Skip to content Skip to navigation

Üç Boyutlu Baskı Teknolojisiyle Neler Yapılabilir?

Dr. Özlem Ak İkinci
05/03/2015 - 11:39

Üç boyutlu baskı teknolojisi sayesinde yakın bir zamanda neredeyse istediğimiz her şeyi evlerimizde ya da ofislerimizde üretebilir hale geleceğiz. Hızla gelişen bu teknoloji üretim sektörünü önemli ölçüde değiştirecek gibi görünüyor. Yaratıcı kişiler üç boyutlu ürün tasarımlarını internet ortamında paylaşmaya başladı bile.

Diyelim ki diş fırçanızı kaybettiniz, sorun değil, evinizdeki yazıcıdan hemen bir tane üretebilirsiniz. Ya da yeni bir elbiseye mi ihtiyacınız var? Bunun için sadece bilgisayarınıza yazıcıdan almak istediğiniz ürünün dijital tasarımını yüklemeniz yeterli. Üç boyutlu baskı için önce baskısı alınacak nesnenin bilgilerini içeren bir bilgisayar dosyası oluşturuluyor. Bu ayrıntılı plan basılacak ürünün boyutu, şekli, rengi gibi bilgileri içeriyor. Yüzlerce ya da binlerce ince katmanlar halinde bulunan çizim verileri üç boyutlu yazıcıya gönderiliyor. Son olarak üç boyutlu yazıcı ince katmanları üst üste ekleyerek istenilen ürünü oluşturuyor.

Bazı yazıcılar metal püskürtürken bazıları daha sonra sert plastiğe dönüşen özel bir sıvı püskürtüyor. Kimi üreticiler çikolata ya da peynir püskürten özel yazıcılar kullanıyor. 2013’te bir biyotıp araştırma şirketi ise bir hastaya ameliyatla yerleştirilmek üzere %75’i üç boyutlu yazıcıda plastik malzeme kullanılarak basılan insan kafatası üretti.

Avrupa Uzay Ajansı, Ay toprağı kullanarak bir Ay üssü baskısı yapıp yapamayacakları konusunda araştırmalara başladı. NASA, uzayın çok uzak bölgelerindeki görevler sırasında astronotların tüketebileceği yiyecekleri üç boyutlu yazıcı kullanarak üretme fikri üzerinde duruyor. Bazı şirketler organ naklinde kullanmak üzere yeni organ oluşturmak için gerekli hücreleri üç boyutlu yazıcıda üretme konusunda araştırmalarını sürdürüyor. Başka bir şirket ise bir elektrikli arabanın büyük bölümünü üç boyutlu yazıcıyla bastırdı.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Bu sıcak yaz günlerinde serinlemenin en kolay yolu klimalı ortamlarda bulunmak. Giyilebilir teknolojiler sayesinde ise artık kendi klimanız gittiğiniz her yerde sizinle birlikte olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar günümüzde farklı alanlarda parça üretiminde kullanılıyor. Fakat bu süreçte bazı zorluklarla karşılaşılabiliyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı esnek, renk değiştirebilen fotonik kristaller üretti. Isı, ışık, gerilme ya da diğer fiziksel ve kimyasal etkenlere maruz kaldıklarında renk değiştiren bu kristallerden çeşitli alanlarda sensör olarak faydalanılabilir.

Teknoloji

Kayıtlara geçmiş en eski mızrak MÖ. 40.000’lerde kullanılmış. Dolayısıyla savunma araçlarının da en az o kadar uzun bir tarihi olduğu söylenebilir.

Teknoloji

Uluslararası bir araştırma grubu, elektronik cihazları soğuturken atık ısıyı elektriğe dönüştürebilen bir hidrojel film geliştirdi.

Teknoloji

1930’lu yıllarda yaşadığınızı düşünün. Ailenize ya da bir arkadaşınıza mektup yazacaksınız. Dolma kalemi aldınız elinize ve başladınız yazmaya. Derken...

Teknoloji

ABD’den bir grup araştırmacı robotlar ve benzeri elektronik cihazların enerji ihtiyacına çare olabilecek bir tür “metal hava yiyici” (MAS) geliştirmişler.

Teknoloji

Son yıllarda ülkemizde sağlık, çevre, ulaşım gibi pek çok alanda kullanılmak üzere yerli ve millî teknolojiler geliştiriliyor.

Teknoloji

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Türkiye Vagon Sanayii Anonim Şirketi ve ASELSAN iş birliği ile yürütülen çalışmalar sonucunda geliştirilen Millî Elektrikli Tren Seti’nde yakın zamanda test aşamasına gelindi.

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.