Skip to content Skip to navigation

Tesla’nın Otomatik Pilot Kazasında Sistem Sürücüyü Uyarmış

Dr. Tuba Sarıgül
27/07/2017 - 16:31

Tesla Motor, elektrikli araç geliştiren şirketler arasında belki de en bilineni. Tesla, elektrikli araçların yanı sıra sürücüsüz araçlara yönelik teknolojiler de geliştiriyor. Ancak geçen yıl mayıs ayında Tesla’nın otomatik pilotta hareket eden aracının yaptığı kaza sonucu araç içindeki sürücü hayatını kaybetmişti.

ABD’nin Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB) yakın zamanda kazaya ışık tutabilecek bir rapor yayınladı. Rapora göre kaza sırasında araç trafiğe duyarlı sürüş kontrol sistemindeydi. Bu sistem araç üzerindeki kameralar ve sensörler sayesinde aynı şeritteki diğer araçları algılayabilir ve öndeki araçla yeterli mesafe olmaması durumunda fren yaparak aracın yavaşlamasını sağlayabilir. Ancak bu tamamen sürücüye ihtiyaç duymayan bir sistem değil, sürücünün yolu takip etmesi ve acil durumlarda frene basması gerekebilir.

NTSB raporuna göre kazadan önceki 37 dakika boyunca aracın direksiyon, hızlanma ve yavaşlama kontrolü otomatik pilottaydı. Sürüş kayıtları sistemin bu sürece boyunca sürücüyü ellerini direksiyon üzerinde tutması için yedi kez uyardığını gösteriyor. Ancak sürücü bu uyarılardan altısında birkaç saniye ellerini direksiyon üzerinde tutuktan sonra direksiyonu tekrar serbest bırakmış. Kayıtlar sürücünün kazadan önceki son uyarıdan sonra ellerini 25 saniye boyunca direksiyonda tuttuğunu gösteriyor.

Rapor, otomatik pilotun ya da sürücünün neden kazadan önce aracın çarptığı tırı algılayamadığını açıklayamıyor.

Sürücüsüz araçlar için belirlenen altı seviye var. Seviye 0 tamamen sürücü kontrolündeki araçları ifade ederken, Seviye 5 tamamen bilgisayarların kontrolündeki araçlar için kullanılıyor. Tesla ise kısmi otonom araç olarak isimlendirilen Seviye 2’de, yani “gözünü yolda tut, ellerini ise zaman zaman serbest bırakabilirsin”.

 

İlgili İçerikler

Bilgisayar ve İnternet

4. CodeFest programlama yarışması 23-24 Şubat 2019 tarihlerinde Üsküdar Amerikan Lisesi’nde gerçekleştirilecek.

Bilgisayar ve İnternet

Sinemada görsel efekt tasarımının sınırları her gün genişliyor. Bizi şaşırtan görüntüleri teknolojik gelişmelerin yaratıcı beyinlere sunduğu olanaklar sayesinde izleyebiliyoruz.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü tarafından lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen kriptoloji yaz okulları başvuruları 6 Ağustos’a kadar devam ediyor.

Bilgisayar ve İnternet

Özellikle gençlerin yakından takip ettiği, çevrimiçi bir ortam olarak tanımlanan sosyal medya adeta dijital dünyamız haline geldi. Gençler gün boyu -hatta geceleri- sosyal medya aracılığı ile sosyal ilişkiler kuruyor, bilgi ediniyor ve çeşitli konularda paylaşımlarda bulunuyor. Peki, sosyal medyayı bu kadar yoğun kullanmanın, sağladığı çeşitli faydaların yanı sıra, olumsuz etkileri de olabilir mi?

Bilgisayar ve İnternet

Bir grup araştırmacı, yakın zamanlarda Science Advances’ta yayımladıkları bir makalede yapay zekâ yardımıyla çok hızlı bir biçimde yeni metalik camlar tasarlamayı ve üretmeyi başardıklarını açıkladı.

Bilgisayar ve İnternet

Çocuklar nesneleri evirip çevirerek, tutup bırakarak ya da itip çekerek oyunlar oynar. Bu, küçük yaşlardan itibaren fiziksel dünyayı keşfetmelerinin bir yoludur. İşte şimdi Google’a ait DeepMind’dan ve California Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından eğitilen bir yapay zekâ uygulaması bu tür bir oyun davranışının ilk aşamalarını sergiliyor.

Bilgisayar ve İnternet

Ankara Altındağ Cebeci Ortaokulu tarafından bu yıl 2.’si düzenlenen “Oyunumu Kodluyorum Yarışması”nın ödül töreni 12 Nisan 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl yalnızca Ankara’daki okulların katıldığı yarışmada bu yıl Türkiye genelinden birçok okul yer aldı.

Bilgisayar ve İnternet

2 Nisan’da başlayan 23. Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları ve 26. Ulusal Bilim Olimpiyatları birinci aşama sınavı başvuruları 24 Nisan’da sona eriyor.

Bilgisayar ve İnternet

ABD’de bulunan Brain of Things adlı bir şirket “robot ev” adını verdikleri apartman daireleri üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Bu daireler çok yoğun olarak algılayıcılarla, otomatik aksesuar ve cihazlarla donatılıyor.

Bilgisayar ve İnternet

Zekâ genel anlamda kavrama, öğrenme, problem çözme, planlama gibi bilişsel özelliklerin kapasitesi olarak tanımlanabilir. Bilgisayarlara bu yeteneklerin kazandırılması olarak nitelendirebileceğimiz yapay zekâ önemli bir araştırma alanı.