Skip to content Skip to navigation

Türk Antarktika Bilim Seferi Ekibi İlk Durağında

Dr. Bülent Gözcelioğlu
01/04/2016 - 17:23

Antarktika’da bilimsel araştırmalar yapmak üzere yola çıkan ekibimizin ilk durağı Arjantin’in başkenti Buenos Aires oldu. Burada, Antarktika’yı yöneten kurum olarak da tanımlayabileceğimiz Antarktika Antlaşması Sekretaryası başkanı Manfred Reinke ile bir bilgilendirme toplantısı yaptık. Reinke toplantıda kıtanın tarihi, genel özellikleri, coğrafi yapısı, nasıl yönetildiği, geleceği ve Antarktika Antlaşmalar Sistemi ile ilgili bilgi verdi.

Mevcut sisteme göre 2048 yılına kadar kıtada bilimsel çalışma dışında hiçbir faaliyet yapılamıyor. Bununla birlikte 2048 yılından sonra da bu şekilde devam edilmesi yönünde bir eğilim var. Ülkemizi ilgilendiren kısım ise kıtada varlık göstermek. Bunun için bilimsel çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bilimsel çalışmalar da genellikle kıtanın yaz dönemi olan Aralık’tan Mart ayına kadar olan dönemde yapılıyor. Ancak üssü olan ülkeler tüm yıl boyunca kıtada bilimsel çalışmalar yürütebiliyor. Türkiye şu anki aşamada kıtada üssü olan ülkelerle ikili anlaşmalar çerçevesinde bilimsel çalışmalara dâhil olabiliyor. Ülkemizin bu konuda girişimlerini daha kararlı hale getirebilmesi için sürdürülebilir bir millî bilim programına ihtiyacı var. Kıta üzerinde bilimsel çalışmalar yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kıtanın korunması. Bu nedenle kıtadaki bilimsel çalışmalar Madrid Protokolü’ne (Antarktika Çevre Koruma Protokolü) uygun biçimde, doğal çevreye ve ekosisteme zarar vermeden gerçekleştiriliyor.

Antarktika Antlaşması Sekretaryası’nda gerçekleştirilen toplantıdan sonra Arjantin Büyükelçimiz Sayın Taner Karakaş ile eşi Sayın Bahar Karakaş’ın ekibimiz için organize ettiği yemek davetine katıldık. Büyükelçimiz kıta üzerinde yapmayı planladığımız çalışmalar hakkında ekibimizden bilgi aldı. Karakaş, Arjantin’deki süreçte ve daha sonraki yıllarda yapılacak bilimsel çalışmalarda ihtiyaç duyulması halinde destek vereceğini belirtti.

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Yalıçapkınıgiller ailesinde yer alan bayağı yalıçapkını (Alcedo atthis) Avrupa, Güneydoğu Asya ve Afrika’da görülür.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilimsel çalışmalar, günümüzden 90 milyon yıl önce Güney Kutbu civarındaki karaların yağmur ormanlarıyla kaplı olduğunu gösteriyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

NASA tarafından alınan uydu görüntüleri Çin’deki hava kirliliğinde çok büyük düşüş yaşandığını gösteriyor. Yaşanan değişim kısmen de olsa koronavirüsün yayılmasını önlemek için alınan önlemlere bağlanıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Her canlı kendine en uygun yaşam koşullarında varlığını sürdürür. Örneğin bir kutup ayısı çölde yaşayamazken çölde büyüyüp gelişen bir kaktüs kutuplarda hayatta kalamaz. Okyanusta yaşayan canlıların da büyüyüp gelişebilmesi için deniz suyunun asitlik derecesinin belirli bir seviyede olması gerekiyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Uluslararası bir araştırma grubunun Nature Reviews’ta yayımladıkları bir makaleye göre, küresel ısınmanın ana nedeni olan atmosferdeki karbondioksit artışı, aynı zamanda yeryüzündeki bitki örtüsünün çoğalmasına sebep oluyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

İlki 2017 yılında gerçekleştirilen Antarktika bilim seferi yolculuğumuzun dördüncüsüne (TAE-IV) katılacak 24 kişilik ekip 9 Şubat’ta yolculuklarına başlıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Günümüzde küresel ısınmanın da etkisiyle orman yangınları günlerce hatta aylarca sürebiliyor. Yangınları kontrol altına almak ise gitgide zorlaşıyor. Orman yangınları sonucunda yangının büyüklüğüne bağlı olarak birçok hayvan yaşamını kaybediyor ve çok sayıda bitki yok oluyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bitkiler atmosferdeki karbondioksiti kullanarak fotosentez yapar. Fotosentez sonucu hem besin üretilir hem de oksijen açığa çıkar. Canlıların solunum yapması için gerekli oksijenin büyük kısmı bitkilerden sağlanır. Bu bakımdan ormanlar en önemli oksijen kaynağıdır.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde aralık ayında objektiflerinizi çevrenizdeki hayvan desenlerine odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #HayvanDesenleri etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Orta Çağ’da Müslümanlar yeni yerler fethetmek ve ticaret ağlarını genişletmek amacıyla ilk olarak Akdeniz’de, daha sonra ise özellikle Hint Okyanusu’nda kapsamlı deniz yolculukları yaptı. Bu dönemde denizcilik alanının en önemli isimlerinden biri ise Pîrî Reis’ti.