği düşünülüyor

Bilgisayar ve İnternet

4. CodeFest programlama yarışması 23-24 Şubat 2019 tarihlerinde Üsküdar Amerikan Lisesi’nde gerçekleştirilecek.

Bilgisayar ve İnternet

Sinemada görsel efekt tasarımının sınırları her gün genişliyor. Bizi şaşırtan görüntüleri teknolojik gelişmelerin yaratıcı beyinlere sunduğu olanaklar sayesinde izleyebiliyoruz.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü tarafından lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen kriptoloji yaz okulları başvuruları 6 Ağustos’a kadar devam ediyor.

Bilgisayar ve İnternet

Özellikle gençlerin yakından takip ettiği, çevrimiçi bir ortam olarak tanımlanan sosyal medya adeta dijital dünyamız haline geldi. Gençler gün boyu -hatta geceleri- sosyal medya aracılığı ile sosyal ilişkiler kuruyor, bilgi ediniyor ve çeşitli konularda paylaşımlarda bulunuyor. Peki, sosyal medyayı bu kadar yoğun kullanmanın, sağladığı çeşitli faydaların yanı sıra, olumsuz etkileri de olabilir mi?