Skip to content Skip to navigation

Tesla’nın Otomatik Pilot Kazasında Sistem Sürücüyü Uyarmış

Dr. Tuba Sarıgül
27/07/2017 - 16:31

Tesla Motor, elektrikli araç geliştiren şirketler arasında belki de en bilineni. Tesla, elektrikli araçların yanı sıra sürücüsüz araçlara yönelik teknolojiler de geliştiriyor. Ancak geçen yıl mayıs ayında Tesla’nın otomatik pilotta hareket eden aracının yaptığı kaza sonucu araç içindeki sürücü hayatını kaybetmişti.

ABD’nin Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB) yakın zamanda kazaya ışık tutabilecek bir rapor yayınladı. Rapora göre kaza sırasında araç trafiğe duyarlı sürüş kontrol sistemindeydi. Bu sistem araç üzerindeki kameralar ve sensörler sayesinde aynı şeritteki diğer araçları algılayabilir ve öndeki araçla yeterli mesafe olmaması durumunda fren yaparak aracın yavaşlamasını sağlayabilir. Ancak bu tamamen sürücüye ihtiyaç duymayan bir sistem değil, sürücünün yolu takip etmesi ve acil durumlarda frene basması gerekebilir.

NTSB raporuna göre kazadan önceki 37 dakika boyunca aracın direksiyon, hızlanma ve yavaşlama kontrolü otomatik pilottaydı. Sürüş kayıtları sistemin bu sürece boyunca sürücüyü ellerini direksiyon üzerinde tutması için yedi kez uyardığını gösteriyor. Ancak sürücü bu uyarılardan altısında birkaç saniye ellerini direksiyon üzerinde tutuktan sonra direksiyonu tekrar serbest bırakmış. Kayıtlar sürücünün kazadan önceki son uyarıdan sonra ellerini 25 saniye boyunca direksiyonda tuttuğunu gösteriyor.

Rapor, otomatik pilotun ya da sürücünün neden kazadan önce aracın çarptığı tırı algılayamadığını açıklayamıyor.

Sürücüsüz araçlar için belirlenen altı seviye var. Seviye 0 tamamen sürücü kontrolündeki araçları ifade ederken, Seviye 5 tamamen bilgisayarların kontrolündeki araçlar için kullanılıyor. Tesla ise kısmi otonom araç olarak isimlendirilen Seviye 2’de, yani “gözünü yolda tut, ellerini ise zaman zaman serbest bırakabilirsin”.

 

İlgili İçerikler

Bilgisayar ve İnternet

1939 yılında eğitim öğretime başlayan Cebeci Ortaokulu, devlet okulları arasında Ankara genelinde ilk kez oyun kodlama yarışmasının yapılmasına öncülük etti. “Oyunumu Kodluyorum” adıyla düzenlenen yarışma TÜBİTAK’ın yanı sıra EBA, Hacettepe Stem & Maker Lab, Roketsan, Havelsan gibi kurumların desteğiyle yapıldı.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK’ın kamu kurumlarında açık kaynaklı yazılımlar ve teknolojilerinin yaygınlaştırılması ve bu konulardaki farkındalığın artırılması için bu yıl üçüncüsünü düzenleyeceği Kamu Açık Kaynak Konferansı 25-26 Ekim 2017 tarihleri arasında Ankara Congresium'da gerçekleştirilecek.

Bilgisayar ve İnternet

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan bilgisayarların nasıl çalıştığı birçoğumuz için karmaşık bir bulmaca gibidir. Bu inanışın doğru olmadığını düşünen Minnesota Üniversitesi’nden Paul Boswell, çocuklara ve yetişkinlere programlamayı eğlenceli bir şekilde öğretmek için bir oyun geliştirdi.

Bilgisayar ve İnternet

Spor karşılaşmalarında genellikle çoğunluğun favorisi olan bir taraf vardır. Bu değerlendirme, takımın ya da oyuncunun performansına göre yapılır.

Bilgisayar ve İnternet

Günümüzde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan kişisel bilgisayarlar 1980’li yılların başından itibaren kullanılmaya başlandı.

Bilgisayar ve İnternet

Günümüzde çevreyle ilgili problemler arasında en önemlilerinden biri olan hava kirliliği özellikle sanayileşmiş şehirlerde yaşayan insanlar için tehlike oluşturuyor.

Bilgisayar ve İnternet

Çoğumuz kullandığımız monitörlerde çözünürlük, renk kalitesi gibi unsurları ön planda tutarken e-spor tutkunlarının derdi bambaşka.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK’ın üniversite öğrencileri arasında düzenlediği proje yarışmasının final sergisi 22 Ekim 2016 tarihinde...

Bilgisayar ve İnternet

Son yıllarda ortaya çıkan ve fidye yazılım (ransomware) adı verilen kötü amaçlı yazılımlar birçok kişinin ve kuruluşun kâbusu olmuş durumda.

Bilgisayar ve İnternet

Günümüzde bilgiye ulaşmak amacıyla interneti yoğun olarak kullanıyoruz.